آشنایی با آب و هوای تایلند

به گزارش تور آسیایی ارزان، تایلند از کشورهای جنوب شرقی آسیا است که همه ساله پذیرای تعداد زیادی از مسافران و گردشگران است. آب و هوای تایلند به طورکلی آب وهوایی گرم و درعین حال مرطوب است. حال اگر بخواهیم بین سرد و گرم یکی را برای آب و هوای تایلند انتخاب کنیم باید بگوییم که آب و هوای تایلند گرم است درحالی که گرمای آن شدید نیست و باعث آزار مسافران و گردشگران نخواهد شد.

آشنایی با آب و هوای تایلند

آب و هوای تایلند، یک آب وهوای گرم و استوایی است. مناطق و کشورهایی که در نزدیک خط استوا هستند چنین آب وهوایی را تجربه می نمایند. در این مکان ها باد دریایی به دامنه کوه ها می وزد، بنابراین می توانید انتظار رطوبت زیاد و باران شدیدی داشته باشید. کشورهایی که در کنار خط استوا هستند اغلب دو و یا سه فصل را تجربه می نمایند و کشورهای چهارفصلی نیستند، حال آنکه این کشورها ازلحاظ سرسبزی و حاصلخیزی خاک های خود چیزی از کشورهای دیگر و کشورهای چهارفصل کم ندارند. مناطقی که آب وهوای گرم و استوایی دارند و به بیانی دیگر آب و هوای شان شبیه به تایلند است، عبارت اند از: آمریکای جنوبی، غرب و شرق آفریقا و … .

در کنار خط استوا می توان کویرهای زیادی را یافت. دلیلش نیز این است که خورشید در اکثر مواقع در بالای خط استوا واقع شده است و باعث گرمی و خشکی منطقه می شود. تایلند نیز در کنار خط استوا می باشد و از این قضیه مستثنی نیست. در این مناطق علاوه بر وجود گرمای زیاد شاهد باران نیز هستیم و پوشش گیاهی انبوهی در این مناطق دیده می شود.

دمای هوای تایلند

آب و هوای تایلند مایل به گرم و کمی مرطوب است، این باعث می شود که دمای این کشور متغیر باشد. علاوه بر آن، دمای هوای تایلند در همهٔ نقاط و شهرهایش یکسان نیست و هر منطقه ای دمای خاص خود را دارد. دمای کلی کشور تایلند تقریباً زیاد است. از 13 بهمن تا 11 اسفند و از 12 اردیبهشت تا 11 خرداد (از فوریه تا می) دمای هوا به صورت میانگین 34 درجه سانتی گراد می باشد. رطوبت در این مواقع از سال نیز 75 درصد می باشد.

از 12 خرداد تا 10 تیر و از 10 مهر تا 10 آبان (از ژوئن تا اکتبر)، میانگین دما 29 درجه سانتی گراد است و رطوبت 87 درصد دیده می شود. از 11 آبان تا 10 آذر (نوامبر) نیز میانگین دما حدود 20 درجه سانتی گراد کم تر و رطوبت هوا نیز کاهش می یابد. چیزی که تعیین است این است که دمای هوای کشور تایلند متغیر است، در بیشتر روزهای سال دمای هوا از 25 درجه بیشتر است حال آنکه رطوبت زیادی در آب و هوای تایلند نیز مشاهده می شود. بالاترین دمای هوا از ماه مارس (اسفندماه) تا ماه می (اردیبهشت ماه) و کمترین میزان حرارت در دسامبر (آذرماه(و ژانویه (دی ماه) می باشد.

تایلند کشور سه فصلی

تایلند جزو کشورهایی است که ازنظر آب وهوایی سه فصلی است. سه فصل بودن آب و هوای تایلند به این معنا است که گرچه تقویم این کشور دارای 4 فصل و 12 ماه است ولی ازنظر آب وهوایی سه فصل دارد که تعیینات و ویژگی های هر فصل با فصل دیگر متفاوت است. فصل سرد، فصل گرم و فصل بارانی. در ادامه به توضیح خصوصیات، ویژگی ها و دمای هر یک از این سه فصل می پردازیم.

آب و هوای تایلند در فصل سرد

از ابتدای نوامبر تا آخر فوریه: در این زمان از میزان بارش های استوایی کاسته می شود و دیگر شاهد باران نیستید. اگرچه در این فصل آب و هوای تایلند رو به خنکی می رود ولی این سرما باعث افزایش بارش ها نمی شود و دقیقاً عکس این حالت اتفاق می افتد. دلیل این امر نیز این است که باران های موجود در آب و هوای تایلند، از نوع باران های موسمی و استوایی است و ارتباط نزدیکی با دما ندارند. نکته مهم دیگر در ارتباط با آب و هوای تایلند این است که در همین فصل سرد اگر در سواحل شمال و مناطق شمالی کشور تایلند قدم بزنید شاهد هوایی سرد خواهید بود ولی در مناطق و شهرهای جنوبی شاهد هوایی سرد نیستید. این تغییر دما در فصول دیگر سال نیز مشاهده می شود ولی این مورد در این فصل بیشتر مشاهده شده است.

آب و هوای تایلند در فصل گرم

از ماه مارس تا ماه جون در کشور تایلند شاهد هوای گرم هستید؛ در این زمان از سال دمای هوا در برخی اوقات به 40 درجه سانتی گراد هم می رسد. گرچه ممکن است این دما برای افرادی که به تایلند سفرنموده و قصد اقامت در سواحل آن رادارند مطبوع باشد ولی برای افرادی که قصد قدم زدن در پایتخت و شهرهای دیگر تایلند را دارند مناسب نیست. با گشت وگذار و پیاده روی در این فصل نمی توان لذت کافی از سفر خد برد. گرمای زیاد در این فصل باعث عرق ریختن و کاهش آب بدن می شود. سواحل تایلند بهترین مکان برای گذراندن اوقات در این فصل می باشد. همهٔ ساله تعداد زیادی از مسافران برای گشت وگذار به تایلند می آیند.

آب و هوای تایلند در فصل بارانی

از ماه جولای تا اکتبر بادهای موسمی استوایی اکثر شهرها و مناطق کشور تایلند را فرامی گیرد. در ماه های ذکرشده آب و هوای تایلند رو به بارانی بودن می رود ولی این بدین معنا نیست که در این ماه ها، هرروز باران ببارد بلکه احتمال بارش باران زیاد است و هوا رطوبت خاصی به خود می گیرد. البته در برخی از روزها بارش ها به حدی است که شهرهای تایلند دچار آب گرفتگی معابر شهری نیز می شود. افراد زیادی هستند که به خاطر باران به این کشور سر می­زنند چرا که باران زیبایی خاصی دارد و موجب زیباتر شدن این کشور می­شود. درواقع باران در طول این فصل باعث ایجاد خاطرات خوشی برای گردشگران می شود. بارش باران در این کشور بعضاً با برف همراه می شود. کشور تایلند هم به مانند کشورهای دیگر، به مرورزمان رو به گرم شدن می رود و باگذشت زمان شاهد بارش برف و باران کمتری در این کشور خواهید بود.

آب و هوای تایلند در ماه ژانویه

آب و هوای تایلند در این ماه به صورتی است که احتمال بارش در آن بسیار کم است. هوا در این ماه متعادل و معمولی است به طوری که مسافران و گردشگرانی که در این ماه به این کشور سفر می نمایند دچار مشکل خاصی ازنظر آب وهوایی نمی شوند. ماه ژانویه برای افرادی که قصد رفتن به سواحل غربی تایلند رادارند بسیار ماه مناسبی است. این افراد به راحتی می توانند در این سواحل مشغول به آفتاب دریافت شوند. به طورکلی آب و هوای تایلند در ماه ژانویه مناسب است. به دلیل مطلوبیت آب و هوای تایلند، هرساله فستیوال سال نو چینی در آنجا نیز برگزار می شود. آتش بازی مردم تایلند در خیابان ها و به خصوص در محله های چینی باعث ایجاد مناظر جالبی در این کشور می شود.

آب و هوای تایلند در ماه فوریه

آب و هوای تایلند در ماه فوریه بسیار گرم و خشک است. همان طور که گفتیم گرمای این کشور در این ماه از سال به جز در موارد اندکی آزار دهنده نیست و گردشگران می توانند با خیال راحت به این کشور سفر نمایند. بعضاً مسافران و گردشگرانی که به تایلند سفر می نمایند گرمای آب و هوای تایلند را به سرمای آب و هوای تایلند ترجیح می دهند. چیزی که تعیین است این است که تعداد مسافران و گردشگران در گرمای آب و هوای تایلند نسبت به سرمای آب و هوای تایلند بیشتر است. در آب و هوای تایلند در ماه فوریه بارندگی وجود ندارد مگر در سواحل شرقی این کشور. در ماه فوریه فستیوال گل در چیانگ مای نیز برگزار می شود.

آب و هوای تایلند در ماه مارس

آب و هوای تایلند در ماه مارس به دمای 30 درجه سانتی گراد می رسد. دمای 30 درجه سانتی گراد نشان می دهد که هوا رو به گرمی میرود و خبری از باران و یا برف نیست. البته به جز برف و باران، خنکی هم در این فصل یافت نمی شود. این ماه برای کسانی که قصد پیاده روی و گردش و خرید و بازدید از اماکن دیدنی تایلند را دارند مناسب نیست. آب و هوای تایلند در ماه مارس مخصوص استفاده از سواحل است. درواقع کسانی که عاشق سواحل تایلند هستند و با همین هدف نیز به این کشور پا گذاشته اند فرصت مناسبی دارند تا از سفر خود لذت ببرند. در ماه مارس اگر به هرکجای تایلند سفر کنید با مسئله ای روبرو نمی شوید. درواقع گرمای این ماه از سال به اصطلاح عرق ریزان نیست.

آب و هوای تایلند در ماه آوریل

آوریل بهترین ماهی است که می توان به این کشور سفر کرد و از آب و هوای تایلند لذت برد. درواقع آب و هوای تایلند در ماه آوریل در بهترین و مطبوع ترین حالت خود واقع شده است. اگر نگاهی به آمار نیز داشته باشیم مشاهده می کنیم که بیشترین تعداد گردشگر و مسافر در همین ماه بوده است. دلیل شلوغ شدن و استقبال زیاد گردشگران در ماه آوریل این است که سال نو تایلندی ها نیز در این ماه از سال می­باشد؛ بنابراین بهتر است که برای سفر خود برنامه ریزی کنید تا در ماه آوریل به این کشور برسید. جشن آب تایلندی ها نیز در نیمه آوریل برگزار می شود.

آب و هوای تایلند در ماه می

آب و هوای تایلند در ماه می به صورتی است که با ورود به این ماه از تعداد و حجم بارندگی ها کم می شود و به تبع آن کشور تایلند نیز با کاهش مسافران و توریست ها روبرو خواهد بود. ماه می بهترین فرصت برای کسانی است که قصد دارند به تایلند سفر نمایند، حال آنکه از قیمت های بالا ناراضی باشند. علاوه بر اینکه آب و هوای تایلند در ماه می مناسب است، کشور تایلند به نسبت ماه های دیگر خلوت تر است و اجناس، بلیط ها و مسافرخانه ها باقیمت کمتری در اختیار مشتریان و گردشگران قرار میگیرد.

آب و هوای تایلند در ماه ژوئن

آب و هوای تایلند در ماه ژوئن به صورتی است که از بارش ها کاسته شده و تعداد مسافران و گردشگران نیز کاهش یافته است. آب و هوای تایلند در ماه ژوئن برای کسانی مناسب است که از باران خوششان نمی آید و دنبال هوای معمولی رو به گرم هستند. دمای هوا در این ماه متغیر است و رو به گرم شدن می­رود. حراج های زیادی در این ماه برگزار می شود که این یک امتیاز مثبت برای کسانی است که قصد سفر به تایلند را دارند، حال آنکه به فکر صرفه جویی در هزینه های خود نیز هستند. خوب است بدانید که به طور کل آب و هوای تایلند در ماه ژوئن آب وهوای بدون بارانی است.

آب و هوای تایلند در ماه جولای

آب و هوای تایلند در ماه جولای به صورتی است که از گرمای هوا کاسته می­شود. مدارس تعطیل و شهر تقریباً شلوغ است. باوجوداینکه گرمای آب و هوای تایلند در ماه جولای خیلی کمتر میشود ولی سواحل شرقی تایلند همچنان گرم است و پذیرای گردشگران خاص خود خواهد بود.

آب و هوای تایلند در ماه آگوست

آگوست ماهی است که آب و هوای تایلند به سمت بارانی شدن می­رود. افزایش بارش باران چهره زیبایی به کشور تایلند می دهد و علاقه مندان خود را به این کشور می کشاند. افراد زیادی هستند که از باران لذت زیادی می برند و مقصد خود را جایی انتخاب می نمایند که باران زیادی داشته باشد. در این ماه کسی به سواحل تایلند نمی رود و افراد سعی می­نمایند از سایر دیدنی­های این کشور لذت ببرند. شمال تایلند بارش های بیشتری دارد. افرادی که در ماه های قبل به سواحل می رفتند با تغییر در آب و هوای تایلند به جزیره سامویی می روند چراکه بارندگی کمی در این مکان رخ می دهد.

آب و هوای تایلند در ماه سپتامبر

اگر به آمار نگاهی بیندازیم می بینیم که بیشترین بارندگی در کشور تایلند مربوط به ماه سپتامبر است. کسانی که به قصد رفتن به سواحل تایلند را دارند بهتر است که در این ماه به تایلند سفر ننمایند، حال آنکه آب و هوای تایلند در ماه سپتامبر به صورتی است که از تعداد گردشگران کم میشود و این بهترین فرصت برای کسانی است که از شلوغی خوششان نمی آید و قصد گشتن تایلند را به صورت کامل دارند.

آب و هوای تایلند در ماه اکتبر

بارندگی در ماه اکتبر در کشور تایلند همچنان ادامه دارد. در آخرین روزهای ماه اکتبر رطوبت و بارندگی کم می شود و به خنکی هوا اضافه می شود. این بهترین فرصت برای کسانی است که از خنکی هوا لذت می برند. برگزاری مراسم های گوناگون نیز زیبایی خاصی به این کشور می بخشد و باعث می شود که این ماه یکی از گزینه های مد نظر گردشگران برای سفر به این کشور باشد.

آب و هوای تایلند در ماه نوامبر

ماه نوامبر ماهی است که آفتاب به سواحل غربی تایلند بازمی شود و افرادی که برای ساحل و لذت از آن به تایلند می آیند بیشتر به تایلند سفر مینمایند. تعداد مسافران و گردشگران افزایش میابد. شمال تایلند هوای خنکی دارد به خصوص در ساعات اولیه صبح و حول وحوش عصر.

هوای خنک و وجود سواحل زیبا و شلوغ باعث می شود گردشگران زیادی از اقصی نقاط جهان اعم از اروپا، آفریقا، آسیا، آمریکا و … به کشور تایلند سفر نمایند. سواحل کشور تایلند در این ماه در شلوغ ترین روزهای خود به سر می برند. سواحل تایلند محبوبیت خاصی پیدا نموده است به طوری که بعضاً افرادی را می بینیم که از نقاط بسیار دور به این کشور سفر مینمایند. آفتاب سوزان و در عین حال جذاب تایلند در این ماه از سال بر گردشگران می تابد و گردشگران لذت زیادی از آن می برند.

آب و هوای تایلند در ماه دسامبر

آب و هوای تایلند در ماه دسامبر بسیار مطبوع است به خصوص در نواحی ساحلی این کشور. نکته مهم دیگر این است که در این ماه تعطیلات کریسمس نیز کم کم آغاز خواهد شد و گردشگران به این کشور هجوم می آورند. هتل ها در این ماه از سال قیمت بالایی دارند و هزینهٔ سفر شما ممکن است بالا رود. حال آنکه ازنظر آب و هوایی، آب و هوای تایلند در این ماه از سال مساعد است.

آب و هوای تایلند و بهترین زمان سفر

آب وهوا از عوامل بسیار مهم برای مسافران و گردشگران است. تایلند کشوری است که اگر در هرماهی از سال به آن سفر کنید با مسئله ای روبرو نمی شوید. آب و هوای تایلند در سرتاسر سال متفاوت است ولی بهتر است که اگر در فصل زمستان هستید و قصد سفر به تایلند رادارید به سواحل غربی این کشور بروید. سواحل شرقی تایلند در هر فصلی و هر ماهی از سال مطبوع است و می توانید به آن سفر کنید.

با تور تایلند سفر کنید
انتشار: 17 تیر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 102

به "آشنایی با آب و هوای تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با آب و هوای تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید