احتمال عضویت چین درترانس پاسفیک، اختلاف ایدئولوژیک آمریکا و چین

به گزارش تور آسیایی ارزان، به گزارش خبرنگاران، سیزدهم مهرماه سال جاری پیمان تجارت آزاد دو سوی اقیانوس آرام (ترانس پاسیفیک)(TPP) که توافقی تاریخی می باشد پس از 5 سال کوشش های آمریکا و 11 کشور شامل ژاپن، مالزی، ویتنام، برونئی، استرالیا، سنگاپور، نیوزیلند، کانادا، پرو، مکزیک و شیلی به امضا رسید.

احتمال عضویت چین درترانس پاسفیک، اختلاف ایدئولوژیک آمریکا و چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

این توافق که بزرگترین منطقه تجارت آزاد در دنیا را به وجود خواهد آورد موجب حذف هزاران تعرفه واردات اجناس و محصولات شده و برای 12 کشور امضاء نماینده آن، استانداردهای مشترکی را ایجاد خواهد نمود.

معاهده ترانس پاسیفیک پس از نهایی شدن نه تنها محدودیت های تجاری اعمال شده بر روی هزاران کالا از محصولات دارویی آمریکا گرفته تا فراورده های لبنی نیوزلند، برنج ژاپن و سرامیک ویتنام را شامل می گردد، بلکه در ابعادی وسیعتر به دولت واشنگتن یاری می نماید تا قوانین تجارت دنیای را در یکی از استراتژیک ترین مناطق دنیا بازنویسی کند تا به این ترتیب همزمان با بازاریابی برای کالاهای ساخت آمریکا، قدرت های مالی آسیا نظیر چین و هند نیز به تبعیت از مدل های آمریکایی تجارت وادار شوند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در متنی که در سایت کاخ سفید منتشر شد به تشریح اهمیت دستیابی کشورش به توافق تجارت آزاد بین دو سوی اقیانوس آرام (ترانس پاسفیک)(TPP) پرداخت.

وی با مخاطب قرار دادن صاحبان صنایع بزرگ و کوچک آمریکا و ابراز خرسندی از توافق انجام گرفته گفت: این توافق 18 هزار تعرفه و مالیات اعمال شده بر کالاهای آمریکایی توسط کشورهای مختلف را حذف خواهد نمود و موجب توسعه صادرات کالاهای آمریکایی و اشتغال کارگران آمریکایی خواهد شد.

اوباما امضای این توافق را به این معنی دانست که این آمریکا است که باید نقشه راه قرن 21 را مشخص کند.

اوباما در ادامه گفت: اگر آمریکا مقررات قرن 21 را ننویسد سایر کشورها چون چین این مقررات و اصول را خواهند نوشت امری که امنیت شغلی و مالی آمریکا را از بین خواهد برد و نقش آمریکا در رهبری دنیا را به مخاطره خواهد انداخت.

افزایش مداخلات آمریکا در مناقشات ارضی دریای چین جنوبی معاهده تی پی پی را از قالب پیمان تجارت آزاد خارج نموده و آن را تبدیل به ابزاری برای مهار قدرت مالی چین می نماید.

به همین دلیل تبادل نظریی با پروفسورلری بیکر استاد حقوق و امور بین الملل دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در آمریکا صورت گرفته است که مشروح آن در زیر آمده است.

لری بیکر عضو موسسه حقوق آمریکایی و عضو انجمن مطالعات حقوقی اروپایی چین، موسسه حکومت شرکت های اروپایی می باشد و در دانشگاه ههای مختلف اروپا و آمریکا به تدریس سیاست و حقوق اساسی، شرکت ها و اتباع خارجی مبادرت می ورزد.

وی همچنین بین سال های 2012 تا 2013 ریاست دانشکده سنای دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا را عهده دار بوده است. لری بیکن همچنین کتاب ها و مقالات متعددی را در مورد دنیای شدن منتشر نموده است.

امضاء پیمان ترانس پاسیفیک(TPP) بین آمریکا و 11 کشور آسیایی را می توان به عنوان کوشش آمریکا برای تسری لیبرالیسم مالی به کشورهای آسیایی تلقی کرد. نظر شما در این خصوص چیست؟

سوال شما سوال بسیاری از افراد دیگر و بسیاری از رسانه های دنیا است. البته جواب به این سوال بسیار پیچیده و زمان بر است. ولی به چند نکته بسنده می کنم. پیمان TPP به همراه پیمان اروپایی خواهرش TTIP را می توان در راستای ادامه کوشش های آمریکا و شرکایش در سطح دنیا برای انسجام مالی دید اهدافی که در دهه های آخر قرن گذشته در قالب منطق دنیای شدن و پارامترهای آن مشخص شده اند. به خاطر داشته باشید که آمریکا در کوشش است این مدل را درآمریکای لاتین (مناطق آزاد تجاری آمریکا) و دیگر مناطق هم ایجاد کند. گفتنی است این کار فقط نتیجه کوشش های آمریکا نیست زیرا اکثرکشورهایی که عضو TPP هستند قائل به اهمیت ساختار دنیای شدن هستند. به همین خاطر این نتایج را باید حاصل کوشش های مشترک دید و نه کوشش یک کشور. در کوتاه مدت این توافق موجب کاهش هزینه های تجارت بین کشورهای عضو TPP خواهد شد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اخیرا گفت امضای TPP به معنی مشخص قواعد راه قرن 21 توسط آمریکا است. نظر شما در این خصوص چیست؟

این اظهار نظر فارغ از بهره برداری های تبلیغاتی از اینگونه نظر ها توسط دولت هایی که منافعشان در تضاد با آمریکا است، حرف درستی است. این یک اصلاح و تعبییر مختصر برای یک رخداد بزرگ و جالب است. شاید بعضی بخواهند این بحث را مطرح نمایند که توافق هایی مثل TTP و TTIP که توسط ایالات متحده و شرکایش به امضا رسیده اند قواعد و مقررات راه را مشخص می نمایند و بطور موثری قدرت مشخص مقررات راه را از سازمان هایی مثل سازمان تجارت دنیای(WTO) را می گیرد و به این سازمانها منتقل می نماید. اما حقیقت این است آنچه که اتفاق افتاده این است که جلوی حرکت به جلو و پیشرفت در درون سازمان تجارت دنیای توسط کشورهای BRIC (برزیل، روسیه، هند و چین) سد شده است. شاید بتوان با ایجاد ائتلاف های جدید توسط کشورهایی که منافع مشترکشان در چهار چوب اینگونه چهار چوب های تجاری همگرا است بر این مشکل غلبه کرد.

باراک اوباما همچنین گفت اگر آمریکا TPP را اجرایی نکند و قواعد را مشخص نکند، این چین خواهد بود که این کار را خواهد نمود. آیا می توان گفت یکی از اهداف آمریکا از به خاتمه رساندن این توافق مهار چین است؟

برداشت من از اظهارات اوباما این است که آمریکا و چین باید تا حدودی دیگاه های متفاوت خود در مورد طبیعت، مشارکت کشورها و حضور شرکت های دولتی در بازارهای خصوصی را کنار بگذارند. دیدگاه های آمریکا در این زمینه ها توسط کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای در حال توسعه (آنهایی که خصوصی سازی را پذیرفته اند) مورد استقبال قرار گرفته است. مشکل آمریکا و چین فقط بر سر امتیازات و سوبسیدهای مالی و حقوقی که بعضی شرکت های دولتی از آنها بهره مند هستند نیست هر چند خود این هم بخش بزرگی از این مشکل است ، مشگل اصلی ایدولوژیک و اختلافات ایدولوژیک دو طرف در مورد چهار چوب های فعالیت های مالی دنیای است که موجب حضور دولت ها در بازارهای خصوصی شده است.

همچنین هر چند این کارها منافع سیاسی هم دارد ولی باز مسئله اصلی سیاسی هم نیست مسئله اصلی مالی و ایدولوژیک است. به خاطر تمامی این مسائل است که شاید بعضی فکر نمایند تمامی این کوشش ها را کوشش بای مهار چین تعبیر نمایند. اما به اعتقاد من عده ای هم در آمریکا و چین باید به این فکر نمایند که چنین حرکت هایی می تواند موجبات مذاکرات دو طرف را ایجاد کند مذاکراتی که نهایتا منجر به ایجاد رابطه بین آمریکا و چین شوند و یا حتی چین و TPP. من تعجب نخواهم کرد اگر روزی شاهد شروع مذاکرات الحاق چین به TPP و به دنبال آن شاهد تصویب آن در آمریکا باشیم.

آیا TPP می تواند شرایطی ایجاد کند که شاهد ایجاد بلوک بندی های جدید در منطقه باشیم به ویژه توسط چین و روسیه؟

در کوتاه مدت چین و روسیه چین و روسیه از منافع سیاسی بهره مند خواهند شد به ویژه برای چین که در کوشش است بلوک جدید جاده ابریشم را ایجاد کند، ممکن است تبلیغات علیه TPP بتواند یاریی برای چین در تحقق این هدفش باشد، اما در دراز مدت منافع چین و روسیه درآسیای جنوب شرقی و سیبری و دیگر مناطق در تقابل با هم خواهند بود.

تبادل نظر: پیمان یزدانی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 323

به "احتمال عضویت چین درترانس پاسفیک، اختلاف ایدئولوژیک آمریکا و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال عضویت چین درترانس پاسفیک، اختلاف ایدئولوژیک آمریکا و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید