با 15 هزارتومان طلای خالص خریداری کنید!

به گزارش تور آسیایی ارزان، قرن ها است که زرگرها در پی راهی برای شکل دادن به طلا در ظریف ترین حالت ممکن هستند و حال این امکان فراهم شده است و علم شیمی به یاری زرگرها آمده است تا انتها طلا در نازک ترین حالت ممکن قرار گیرد.

با 15 هزارتومان طلای خالص خریداری کنید!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، محققان نام این ماده دو بعدی نو را گلدن گذاشته اند؛ گلدن دارای خواص جالبی است که در شکل سه بعدی طلا دیده نمی گردد. شون کاشیوایا، دانشمند مواد از دانشگاه لینشوپینگ در سوئد در مورد این ماده نو می گوید:اگر یک ماده را بسیار نازک کنید، اتفاق خارق العاده ای رخ می دهد.

طلا یک فلز نیمه رسانا است؛ کوشش های قبلی برای شکل دهی به طلا در نازک ترین حالت ممکن منجر به یک ورقه نازک با ضخامت چند اتم شده بود؛ کاشیوا و همکارانش در پی ساخت طلا نبودند، اما به طور تصادفی به اولین مراحل فرآیند ساخت رسیدند.

لارس هالتمن، فیزیکدان مواد از دانشگاه لینشوپینگ، میگوید:ما ماده پایه را با کاربردهای کاملاً متفاوت در فکر ایجاد نموده بودیم.

ما با یک سرامیک رسانای الکتریکی به نام کاربید سیلیکون تیتانیوم آغاز کردیم، که در آن سیلیکون در لایه های نازکی قرار داشت. سپس ایده این بود که مواد را با طلا بپوشانیم تا تماس برقرار گردد. اما زمانی که قطعه را در معرض دمای بالا قرار دادیم، طلا در دل مواد نفوذ کرد. مانند سایر کوشش ها برای ایجاد طلای تک لایه، پیشرفت در این مرحله حیاتی متوقف شد. برای چندین سال، کاربید طلای تیتانیوم، دقیقاً به همان مقدار باقی ماند، بدون هیچ راهی برای استخراج لایه های بسیار نازک طلا از بین لایه های تیتانیوم و کربن که آن را پوشانده بودند.

در اینجا محلول جادویی با نام موراکامی وارد عمل شد؛ موراکامی مخلوطی از مواد شیمیایی است که در فلزکاری برای از بین بردن کربن و لکه دار کردن فولاد استفاده می گردد و در شکل دهی انواع الگوهایی که در بعضی از چاقوهای ژاپنی دیده می گردد، نقش دارد.

آنها غلظت های متفاوتی از مخلوط و بازه های زمانی متفاوتی را برای فرآیند حکاکی امتحان کردند تا تیتانیوم و کربن اطراف طلا را از بین ببرند؛ به این نتیجه رسیدند که زمان نقش مثبتی در این فرایند دارد اما این تمام آن چیزی نبود که می خواستند.

استفاده از موراکامی محصول جانبی به نام فروسیانید پتاسیم را ایجاد می نماید. اگر این ترکیب در معرض نور قرار گیرد، سیانید آزاد می نماید که طلا را حل می نماید، بنابراین فرآیند حکاکی باید کاملاً در تاریکی انجام گردد.

در نهایت، ورق نازک طلا تمایل به پیچ خوردگی و جمع شدن داشت که با افزودن یک سورفکتانت که از تا شدن و چسبیدن لایه به خود جلوگیری می کرد و یکپارچگی تک لایه را حفظ می کرد، مشکل رفع شد. در نهایت و همان طور که شبیه سازی های نظری پیش بینی نموده بودند، در نهایت طلایی پایدار شکل گرفت.

معمولاً طلا یک رسانای عالی الکتریسیته است. هنگامی که عنصر شکل یک صفحه دوبعدی به خود می گیرد، اتم ها دارای دو پیوند آزاد هستند که آن را به یک نیمه هادی با خواص رسانایی بین یک هادی و یک عایق تبدیل می نماید.

طلا در حال حاضر دارای خواصی است که آن را در کاربردهای شیمیایی بسیار ارزشمند می نماید. آغشته کردن آن به خواص یک نیمه هادی نیز طیف نوی از راه های استفاده از آن را باز می نماید، از جمله تصفیه آب، ارتباط و فراوری مواد شیمیایی.

وزن یک ورق با این ضخامت از طلا 3 هزارم گرم است؛ در حال حاضر هر عدد شمش 100 گرمی در بازار تهران 516 میلیون تومان قیمت دارد و براین اساس قیمت هر ورق طلا با این صخامت 15هزار تومان است.

منبع: sciencealert

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 فروردین 1403 بروزرسانی: 28 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4983

به "با 15 هزارتومان طلای خالص خریداری کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با 15 هزارتومان طلای خالص خریداری کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید