اشتاین ام راین سوئیس، شهری با نقاشی و معماری قرون وسطی

به گزارش تور آسیایی ارزان، به محض اینکه چشمتان به رودخانه بیفتد و راسته خانه های زیبا که عکسشان در آب نمایان شده را ببینید، خواهید فهمید که گردش در اشتاین ام راین (Stein am Rhein) برترین انتخاب برای سفری یک روزه به اطراف زوریخ است.

اشتاین ام راین سوئیس، شهری با نقاشی و معماری قرون وسطی

این دهکده ماهیگیری کوچک در انتهای پایینی دریاچه کنستانس (Lake Constance) جایی که به رود راین تبدیل می شود، واقع شده است. توسعه اشتاین ام راین به وسیله امپراطور هنری دوم از قرن یازدهم با انتقال صومعه ی بندیکتی سن جرج (Benedictine St. Georges Abbey) به آن شروع شد. هنری دوم که این کار را به علت موقعیت استراتژیک این نقطه انجام داد، مجوزهای فراوانی هم به صومعه اعطا کرد و از آن پس تجارت با سرعت بالایی در اشتاین ام راین گسترده شد و شهر به یک مرکز بازرگانی پیروز تبدیل گشت. وقتی به سردرهای نقاشی شده و پنجره های برجسته تزئین شده نگاه می کنید، ثروت، فرهنگ و ذائقه این دهکده کوچک که توسعه پیدا نموده را تشخیص خواهید داد.

اشتاین ام راین حدود سه هزار نفر ساکن دارد و شاید بهتر باشد آن را دهکده ای کوچک دانست. شمار زیادی از ساختمان های قرون وسطایی را به طور متمرکز در این ناحیه خواهید یافت که به خوبی محافظت شده اند. جواهر این تاج تحسین برانگیز را باید راتائوسپلاتز (Rathausplatz) دانست. این میدان در تالار شهر (City Hall) واقع شده و دور تا دور آن خانه های قدیمی با سردرهایی مجذوب نماینده و نقاشی شده قرار گرفته اند. هر خانه معماری متفاوتی دارد و موضوع و ترکیب رنگ نقاشی های دیواری آن متنوع هستند که هارمونی همه آن ها در کنار هم فوق العاده به نظر می رسد.

ویسر ادلر (Weisser Adler) قدیمی ترین نقاشی دیواری از دوره رنسانس در سوئیس است که اولین تاریخ ذکر شده برای آن به سال 1418 میلادی برمی شود؛ اما لازم به ذکر است حدود سال 1520 به وسیله توماس اشمید (Thomas Schmid) نقاشی شد. تصویر معروف زبان راستی (Bocca della Verità) نماد صداقت، قدرت و وحدت و صحنه هایی از کتاب دکامرون (Decamerone) اثر بوکاچیو (Boccaccio)، نویسنده ایتالیایی، در این نقاشی دیده می شوند.

سونه (Sonne) بنایی است که گفته می شود قدمت آن به سال 1448 برمی شود و قاب بندی های چوبی آن متعلق به سال 1659 میلادی هستند. این بنا در اصل یک منزل مسکونی بود که از سال 1512 به عنوان مهمانخانه و رستوران هم مورد استفاده قرار می گرفت. پنجره بیرون آمده بزرگ بدون پایه، نمای آن را چندین برابر نموده و نقاشی آن به حدود سال 1900 برمی شود. سی اشمیت (C. Schmidt) در این نقاشی داستان معروف رویارویی اسکندر کبیر با دیوژن، فیلسوف یونانی را توضیح داده که وقتی اسکندر به دیوژن گفت که هرچه می خواهی از من بخواه، دیوژن با لحن تحقیرآمیزی از اسکندر خواست که اندکی کنار برود و جلوی نور خورشید را نگیرد. ساختمان هم به اقتباس از همین جمله جلوی نور خورشید من را نگیر نامگذاری شده است.

قدمت بنای باشکوه شوارتزس هورن (Schwarzes horn) که در کنج قرار گرفته، به قرن پانزدهم

بازمی شود که دو طبقه با قاب بندی های چوبی بر ساختمان سنگی سه طبقه بنا شده اند. خانه محل تولد ژوان رودولف اشمیت (Johann Rudolf Schmid) بارون شوارتزس هورن است و نقاشی روی دیوار که در سال 1914 اجرا شده، ورود بارون به اشتاین ام راین در سال 1664 را به تصویر می کشد. در قدیمی ترین خانه شهر به نام کریپن ولت (Krippenwelt) که از سال 1302 برجای مانده، موزه جهانی ملیت (Nativity World) برپا است که از سیصد الی پانصد محل بومی مختلف در جهان آثاری را به نماش می گذارد. بعلاوه اغذیه فروشیِ موزه غذاهای روزانه و منوهای فصلی مجذوب نمایندهی دارد و فروشگاه موزه و نمایشگاه هایی که هنرمندان سوئیس و دیگر کشورها در آن برپا می نمایند از دیگر جاذبه های کریپن ولت محسوب می شوند.

زیبایی اشتاین ام راین در راتائوسپلاتز خلاصه نمی شود. در کوچه های پر پیچ و خم آن دیدنی های بسیاری وجود دارد. در این مکان ها ابعاد بزرگ با ظرافت و زیبایی جایگزین می شوند. سردرها با الوارهای چوب تزئین شده اند، کافه ها و رستوران ها در فضای باز از بازدیدنمایندگان پذیرایی می نمایند و طاق هایی را می بینید که روزگاری ورودی شهر بودند. طاق زیتورم (Zeitturm) در سال 1367 ساخته شد و همچون دروازه های دیگر شهرهای قدیمی در واقع دیوار بیرونی قلعه است و درهای آن در سال 1520 نصب شدند. این در از شاهراه مهم به هیگو (Hegau) محافظت می کرد. در سال 1945 طاق در بمب گذاری آسیب دید و سپس به شکل اولیه بازسازی شد. قلعه هوهنکلینگن (Hohenklingen) بر روی تپه ای خودنمایی می نماید که بخشی از آن یک تاکستان دارد و منظره کاملی به شهر و رود راین را به شما ارائه می دهد.

صومعه سن جرج از برترین نمونه های به جامانده در سوئیس است. صومعه از بنایی محصور تشکیل شده که در آن یک خانه مجزا، سالن ناهارخوری زمستانه و تابستانه، خوابگاه، ایوان، اتاق راهب بزرگ، سالن ضیافت و عبادتگاه را می بینید. ایوان گوتیک و تالار ضیافت که آخرین راهب سن جرج به نام دیوید ون وینکلشیم (David von Winkelshei) آن ها را بنا کرد، از اهمیت خاصی برخوردار هستند. مهم ترین نقاشی آبرنگی به جامانده از نواحی شمالی آلپ که به قرن شانزدهم برمی شود را در اینجا دیدن خواهید کرد.

مکان جغرافیایی اشتاین ام راین آن را برای گشت و گذار بسیار فریبنده ساخته است. می توانید در حاشیه رودخانه پیاده روی کنید و به صدای آرامش بخش آب گوش دهید و مرغابی ها و قوهای شناور را دیدن کنید یا با کالسکه های اسب خرامان در این شهر قرون وسطایی گردش کنید. چندین نوع سواری با برنامه های مختلف بدین منظور وجود دارند. پس هر زمان به قسمت های جنوبی آلمان یا شمال شرقی سوئیس سفر کردید، بازدید از اشتاین ام راین را از یاد نبرید.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 فروردین 1403 بروزرسانی: 18 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4756

به "اشتاین ام راین سوئیس، شهری با نقاشی و معماری قرون وسطی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتاین ام راین سوئیس، شهری با نقاشی و معماری قرون وسطی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید