کارتن خواب های ایران و آمریکا در ایدفا 2019

به گزارش تور آسیایی ارزان، سی ودومین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایدفا در حالی ششمین روز خود را سپری کرد که سینما مونت آمستردام در دو سئانس، شاهد فیلم هایی درباره زنان کارتن خواب ایرانی و خانه به دوشان سیاهپوست آمریکایی بود.

کارتن خواب های ایران و آمریکا در ایدفا 2019

به گزارش خبرنگار خبرنگاران از آمستردام، فیلم مستند کاغذپاره ها از بهزاد نعلبندی که چند روز پیش هم در جایزه آسیا پاسیفیک به عنوان یکی از نامزدها حضور داشت، در ششمین روز ایدفا 2019 نخستین نمایش خود را در بخش رقابتی تجربه کرد.

مستند کاغذپاره ها روایت جمعی از زنان کارتن خواب ایرانی است که در یک مرکز خصوصی با حمایت سازمان بهزیستی نگهداری می شوند تا به زعم کارگردان، از خیابان های شهر، دور نگه داشته شوند.

نعلبندی که به گفته خود پنج سال پیش به مدت دو، سه ساعت در این مرکز حضور یافته، با پنج نفر از بانوان دارای سابقه اعتیاد یا شرایط روانی خاص به گفت و گو نشسته و صداهای آنان را در روایت خویش، ضبط نموده است.

او که برای ساخت فیلم مستند درباره این زنان، تصویری در اختیار نداشته است، در اقدامی ابداعی، از انیمیشن یا استوپ موشن برای روایت قصه دردناک این زنان آسیب دیده بهره گرفته است.

کارگردان کاغذ پاره ها با محور قرار دادن کارتن در ساخت استوپ موشن خود، فضایی خلاقانه و متناسب را برای ساختن یک فیلم مستند، بدون داشتن هیچ تصویری، به کار گرفته است.

البته از نقدهای فیلم هم به افراط در انتقال حجم قابل توجهی از اطلاعات منفی به مخاطب، آن هم در زمانی کوتاه و نیز طولانی بودن روایت این اطلاعات، بدون صرف نظر کردن از بخشهایی از آن می توان اشاره نمود.

فرشته ها بر سطح خیابان الماس

دیگر فیلم جشنواره ایدفا که در آن به روایت شرایط جمعی از بی خانمان های کالیفرنیای شمالی پرداخته شده است، فرشته ها بر سطح خیابان الماس نام دارد.

این فیلم محصول هلند و نروژ که برخلاف تلخی عذاب آفرین فیلم ایرانی، بیشتر امیدآفرین است، روایت دو زن مسن سیاهپوست آفریقایی - آمریکایی است که در یک کلیسا، روزانه ده ها پرس غذای گرم فراوری و در مراجعه جمعی از فقیرهای بی خانمان آمریکایی که عمدتا رنگین پوست یا سیاهپوست هستند، به صورت خیریه، توزیع میکنند.

این فیلم در بخش مسابقه فیلم های مستند هلندی ایدفا 2019 واقع شده است.

در جلسه پرسش و پاسخ این فیلم در جشنواره فیلم مستند آمستردام (ایدفا) که با دعوت کارگردان، یکی از دو شخصیت اصلی فیلم بر صحنه حضور یافت، به نوعی می شد گفت که با خاتمه یافتن تیتراژ، این فیلم خاتمه نیافت و با سخنرانی شخصیت اصلی فیلم، به نوعی ادامه یافت؛ مخصوصا که در این لحظه ها، کارگردان فیلم به ضبط جدی تصویرهای سخنان شخصیت فیلم خود می پرداخت.

روایت سرنوشت افغان فیلم

ازجمله آثار فیلمسازان افغانستاتی حاضر در ایدفا 2019 فیلمی محصول کشور کاناداست، با نام حلقه های ممنوعه.

این فیلم به کارگردانی آریل نصر، با فرم و اجرایی استاندارد و کم نقص، درواقع روایتی تاریخی است از چگونگی نجات یافتن حلقههای فیلمهای آرشیوی افغان فیلم و نیز به نوعی، مروری مختصر بر تاریخچه سینما و کارنمودهای آن در جامعه افغانستانی.

در این فیلم، به کرات اما حرفهای، از تصویرهای آرشیوی، در کنار تصویرهای امروزین و نیز چند مصاحبه بهره گرفته شده است.

سی و دومین جشنواره بین المللی مستند آمستردام (ایدفا) از تاریخ 20 نوامبر تا 1 دسامبر (29 آبان تا 10 آذر) در پایتخت کشور هلند برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 902

به "کارتن خواب های ایران و آمریکا در ایدفا 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارتن خواب های ایران و آمریکا در ایدفا 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید