کتاب گلیچ استان سمنان منتشر شد

به گزارش تور آسیایی ارزان، کتاب گلیچ استان سمنان توسعه بافته ای کهن در کارگاه های خانگی به وسیله زنان به همت مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد.

کتاب گلیچ استان سمنان منتشر شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این کتاب در سه فصل شامل پیشینه، آنالیز گلیچ، نقوش گلیچ و 135 تصویر به وسیله فاطمه شاهی به رشته تحریر درآمده است.

امروزه برخی از دستبافته ها مانند جاجیم و گلیم همچنان بصورت انبوه فراوری می شوند و متأسفانه برخی دیگر همانند گلیچ بافی که موضوع این کتاب است، به علت نداشتن صرفه مالی و بعلاوه نبود پشتوانه نیروی کاری و نیز کهولت تدریخی استادان و کارگران بافنده، دچار رکود فاحشی شده است. به طوریکه بزرگان این فن، توان و جوانان رغبتی به این هنر ندارند و این موضوع، ضرورت حفظ و احیا موارد این چنین را دوچندان نموده است.

در مقدمه کتاب گلیچ استان سمنان به قلم نویسنده آمده است؛ با توجه به آنالیز هایی که در بین کتب مرتبط با دست بافته ها و نیز طی مصاحبه هایی که با مردمان اهل فن، از دیار پرور، چاشم، مُجن، دروار، فولادمحله و نیز محققان صورت گرفته است، روشن می گردد که مطالعه جامعی جز چند برگ مقاله و اشاراتی کوتاه در برخی کتاب ها، روی دست بافته های گلیچ به چشم محقق نخورده است. بنابراین برای گردآوری این مطالب، بیشتر به تحقیقات میدانی پرداخته شد و منبع این کتاب، کسانی هستند که به وسیله نسل های پیشین به آنها گلیچ بافی آموزش داده شده است. در این صورت فکر فراموش کار انسان ممکن است برخی اطلاعات را فراموش نموده و یا با نام نقشی دیگر به اشتباه بگیرد.

در خصوص تصاویر کتاب گفتنی است که بیشتر آنها به وسیله نویسنده، عکاسی و ثبت شده، در نتیجه بدون منبع آمده اند و برخی از تصاویر از کتب مختلف گردآوری شده که در این صورت منبع آن نیز در توضیحات تصویر بیان شده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 24 فروردین 1403 بروزرسانی: 24 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4892

به "کتاب گلیچ استان سمنان منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب گلیچ استان سمنان منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید