کاهش اِشغال نوروزی هتل های کرمان

به گزارش تور آسیایی ارزان، آمارها می گوید اِشغال هتل های کرمان در تعطیلات نوروز سال جاری در مقایسه با سال گذشته کاهش 10 درصدی را نشان می دهد، حال آنکه دیار کریمان، استانِ چهارفصل در هر زمان از سال، با بیشترین تعداد آثار ثبت دنیای و جاذبه های کم نظیر باید مقصد مهم گردشگری کشور و دنیا باشد ولی نیست؛ چرا؟.

کاهش اِشغال نوروزی هتل های کرمان

به گزارش خبرنگاران، رییس کمیسیون دنیاگردی اتاق بازرگانی استان کرمان آمار می دهد که درصد اشغال هتل های کرمان به طور میانگین در ایام تعطیلات نورزی زیر 50 درصد بود که نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهش نشان می دهد.

محمد رضا بهرامی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره چرایی این رخداد معتقد است: با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان با تعطیلات نورزی و بعلاوه شرایط مالی مردم، کاهش آمار اشغال هتل ها دور از انتظار نبود، هر چند به نسبت، از شرایط ناراضی نیستیم.

وی توضیح داد: البته شرایط دنیاگردی در بعضی استان های همجوار به نسبت بهتر از کرمان بود و حتی با رشد دنیاگرد هم روبرو بودند.

رییس کمیسیون دنیاگردی اتاق بازرگانی استان کرمان گفت: ترددهای جاده ای نیز کاهش آمار مسافر ورودی به استان کرمان را نیز نشان می دهد که نشان دهنده کاهش ورود دنیاگرد به استان است.

وی در عین حال اعلام کرد: برای معرفی جاذبه های استان کرمان در نمایشگاه دنیاگردی تهران سال جاری متفاوت کار کردیم تا این جاذبه ها بهتر شناخته و معرفی شوند و شاید اگر همین معرفی نبود، آمار دنیاگردان از این اندازه نیز کمتر می شد.

بهرامی با اشاره به لزوم معرفی هرچه بهتر جاذبه های کرمان بیان نمود: سال جاری تعدادی اینفلوئنسر و فعال مجازی کشور را نیز به کرمان دعوت کردیم تا ضمن آشنایی با جاذبه ها و آثار تاریخی و طبیعی به دنیاگردان، به فراوری محتوا بپردازند.

به گزارش ایرنا بحث بر سر اینکه چرا استان کرمان با 10 اثر ثبت دنیای که بیش ترین آمار آثار ثبت دنیای کشور را در بین استان ها به خود اختصاص داده است اما مقصد مهم دنیاگردی نیست، به امروز بر نمی شود و عوامل مختلفی دارد.

از جمله مهمترین دلایل را اطلاع رسانی نشدن کامل یا تصویر نادرستی که از استان نزد بعضی افراد وجود دارد برآورد می نمایند وگرنه کرمان استانی است با جاذبه های منحصربه فرد که در کمتر جایی از دنیا نظیر بعضی از آن ها را می توان یافت.

به طور مثال در کرمانِ کویری، درحالی که گرم ترین نقطه دنیا را در شهداد و کویر ثبت دنیای لوت می شناسیم، با فاصله کمتر از 10 کیلومتر از آن، منطقه ها بدیع کوهستانی و برف گیر را در سیرچ یا کوهپایه و ... شاهد هستیم که آب و هوایی کاملا متفاوت با میوه هایی سردسیری را به شما عرضه می نمایند و این جذابیت ها در جای جای دیگر نقاط استان نیز قابل مشاهده است.

مرتفع ترین شهر ایران (لاله زار) با گلزارهای گل محمدی وسیع در فاصله نزدیک با مرکز استان کرمان واقع شده است؛ از شرق تا غرب و شمال تا جنوب استان از نظر جاذبه های تاریخی، طبیعی و صنایع دستی آنقدر جذابیت وجود دارد که دنیاگردان را سیراب از زیبایی و شناخت کند و برای بیان همه آنها زمان و موقعیت مناسب می طلبد.

عامل دیگر را ضعف زیرساختی در حمل و نقل ریلی، جاده ای و هوایی بر می شمارند که ضرورت تخصیص اعتبار و کار مستمر را طلب می نماید.

در کنار این مولفه ها، عامل دیگر که بسیار اهمیت دارد، ساری شدن فرهنگ جذب دنیاگرد در همه ارکان دولتی و غیردولتی است که باید در همه اصناف و طبقات مختلف اقشار مردمی جاری باشد و شهر و شهرداری ها نیز همراه با سایر متولیان در هر زمان و شرایط آماده میزبانی از دنیاگردان باشند و استان، استان دنیاگردپذیر باشد که این مهم نیازمند آموزش های هدفمند و اقدامات مستمر است.

ارگ بم (بزرگ ترین سازه خشتی دنیا)، روستای دست کَند میمند با چندهزار سال قدمت، باغ زیبای شازده یا شاهزاده ماهان با ویژگی های منحصر به فرد باغ و معماری عمارت آن، دشت کویر لوت که قدیمی ترین درفش دنیا از این کویر در منطقه شهداد به دست آمده و سه قنات گوهرریز جوپار در شهرستان کرمان، اکبرآباد و قاسم آباد در شهرستان بم، کاروانسرا های گنجعلیخان کرمان و چاه کوران راور و نیز روستای دارستان سیرجان و این شهرستان به عنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی سیرجان از آثار ثبت دنیای استان کرمان به شمار می روند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 17 فروردین 1403 بروزرسانی: 17 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4733

به "کاهش اِشغال نوروزی هتل های کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش اِشغال نوروزی هتل های کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید