گمرک با وجود دریافت عوارض، موبایل ها را مسدود نموده است

به گزارش تور آسیایی ارزان، ابراهیم درستی گفت: تعداد زیادی از افراد با گذرنامه قانونی و پرداخت عوارض سنگین گمرکی، یک دستگاه گوشی تلفن همراه وارد نموده اند، اما مدتی است که دستگاه آن ها مسدود شده است.

گمرک با وجود دریافت عوارض، موبایل ها را مسدود نموده است

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، ابراهیم درستی با حضور در برنامه گفتگوی اجتماعی به موضوع رجیستری تلفن های همراه پرداخت و بیان کرد: بسیاری از فروشندگان موبایل با مشتری خود درگیر شده اند چرا که فرآیند رجیستری گوشی تلفن همراه با وجود ثبت نام در سامانه همتا، داشتن گذرنامه ایرانی و پرداخت عوارض، با مشکل روبرو شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه صوتی و تصویری اضافه نمود: متاسفانه علاوه بر قطع شدن تلفن همراه، این دستگاه ها در لیست سیاه قرار گرفته اند و نگرانی های گسترده ای را در بین فروشندگان این صنف ایجاد نموده اند.

درستی با تاکید بر این که صنف فروشندگان تلفن همراه در جریان پرونده های قاچاق قرار گرفته است، گفت: روی سخن ما با مسافرانی که گوشی تلفن همراه به تعداد زیاد وارد نموده اند نیست، این کار مصداق شاخص قاچاق است و افراد باید مجازات شوند، اما موضوع اینجاست که فروشنده این صنف که با گذرنامه قانونی یکبار در سال، گوشی وارد کشور نموده است دچار مشکل شده است.

وی خاطر نشان کرد: حال که گمرک امکانی را فراهم نموده است که مسافران می توانند گوشی خود را اظهار و پس از پرداخت عوارض، آن را رجیستر نمایند باید خدمات بعدی را ارائه دهد. درواقع سوال اینجاست اگر همراه داشتن گوشی هنگام ورود به کشور غیرقانونی است چرا عوارض دریافت می گردد و اگر قانونی است و پول دریافت شده چرا این دستگاه مسدود شد است.

رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه و لوازم جانبی، طرح رجیستری گوشی تلفن همراه را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: متاسفانه پیش از شروع این طرح در 14 آذر 96، نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان سود عاید قاچاقیان این حوزه می شد که کاهش چشمگیری پیدا کرد.

درستی در واکنش به این گفته مسئولان گمرک که استفاده تجاری از مسافران برای واردات گوشی تخلف است، اظهار کرد: تعداد گوشی تلفن همراه که هر مسافر اجازه دارد در سامانه همتا ثبت کند تنها یک مورد در سال است، چگونه این موضوع می تواند سبب سو استفاده و قاچاق گسترده گردد. به معنای دیگر منشا واردات غیرقانونی را باید به گونه ای دیگر جستجو کرد.

وی با بیان این که تعدادی از گوشی های رجیستر شده پیش از 29 آذر مجددا قطع شده است، بیان کرد: علیرغم این که این گوشی ها به صورت تکی وارد شده و عوارض سنگین آن هم پرداخت شده، دچار مشکل شده است.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران خاطر نشان کرد: اگر یک فروشنده از یک گذرنامه بدون اطلاع صاحبش برای رجیستری استفاده نموده یا به ازای یک گذرنامه چند گوشی وارد نموده است، بدون شک تخلف و تقلب نموده است.

درستی توضیح داد: ما مخالف قاچاق هستیم و معتقدیم افراد متخلف باید به دستگاه قضایی سپرده شوند، اما در فرآیند رجیستری حق بسیاری از مسافران ضایع شده است که انتظار داریم گمرک سریعتر برای حل این مشکل اقدام کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1485

به "گمرک با وجود دریافت عوارض، موبایل ها را مسدود نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گمرک با وجود دریافت عوارض، موبایل ها را مسدود نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید