با این راه چاره ها با اعتماد به نفس زندگی کنید

به گزارش تور آسیایی ارزان، وقتی به زندگی خود و اطرافیانمان نگاه می کنیم؛ به رفتار های برمی خوریم که شاید برای ما عجیب باشد. مثلا شاید یکبار با خود بگویید من چگونه توانستم آن کار را انجام بدهم یا از اینکه فردی کار خواستی را توانسته انجام بدهد متعجب شوید. در علم رفتارشناسی و روان شناسی یکی از موضوعات مهم و قابل توجه مطالعه انگیزه رفتار انسان ها است.

با این راه چاره ها با اعتماد به نفس زندگی کنید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیوزویک، اعتماد به نفس احساسی است که می تواند به انسان ها انگیزه فعالیت، میل به ریسک کردن و امتحان کردن چیز های تازه و روبه رو شدن با سختی ها در زندگی هدیه بدهد. اما اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس یک ویژگی اساسی است که به افراد اجازه می دهد تا زندگی را با احساس قوی بودن و اعتقاد به توانایی های خود راهنمایی نمایند. این بیش از یک احساس است. این یک طرز فکر است که ما را قادر می سازد تا بر چالش ها غلبه کنیم و اهداف خود را دنبال کنیم. اعتماد به نفس را می توان به وسیله حمایت و دیدگاه مثبت در خصوص توانایی ها و ویژگی های فرد پرورش داد این نقش مهمی در جنبه های مختلف زندگی، از جمله پیروزیت تحصیلی و شغلی، سلامت روان و رفاه کلی دارد.

چیزی که باید آن را کسب کنید

اعتماد به نفس چیزی نیست که لزوماً با آن متولد شویم، بلکه چیزی است که می توان آن را در طول زمان به دست آورد و توسعه داد. البته که بعضی از افراد ممکن است طبیعتاً دارای اعتماد به نفس بیشتری باشند. مهم است که بدانیم اعتماد به نفس مهارتی است که می توان آن را پرورش داد. در واقع، تحقیقات در خصوص بهداشت عمومی دوران کودکی نشان می دهد که اعتماد به نفس می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تربیت، محیط و تجربیات قرار گیرد. به عنوان مثال، بچه هایی که تشویق می شوند علائق و استعداد های خود را کشف نمایند و از حمایت و تقویت مثبت برخوردار می شوند، احتمال بیشتری دارد که حس اعتماد به نفس قوی پیدا نمایند.

در اینجا چند راه حل برای تقویت و کسب اعتماد به نفس در مسیر زندگی وجود دارد:

نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید

همه ما توانایی های داریم که میتوانیم از آن ها استفاده کنیم و بعضی نقاط ضعفی هم داریم که شاید از آن ها فرار کنیم. دانستن این اطلاعات به شما این امکان را می دهد تا در زمینه ای که بیشترین پیروزیت را در آن خواهید داشت، پیشرفت کنید. با درک نقاط قوت خود، می توانید به اصالت دست پیدا کنید و خلاقیت خود را پرورش دهید و به یک زندگی رضایت بخش منجر گردد. کوشش برای تقلید از رویا ها یا رویا های دیگران ممکن است منجر به کوتاهی در زندگی گردد. به یاد داشته باشید که نقطه قوت آن ها می تواند ضعف شما باشد و بالعکس! پس خود را به خاطر توانایی های دیگران محکوم نکنید، چون شما را عقب می راند.

اطراف شما را باید انسان های مشوق احاطه نمایند

احمقانه است که با افرادی معاشرت کنیم که حسود هستند یا برای ما آرزوی سرنوشتی بد دارند. این افراد، باور کنید یا نه، تأثیر مستقیم و غیرمستقیم بر رفتار، رویاها، باور ها و اعتماد به نفس کلی شما خواهند داشت. آرزو های بد آن ها می تواند به راحتی تبدیل به یک پیشگویی گردد. به همین علت است که بهتر است در پی افراد مثبت، خوش بین و حامی باشید که مشوق شما هستند. این به ایجاد اعتماد به نفس شما یاری می نماید.

نصیحت کنید، اما با احتیاط

ما آنقدر عاقل هستم که بدانیم مردم ممکن است منظور خوبی داشته باشند یا نیت خوبی داشته باشند، اما ممکن است ندانند ما در خصوص یک موضوع، کوشش می کنم و فکریت دیگری داریم، امکان دارد تجربیات ما با دیگران و نوع نگاه به زندگی متفاوت باشد.. نظرات، توصیه ها یا افکار دیگران به سراغ ما می آیند. اما باید در برخورد با آن ها احتیاط کنیم یا حتی خودمان محتاط تر به زندگی دیگران نگاه کنیم. شما نباید به راحتی به خاطر قضاوت و دیدگاه دیگران از رویا ها و برنامه های خود برای زندگی دست بکشید.

در پی شادی منطقی باشید

شما بیشتر از اینکه سختی و دشواری های یک مسیر را ببینید باید بیشتر توانمندی های خود را در نظر بگیرید. بدانید که در مسیر رسیدن به چیزی لذت بردن از آن هم بخشی از ماجراست، نباید برای رسیدن به یک هدف عجله کنید. باید بتوانید فکر خود را شاد و سرزنده نگه دارید.

تا حد ممکن اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

اگر با پیروزیت ها (چه بزرگ و چه کوچک)، توانایی ها و ارزش های خود را به طور مداوم به خود یادآوری کنید، این اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. شما اگر می خواهید مسیری را شروع کنید باید به خود باور داشته باشید تا پیروز شوید.

امیدوارم ارتباط بین اعتماد به نفس، دوست داشتن خود و حس شادی را درک نموده باشید.

منبع: فرارو
انتشار: 5 شهریور 1402 بروزرسانی: 5 شهریور 1402 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2307

به "با این راه چاره ها با اعتماد به نفس زندگی کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این راه چاره ها با اعتماد به نفس زندگی کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید