کشف یک سیاه چاله بزرگ در حیاط خلوت زمین

به گزارش تور آسیایی ارزان، یک سیاه چاله بزرگ تازه در کهکشان راه شیری کشف شده که در نزدیکی زمین قرار گرفته است و حجم آن 33 برابر خورشید است.

کشف یک سیاه چاله بزرگ در حیاط خلوت زمین

به گزارش خبرنگاران ، این جسم آسمانی بزرگ با یاری گایا، تلسکوپ فضایی اروپا، ردیابی شده که حرکات میلیاردها ستاره در کهکشان محل سکونت انسان را ردیابی می نماید.

به نقل از مهر، ابرسیاه چاله های بزرگ هنگامی به وجود می آیند که سوخت یک ستاره بزرگ تمام می گردد و جسم آسمانی از هم فرو می پاشد. کشف تازه نیز اهمیت زیادی دارد زیرا نشان دهنده نخستین باری است که یک سیاهچاله بزرگ با چنین پیشینه ای در نزدیکی زمین وجود دارد.

سیاهچاله مذکور که Gaia-BH3 نام گرفته 33 بار بزرگتر از خورشید است. بزرگترین سیاه چاله رصد شده قبلی در کهکشان راه شیری در این دسته بندی در یک سیستم دوتایی اشعه ایکس در صورت فلکی ماکیان(Cyg X-1) قرار داست و تخمین زده می شد 20 برابر خورشید باشد. به طور میانه حجم سیاهچاله در کهکشان راه شیری 10 برابر خورشید است.

Gaia-BH3 در فاصله 2 هزار سال نوری از زمین واقع شده است و به این ترتیب دومین سیاهچاله کشف شده در نزدیکی زمین است. نزدیک ترین سیاهچاله به زمین Gaia-BH1 است که در فاصله 1560 سال نوری سیاره خاکی واقع شده است. این سیاهچاله 9.6 بار حجیم تر از خورشید است و به همین علت بسیار کوچک تر از سیاه چاله تازه کشف شده است.

البته باید در نظر داشت Gaia-BH3 در مقایسه با Sagittarius A ، ابر سیاه چاله ای که در قلب کهکشان راه شیری بسیار کوچک است. حجم Sagittarius A در حقیقت 4.2 میلیون برابر خورشید است. ابرسیاهچاله هایی مانند این مورد در نتیجه مرگ ستارگان بزرگ به وجود نیامده و بلکه در نتیجه ادغام مداوم با سیاهچاله های دیگر بزرگتر و بزرگتر شده اند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 فروردین 1403 بروزرسانی: 29 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4991

به "کشف یک سیاه چاله بزرگ در حیاط خلوت زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک سیاه چاله بزرگ در حیاط خلوت زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید