کاروانسرای مشیرالملک یکی از دیدنی های برازجان به شمار می رود

به گزارش تور آسیایی ارزان، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین گزارش های منتشر گشته، کاروانسرای مشیرالملک یکی از دیدنی های برازجان به شمار می رود.

کاروانسرای مشیرالملک یکی از دیدنی های برازجان به شمار می رود

کاروانسرای مشیرالملک بنای تاریخی مربوط به اوایل قاجاریه و نماد اصلی شهر برازجان بوده و در مرکز این شهر واقع شده است. کاروانسرای مشیرالملک در سال 1250 شمسی به فرمان حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک ساخته شد و تا سال 1300 شمسی به عنوان کاروانسرا استفاده میشد. دژ برازجان از طریق حاج محمد رحیم شیرازی که از معماران برتر آن زمان بود، احداث شده است. او بناهای ارزشمند دیگری نیز از خود به یادگار گذاشته که از جمله آنها میتوان به پل مشیر و کاروانسرای دالکی اشاره نمود. کاروانسرای مشیرالملک همانند سایر کاروانسراها به منظور استراحت تجار و مسافران در مسیر تجاری شیراز به بوشهر در شهرستان دشتستان ساخته شد.

در ساخت این کاروانسرا مصالح مختلفی بکار رفته که از جمله مهمترین آنها میتوان به سنگ، گچ و ساروج اشاره نمود. برای قسمت کف کاروانسرا تخته سنگهای بزرگ تراش خورده ای بکار رفته که ضمن استحکام زیبایی خاصی را به آن بخشیده است. این سنگهای بزرگ به نحوی به عنوان سنگ فرش در کنار یکدیگر قرار گرفته بودند که در میان آنها ناودانهای سنگی تعبیه شده بود که موجب میشد در زمان وقوع بارندگی آب باران به راحتی به خارج از کاروانسرا راه یابد و مانع از تجمع آب در کاروانسرا میشد.

عکس از: محمد غلامحسینی

منبع: همگردی
انتشار: 18 فروردین 1403 بروزرسانی: 18 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4762

به "کاروانسرای مشیرالملک یکی از دیدنی های برازجان به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای مشیرالملک یکی از دیدنی های برازجان به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید