این کشور کوچک پدرخوانده هوش مصنوعی است

به گزارش تور آسیایی ارزان، شرکت های تایوانی بازار سرورهای هوش مصنوعی را قبضه نموده اند و حدود 90 درصد از تولیدات این حوزه در تایوان انجام می گردد.

این کشور کوچک پدرخوانده هوش مصنوعی است

به گزارش خبرنگاران ، دولت تایوان جلسه ای با 20 رهبر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در یکی از پارک های فناوری شمال این کشور برگزار کرد. بر اساس اطلاعات منتشرشده در این جلسه، تایوان بازار سرورهای هوش مصنوعی را به تصرف خود درآورده است.

به نقل از زومیت، شرکت های تایوانی توانسته اند 90 درصد از بازار دنیای سرورهای AI را در اختیار بگیرند. گفته می گردد تقریباً همه سرورهای هوش مصنوعی که با برندهای آمریکایی عرضه می شوند، به فراورینمایندگان تایوانی وابسته هستند.

گزارش نشان می دهد که هدف از ملاقات دولت مردان تایوان با نمایندگان و صاحبان صنایع الکترونیک و ICT، آنالیز شرایط فعلی و پتانسیل های رشد و توسعه صنعت بوده است. از دیدگاه شرکت نمایندگان، هنوز فرصت های بزرگی در بازار سرورهای AI وجود دارد و تقاضا برای این محصولات رو به افزایش است.

طبق گزارش دیجی تایمز، اجزای کلیدی سرورهای AI نسبت به آنچه برای سرورهای عمومی خریداری می گردد گران تر هستند؛ به عنوان مثال، گفته می گردد که زیرلایه مورد استفاده در تراشه AI تقریباً 10 برابر گران تر از زیرلایه ای است که برای ساخت تراشه سرور معمولی به کار می رود. ضرایب مشابهی نیز درباره قیمت پاور های متصل به سرورهای AI، تجهیزات خنک نماینده و موارد دیگر مطرح شده است.

به نقل از وزارت اقتصاد تایوان، این کشور 83 درصد از کل سرورهای دنیا را فراوری می نماید. دررابطه با سرورهای AI، این مقدار به 90 درصد افزایش می یابد و زمانی که تأمین نمایندگان با برند آمریکایی نیز در نظر گرفته گردد، به 100 درصد می رسد.

اعداد یادشده برای دولت و صاحبان صنایع تایوانی بسیار خوشایند است، اما می تواند برای کشورهای دیگر نگران نماینده باشد. به همین علت آمریکا و دولت های اروپایی آغاز به سرمایه گذاری عظیمی برای توسعه صنعت نیمه هادی بومی خود نموده اند تا از هرگونه شوک مالی ناشی از یک جنگ نظامی احتمالی در تنگه تایوان پیشگیری نمایند.

تایوان در کوشش است تا تمرکز صنایع مختلف را از داخل خاک این کشور کاهش دهد، مانند آنچه اخیراً با سرمایه گذاری های TSMC در آمریکا، ژاپن و آلمان دیده ایم. علاوه بر این، در جلسه مذکور بر ورود شرکت های تایوانی به کشورهای مختلفی مانند آلمان، مجارستان، هند، تایلند، اندونزی، ویتنام، مالزی، آمریکا، مکزیک، و برزیل تأکید شد.

آمار جالب دیگری از وزارت اقتصاد تایوان این بود که فراورینمایندگان تایوانی 78 درصد لپ تاپ ها و 55 درصد کامپیوترهای دنیا را فراوری می نمایند. دولت و صاحبان صنعت راجع به موضوعاتی مانند شبکه 6G، کاهش انتشار کربن در صنایع فراوریی، انرژی سبز و جذب استعدادهای برتر به تایوان بحث کردند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 فروردین 1403 بروزرسانی: 10 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4578

به "این کشور کوچک پدرخوانده هوش مصنوعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این کشور کوچک پدرخوانده هوش مصنوعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید