کشورهای دیگر برای تامین برق از چه منابعی استفاده می نمایند؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، سه چهارم افزایش فراوری برق در دنیا مربوط به چین، هند و ژاپن است. فراوری برق در ایالات متحده به دلیل کاهش تقاضا، کاهش یافته و در روسیه ثابت باقی مانده است. اما فراوری برق در خاورمیانه و در ایران، افزایش یافته است.

کشورهای دیگر برای تامین برق از چه منابعی استفاده می نمایند؟

از وبلاگ کوهنوردی پورسه دیدن فرمایید.

زغال سنگ با سهمی برابر با 38.1 درصد، مهم ترین منبع فراوری برق است؛ گاز طبیعی (23.2 درصد) و هیدروالکتریسیته (15.9 درصد) در مرتبه بعدی قرار دارند. بیش از 20 درصد برق دنیا از منابع تجدیدپذیر فراوری می گردد و این رقم دائم در حال رشد است. در حالی که سهم انرژی هسته ای در فراوری برق، 3.4 درصد و زغال سنگ 3.1 درصد کاهش یافته است.

اما در سال 2018 حدود 254 میلیارد کیلووات ساعت از برق ایالات متحده از نیروی بادی فراوری شد. بریتانیا که یازدهمین کشور پرمصرف دنیا است، بیش از یک چهارم (26 درصد) از برق مصرفی خود را از منابع تجدیدپذیر تامین می نماید. برزیل تقریبا سه چهارم (74 درصد) از برق مصرفی خود را از منابع تجدیدپذیر تامین می نماید. کانادا با فاصله نزدیک (63 درصد) در مقاوم دوم واقع شده است. فراوری برق از منابع تجدیدپذیر در عربستان صعودی- چهاردهمین مصرف نماینده بزرگ برق در دنیا- صفر است. در کره جنوبی نیز تنها دو درصد برق از منابع تجدیدپذیر فراوری می گردد.

فراوری برق از انرژی هسته ای

نیروگاه های هسته ای در دهه 1980 به سرعت رشد کردند، چراکه بعد از بحران های نفتی دهه 1970، کشورها به دنبال کاهش وابستگی به سوخت فسیلی بودند. با این حال بعد از خرابی های ناشی از زلزله و تسونامی در سواحل اقیانوس آرام در شمال ژاپن، بیشتر کشورها، ایمنی راکتورهای هسته ای خود را مورد بازبینی قرار دادند. حتی کشورهایی مثل آلمان و ایتالیا تصمیم گرفتند پروژه های نیروگاه های هسته ای خود را به حال تعلیق درآورند.

بر اساس اعلام منابع اینترنتی، در حال حاضر، انرژی هسته ای حاصل از 450 راکتور نیرو در 30 کشور دنیا، حدودا 11 درصد از برق دنیا را تامین می نماید. 16 کشور برای تامین دست کم یک چهارم از برق شان به نیروی هسته ای وابسته اند. کانادا با 19 راکتور هسته ای، 15 درصد و مکزیک با دو رآکتور، حدودا 6 درصد از برق خود را از منابع هسته ای تامین می نمایند. تعداد راکتورهای فعال آمریکا از 104 راکتور در سال 2012 به 99 راکتور رسیده که امروزه 20 درصد از برق کشور را تامین می نمایند. گاز طبیعی ارزان، آزادسازی بازار، تخصیص یارانه به منابع تجدیدپذیر و کمپین های سیاسی از جمله عوامل موثر در این زمینه بوده اند.

آرژانتین سه راکتور و برزیل دو راکتور دارد که به ترتیب 5 درصد و 3 درصد از برق این کشورها را تامین می نمایند. فنلاند چهار راکتور فعال دارد که 33 درصد از برق کشور را تامین می نمایند. در حالی که چین با 38 راکتور هسته ای فعال، حدود 4 درصد از برق خود را از انرژی هسته ای تامین می نماید. فرانسه 58 راکتور هسته ای دارد که نزدیک به 72 درصد از برق این کشور را تامین می نمایند.

از سوی دیگر 35 راکتور هسته ای روسیه، 18 درصد از برق این کشور را فراوری می نمایند. نقطه قوت روسیه، صادرات متخصص برای ساخت رآکتورهای جدید است. صنعت هسته ای ملی این کشور در انجام پروژه های جدید در بعضی کشورها نقش دارد. پاکستان با پنج نیروگاه، 6 درصد از برق خود را از انرژی هسته ای تامین می نماید.

منبع: انتخاب
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 606

به "کشورهای دیگر برای تامین برق از چه منابعی استفاده می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای دیگر برای تامین برق از چه منابعی استفاده می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید