کوچک ترین و تاریک ترین کهکشان دنیا

به گزارش تور آسیایی ارزان، ستاره شناسان دانشگاه ویکتوریا کانادا و دانشگاه ییل آمریکا احتمالاً کوچک ترین کهکشان تاریخ را کشف نموده اند.

کوچک ترین و تاریک ترین کهکشان دنیا

به گزارش خبرنگاران ، این کهکشان با نام UMa3/U1 در فاصله تقریباً 30 هزار سال نوری از منظومه شمسی قرار گرفته است و تنها حاوی 60 ستاره قابل مشاهده است. دانشمندان احتمال می دهند که UMa3/U1 تاریک ترین کهکشان باشد.

براساس گزارش دیجیاتو، جرم کهکشان کشف شده که با نام دب اکبر III/Unions 1 یا UMa3/U1 شناخته می گردد، فقط 16 برابر جرم خورشید و وسعت آن نیز تنها 10 سال نوری است. به طور معمول، کهکشان های کوچکی که به دور راه شیری می چرخند، براساس صورت فلکی که در آن یافت می گردد، نامگذاری می شوند که در این مورد، صورت فلکی دب اکبر در UMa3/U1 مشاهده شد.

اگر UMa3/U1 کوچک ترین کهکشان باشد، می تواند کلید پاسخگویی به سؤالات بزرگی درباره چگونگی شکل گیری کهکشان راه شیری به دست دهد. براساس مدل ها و تئوری های کیهان شناسی، تشکیل کهکشان ها یک فرایند سلسله مراتبی است که با ادغام هاله های ماده تاریک حاوی کهکشان های کوچک آغاز می گردد و به تشکیل کهکشان های بزرگ تر منتهی می گردد. طبق این تئوری، هنوز صدها کهکشان کوچک دیگر در اطراف کهکشان راه شیری باید با یکدیگر ادغام شوند تا یک کهکشان بزرگ تر را ایجاد نمایند.

بعلاوه محققان می گویند که کهکشان UMa3/U1 احتمالاً پر از ماده تاریک باشد؛ چون چنین کهکشان کم ستاره ای باید کشش گرانشی لازم برای نگه داشتن این ستاره ها در کنار هم را ایجاد کند. تجزیه وتحلیل بیشتر نشان داد که اگر این ماده تاریک وجود داشته باشد، جرم آن باید حدود یک میلیارد برابر خورشید باشد. این رقم بدین معناست که UMa3/U1 یکی از بالاترین نسبت های ماده تاریک به ماده مرئی را دارد.

محققان می گویند که UMa3/U1 به علت درخشندگی بسیار کم تابه حال شناسایی نشده بود. این کشف ممکن است درک ما از شکل گیری کهکشان ها و شاید حتی تعریف کهکشان را دستخوش تغییر قرار دهد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 فروردین 1403 بروزرسانی: 17 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4737

به "کوچک ترین و تاریک ترین کهکشان دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچک ترین و تاریک ترین کهکشان دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید