190 روز بدون باران در چابهار

به گزارش تور آسیایی ارزان، رئیس اداره تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در 190 روز گذشته هیچ بارانی در چابهار نباریده و این شهر مانند بسیاری از شهرهای استان با خشکسالی جدی روبرو است .

190 روز بدون باران در چابهار

الله بخش ریگی در گفت وگو با خبرنگار تور آسیایی ارزان- اظهار کرد: بیشتر مناطق استان با کاهش بارندگی و خشکسالی روبرو هستند بطوریکه در برخی مناطق نظیر چابهار 190 روز است که باران نمی بارد. همچنین شهر زاهدان در حدود 145 روز اخیر بارندگی نداشته است .

وی با بیان اینکه شهرهای زابل، نصرت آباد، ایرانشهر و زهک نیز بیش از 100 روز بدون بارندگی را سپری نموده اند، اضافه نمود: حدود 15 روز دیگر به انتها سال زراعی جاری باقی مانده اما همچنان سیستان و بلوچستان کم بارش ترین نقطه ایران است و در 350 روز اخیر فقط 29.4 میلی متر باران دریافت نموده است .

ریگی اضافه نمود: آنالیز های ما نشان می دهد که سال جاری یکی از کم بارش ترین سال های زراعی استان در چند دهه اخیر است که مردم را در بخش تأمین آب و کشاورزی با مسائل جدی روبرو نموده است .

رئیس اداره تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در شرایط طبیعی بارش در استان باید تا این موقع از سال زراعی 113.5 میلی متر باران دریافت می شد، اضافه نمود: در چند روز باقی مانده از سال زراعی جاری حدود سه برابر میزان نزولات جوی سال جاری مورد احتیاج است تا به شرایط نرمال بارش سالیانه برسیم اما با توجه به الگوهای پیش یابی، همچنین اتفاقی رخ نخواهد داد .

وی ادامه داد: بیشترین کاهش بارندگی سال زراعی جاری تا انتها مرداد ماه مربوط به شهر میرجاوه با 89 درصد کاهش و کمترین کاهش بارندگی مربوط به شهر زهک با 50 درصد کاهش بوده است. این درحالی است که به طور میانگین سالی 55 میلی متر باران در 11 ماهه نخست سال زراعی در میرجاوه می بارد که متأسفانه سال جاری تنها شش میلی متر آن دریافت گردیده است. یعنی بارش سال جاری میرجاوه باید بیش از هشت برابر گردد تا کمبودها را جبران کند .

ریگی توضیح داد: نصرت آباد، زابل و نیکشهر نیز بعد از میرجاوه بیشترین کاهش بارندگی را در بین ایستگاه های سینوپتیک استان داشته اند به نحوی که میزان کاهش بارش در این شهرها بین 80 تا 82 درصد بوده است .

رئیس اداره تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه به آخرین الگوهای پیش یابی بلندمدت بارش استان اشاره و عنوان نمود: سال جاری بارش های پاییزی در محدوده نرمال خواهد بود اما به دلیل ناچیز بودن سهم بارش نرمال این ماه، نمی توان انتظار جبران کسری بارش های سال زراعی گذشته را داشت .

وی ادامه داد: الگوهای بلندمدت بارش نیز نشان دهنده کاهش بارندگی های زمستان نسبت به وضعیت نرمال است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آذر 1397 بروزرسانی: 24 بهمن 1397 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 96

به "190 روز بدون باران در چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "190 روز بدون باران در چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید