آیا می دانستید شب اول قبر قطعا سرتان به سنگ لحد می خورد؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، از آنجایی که بسیاری از تجربیات نزدیک به مرگ دارای عناصر مشترکی هستند، این سوال مطرح می شود که آیا اساسا واقعیتی در آن ها نهفته است؟ به گفته محققان ما اطلاعات کمی درباره بدن انسان پس از مرگ و اتفاقاتی که برای قلب، مغز و ریه های یک فرد در هنگام مرگ می افتد داریم.

آیا می دانستید شب اول قبر قطعا سرتان به سنگ لحد می خورد؟

آگاهی انسان پس از مرگ همواره سوالی لاینحل به جای مانده است. آیا شما یا نزدیکان تان تا به حال تجربه نزدیک به مرگ (NDE) داشته اید؟ با ما در مجله اینترنتی خبرنگاران همراه شوید.

تجربه نزدیک به مرگ برای 10 تا 20 درصد از بازماندگان ایست قلبی اتفاق می افتد. این افراد بعد از بازگشت به زندگی از تجربیات خود این طور یاد کرده اند: دیدن نوری سفید، شنیدن صداهای اطراف و یا حتی ملاقات با نزدیکان از دنیا رفته. دلیل این تصورات همچنان یک راز به جای مانده است.

مطالعه ای نو درباره آگاهی انسان پس از مرگ

مطالعه ای که در اول ماه می 2023 در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است قوی ترین شواهد ارائه شده درباره آگاهی انسان پس از مرگ را ارائه می دهد.

این مطالعه نشان می دهد که نوعی هوشیاری پنهان برای مدت کوتاهی پس از توقف ضربان قلب افراد و مرگ آن ها وجود دارد.

این هوشیاری پنهان حالتی است که در آن مغز هنگام ارزیابی با دستگاه ها علائمی از آگاهی و فعالیت را نشان می دهد، حتی وقتی که بدن دیگر پاسخگو نیست.

به گفته محققان، 15 تا 20 درصد افرادی که در کما هستند، نشانه هایی از این هوشیاری پنهان را نشان می دهند.

این مطالعه که به تازگی آغاز شده است، ادامه مطالعات حیوانی است که 10 سال قبل آغاز شد.

نحوه انجام مطالعه

در آن مطالعه، محققان با دستگاهی به نام الکتروانسفالوگرام (EEG) به ضبط فعالیت مغزی 9 موش صحرایی پرداختند که دچار ایست قلبی شده بودند.

در 30 ثانیه اول پس از ایست قلبی، همه موش ها یک موج کوتاه اما گسترده از فعالیت مغزی بسیار هماهنگ از خود نشان دادند، از جمله نوعی فعالیت مغزی به نام امواج گاما.

بر اساس یافته های منتشر شده در فوریه 2022، سال گذشته گروهی از محققان نشان دادند که این امواج گاما چند ثانیه پس از توقف ضربان قلب در انسان ها نیز شبیه به موش ها ظاهر می شود.

به گفته پژوهشگران اگر تصاویر و فیلم هایی از وقایع به یاد ماندنی زندگی مان به ما نمایش داده شود (مانند روز تولد کودک مان، روز عروسی یا روز درگذشت کسی که دوستش داشته ایم) و در همان حال نوار مغزی از سر ما برداشته شود، این نوار نشان دهنده بالا رفتن امواج گاما در مغز خواهد بود.

ممکن است ایستادن قلب لزوما نشانه مرگ نباشد

به باور متخصصان ما پیش از این فکر می کردیم که وقتی قلب از تپیدن می ایستد، ما مرده ایم اما آنچه این تحقیق نشان می دهد این است که شاید بعد از توقف قلب هنوز شانسی برای زنده ماندن داشته باشیم. چراکه امواج گاما پس از توقف قلب بالا می روند. آگاهی انسان پس از مرگ ناشی از همین امواج گاماست.

در نوترین مطالعه، محققان چهار بیمار را که به دلیل ایست قلبی در کما بودند با دستگاه الکتروانسفالوگرام مورد مطالعه قرار دادند و با اجازه خانواده های شان، آن ها را از دستگاه جدا کردند.

پس از برداشتن ونتیلاتور، دو نفر از بیماران افزایش ضربان قلب همراه با افزایش فعالیت امواج گاما را نشان دادند. در دو بیمار دیگر افزایشی در هیچ یک از منطقه ها اتفاق نیفتاد.

فعالیت شناسایی شده در بخشی از مغز مرتبط با دین و خدا

در بیمارانی که مغز آن ها فعالیت امواج گاما را نشان می داد این امواج در بخشی از مغز شناسایی شد که به منطقه داغ مغز معروف است: محل اتصال بین لوب های تمپورال، جداری و پس سری در پشت مغز که به اختصار TPJ نامیده می شود. این ناحیه با رویا دیدن، توهمات بصری در بیماری صرع، و حالات تغییر یافته هوشیاری در سایر مطالعات مغزی مرتبط است.

تحقیقات قبلا نشان داده اند که فعالیت در منطقه TPJ انسان ها هنگامی افزایش می یابد که درباره خدا و مذهب فکر کرده یا تجربیاتی معنوی از سر می گذرانند. زمار می گوید: این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد نه تنها امواج گاما با توقف قلب افزایش می یابند، بلکه این اتفاق در منطقه TPJ می افتد.

از آنجایی که این مطالعه فقط روی چهار نفر اجرا شده، خیلی زود است که بتوان در مورد معنای این یافته ها اظهارنظری قطعی کرد. چرا که به دلیل مرگ بیماران نمی توان از تجربه آن ها آگاه شد.

اما به باور متخصصان مهم است که بتوان در این باره تصمیم گرفت که چه چیزی مرگ یک فرد را تعیین می کند و اینکه آیا باید تعریف فعلی خود را از مرگ تغییر تغییر دهیم؟ در تعریف فعلی، اگر ضربان قلب یا نفس کشیدن فردی متوقف شود، آن شخص مرده محسوب می شود.

اگر نتایج تحقیق به این خلاصه شود که فقط 20 ثانیه پس از توقف ضربان قلب مان زندگی می کنیم از نظر بالینی، تفاوتی ایجاد نمی کند اما محققانی در ایتالیا هستند که مغز یک میمون را پس از ایست قلبی بررسی کردند و متوجه شدند که فعالیت امواج گاما در مغز میمون ها دو ساعت پس از توقف قلب آن ها نیز همچنان قابل مشاهده بوده است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مراسم جن گیری یا پایکوبی زار در جنوب ایران چیست؟ را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 20 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1402 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2262

به "آیا می دانستید شب اول قبر قطعا سرتان به سنگ لحد می خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می دانستید شب اول قبر قطعا سرتان به سنگ لحد می خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید