افزایش درخواست روس ها برای سفر به ایران

به گزارش تور آسیایی ارزان، شرکت های گردشگری آی.تی.ام (ITM) و اکسپرس روسیه اعلام کردند که ایران در میان گردشگران روس علاقه مند به خاورمیانه، محبوبیت دارد و درخواست ها برای سفر به این کشور افزایش یافته است.

افزایش درخواست روس ها برای سفر به ایران

به گزارش خبرنگاران، از پایگاه خبری روسی پروفایل، شرکت آی تی ام از افزایش 30 درصدی و شرکت اکسپرس از افزایش 20 درصدی تقاضا برای تورهای جهانگردی به مقصد ایران خبر می دهند.

شرکت آی تی ام در بیان دلیل افزایش اقبال روس ها به این تورها اعلام نمود: جهانگردان ما ایران را به عنوان کشوری تمیز، آرام و مقرون به صرفه ارزیابی می نمایند.

این رسانه روس در ادامه به نقل از نادژدا سارتووا کارشناس تورهای ایران در این شرکت جهانگردی نوشت: علاقه به این مقصد منحصر به فرد از نظر تمرکز جاذبه های تاریخی و معماری زیاد است؛ در ایران، جهانگردان عمدتاً به برنامه های گشت و گذار با اقامت در بیابان علاقه مند هستند.

پایگاه خبری پروفایل در ادامه نوشت: هدف ایران تبدیل شدن به یکی از مقاصد اصلی جهانگردی برای روس ها است. برای دستیابی به این هدف، این کشور، قوانین مهاجرت را ساده نموده و امکان پرداخت هزینه کالا و خدمات با کارت های شبکه بانکی روسیه را فراهم نموده است؛ در این شرایط، این احتمال وجود دارد که به زودی پروازهای مستقیم از روسیه به جزیره کیش، اصلی ترین مقصد جهانگردی ساحلی ایران راه اندازی گردد.

جاذبه های کیش برای جهانگردان روس

داریا دوموسترووا نماینده شرکت این جهانگرد (Intourist) نیز با اشاره به اینکه آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه، مجوزهای نوی را برای پروازهای مستقیم از این کشور به جزیره کیش صادر نموده است، معتقد است: در حال حاضر، قراردادهای ما با هتل های جزیره کیش در سطحی نیست که ما برای گردش منظم جهانگرد می خواهیم، همه هتل ها در صورت درخواست در نظر گرفته می شوند. اما من این را رد نمی کنم که در صورت راه اندازی پروازهای مستقیم، شاهد سفر منظم جهانگردان به کیش باشیم.

شرکت روسی اکسپرس نیز در این باره به پایگاه خبری پروفایل اعلام نمود: کیش اصلی ترین تفریحگاه ساحلی و یکی از برترین مقاصد خرید در ایران است. این شهر در خلیج فارس در فاصله 200 کیلومتری از ساحل امارات واقع شده است. دریای آرام و سواحل مناسب وجود دارد.

شرکت روسی اکسپرس اضافه کرد: مغازه ها و مراکز خرید زیادی در جزیره کیش وجود دارد که می توانید کالاها را با قیمت های بسیار مجذوب کننده بخرید.

الکساندرا پولیانسکایا نیز معتقد است: سواحل کیش قابل ستایش هستند؛ آنها تمیز و بزرگ هستند، آب به رنگ لاجوردی است و می توان در مکان های ویژه جداگانه آقایان و خانم ها در ساحل حضور یافت.

پایگاه خبری پروفایل در ادامه نوشت: کیش را مالدیو ایرانی می گویند. این شهر به خاطر سواحل زیبای خود با شن های نرم و آب شفاف معروف است. بسیاری از جهانگردان برای غواصی به اینجا می آیند تا صخره های مرجانی رنگارنگ، انواع ماهی ها و دیگر جانداران دریایی را ببینند. بعلاوه مکان های تاریخی زیادی در جزیره وجود دارد: آثار باستانی، موزه ها، مساجد و جاذبه های دیگر.

رشت، مقصدی آشنا برای روس ها

این رسانه روس در ادامه نوشت: شهر رشت که شرکت های هواپیمایی روسی بر خلاف کیش فرصت پرواز به آن را پیش از این داشته اند، در شمال ایران در نزدیکی سواحل دریای خزر واقع شده و به جاذبه های طبیعی اش معروف است.

نادژدا سارتووا از جهانگردان روس معتقد است: ایرانیان خود نیز از شهرهای دیگر کشور دوست دارند به رشت بیایند، به خصوص در ماه های گرم. قطعا، جهانگردان روس نیز به دیدنی های تاریخی شهر علاقه مند خواهند شد: قلعه تاریخی، آثار معماری دوره صفویه و بسیاری موارد دیگر. قدم زدن در خیابان های بافت قدیمی شهر رشت، بازدید از بازارها و بازارهای محلی و امتحان غذاهای محلی ایرانی در رستوران ها و کافه ها جالب است.

پیش بینی افزایش آمار جهانگردان

بنا بر این گزارش، کارشناسان مرکز تحقیقات استراتژیک روسیه و انجمن مجریان تور این کشور (ATOR) پیش بینی می نمایند که جریان جهانگردان متقابل بین فدراسیون روسیه و ایران در سال 2024 میلادی از 60 هزار نفر فراتر رود.

بر این اساس، این آمار در سرانجام سال 2023، حدود 40 هزار جهانگرد بود.

این گزارش می افزاید: افزایش تعداد سفرهای متقابل بین شهروندان فدراسیون روسیه و ایران با برنامه سفر بدون ویزا که تابستان 1402 از سر گرفته شد، تسهیل شده است. به لطف آن، مسافران در گروه های تور می توانند بدون ویزا به کشور بیایند.

انجمن مجریان تور روسیه اضافه کرد: جهانگردان ایرانی از این فرصت بسیار فعال تر از جهانگردان روسی استفاده می نمایند. به عنوان مثال، در سرانجام سال 2023، 29 هزار و 500 مسافر از ایران به فدراسیون روسیه و حدود 10 هزار و 700 نفر از روسیه به ایران آمده اند.

محوزهای نو روسیه برای پروازهای مستقیم به ایران

پایگاه خبری پروفایل در ادامه این گزارش نوشت: روسیه در حال توسعه روابط در عرصه حمل و نقل هوایی با ایران است، همچنانکه در ماه آوریل (فروردین - اردیبهشت 1403)، آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه، مجوزهای نوی برای انجام پروازهای مستقیم به جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.

بر این اساس، شرکت هواپیمایی روسی ایرآئرو (IRAERO) اجازه یافت که از روسیه نه تنها به تهران، بلکه به شهرهای رشت و جزیره کیش پروازهای مستقیم راه اندازی کند. مجوز این پروازها، نه تنها از مبدأ مسکو، بلکه از منطقه ها دیگر مانند سامارا، ساراتوف، اوفا و چلیابینسک نیز صادر شده است.

به گزارش ایرنا، این پایگاه خبری روس در عین حال نوشت: صدور مجوز، شرکت هواپیمایی را ملزم به ساماندهی پروازها نمی کند. همچنانکه بعضی دیگر از شرکت های هواپیمایی این کشور همچون Nordwind، Red Wings، Ural Airlines، UTair و دیگران مجوزهای مشابهی را از آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه دریافت نموده بودند. اما هیچ کدام از آنها هرگز به ایران پرواز نکردند.

شرکت IRAERO نیز که به تازگی مجوز پرواز مستقیم به ایران را صادر نموده است، اعلام نمود: جزئیات خاصی درباره پروازهای آینده به ایران در مقطع کنونی وجود ندارد و این موضوع در حال آنالیز است.

بنا بر این گزارش، در حال حاضر دو شرکت هواپیمایی بین ایران و روسیه پرواز دارند: آئروفلوت روسی و ماهان ایر ایرانی. هواپیماهای هر دو شرکت تنها بین مرکز ها پرواز می نمایند.

پذیرش کارت بانکی روسیه، مجذوب کنندهیت دیگری برای سفر به ایران

پایگاه خبری پروفایل در ادامه نوشت: مقامات ایرانی فعالانه در حال کار بر روی ارائه امکان پرداخت با کارت های شبکه بانکی روسیه موسوم به میر هستند که مجذوب کنندهیت خاصی برای سفر جهانگردان روس به این کشور فراهم خواهد نمود.

این رسانه روس اضافه کرد: پس از عملیاتی شدن کامل سیستم پرداخت روسیه در ایران، جای نگرانی نیست که بانک های محلی، تحت فشار خارجی، در مقطعی از همکاری با آن خودداری نمایند، چرا که ایران ده ها سال است که تحت تحریم های غرب بوده است.

بر اساس این گزارش، نمایندگان اپراتورهای تور روسیه مطمئن هستند که پروازهای مستقیم نو و امکان پرداخت با کارت میر قطعاً علاقه به ایران را افزایش می دهد، اما آنها تردید دارند که در آینده قابل پیش بینی، آمار سفر جهانگردان روس، جهش بزرگی پیدا کند.

داریا دوموسترووا نماینده شرکت گرداننده تور Intourist معتقد است: جهانگردان روس، اطلاعات کمی در خصوص ایران و امکانات تعطیلات در آنجا دارند، بنابراین اگرچه تقاضا در حال رشد است، اما منظم نیست.

نادژدا سارتووا نیز بر ضرورت شکستن کلیشه ها و انگاره های نادرست برای جذب جهانگردان روس به ایران تأکید کرد و گفت: ایرانی ها مردمانی بسیار صمیمی هستند که با جهانگردان با احترام برخورد می نمایند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 14 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5334

به "افزایش درخواست روس ها برای سفر به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش درخواست روس ها برای سفر به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید