تشریح ابعاد بیشتری از افشای اطلاعات محرمانه پادمانی در رسانه&zwnjها

به گزارش تور آسیایی ارزان، تهران (پانا)-با توجه به انتشار گزارش محرمانه اخیر آژانس در یکی از رسانه های غربی و اعتراض ایران در این زمینه، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی ابعاد بیشتری از این موضوع را تشریح کرد.

تشریح ابعاد بیشتری از افشای اطلاعات محرمانه پادمانی در رسانه&zwnjها

کاظم غریب آبادی گفت: اعتراضات و پیگیری های حقوقی ایران از آژانس در زمینه حفاظت از اطلاعات محرمانه، سابقه ای بیش از دو دهه دارد. قبل از پرداختن به ریشه این مسائل، باید اشاره کنم که در مقاطع مختلف و براساس تعهدات کشورمان و ماموریتی که به آژانس از سوی شورای حکام داده شده، آژانس گزارشاتی را از راستی آزمایی اجرای تعهدات تهیه و در اختیار شورای حکام قرار می دهد. در یک برهه طولانی، گزارشات پادمانی آژانس که بسیار مفصل هم بودند تهیه و میان اعضا توزیع می شد و در پنج سال اخیر نیز گزارشات برجامی جایگزین شدند.

نماینده دائم کشورمان در ادامه اظهار کرد: اما در این راستا، دو مشکل وجود دارد؛ اول، این که چه میزان از جزئیات فعالیت های پادمانی باید در این گزارشات منعکس شوند؛ و دوم این که مکانیسم اطلاع رسانی گزارشات به اعضای آژانس کاملا نقص دارد و این گزارشات قبل از اینکه از محرمانگی خارج شوند که در این مورد هم ملاحظه جدی داریم، به رسانه ها درز پیدا می نمایند. به آژانس گفتیم که انتشار اطلاعات جزیی در گزارشات، باید به حداقل برسد و داده های غیر ضروری نباید منعکس شوند. اخیرا هم پیگیری این موضوع را مجددا با آژانس آغاز کردیم.

سفیر کشورمان اضافه کرد: تمامی گزارشات پادمانی و برجامی و همچنین مکاتبات ایران با آژانس و بالعکس، محرمانه هستند. آژانس نیز گزارشات خود را در سایت داخلی خود که فقط در دسترس اعضای آن است، قرار می دهد. بیش از 190 کشور به این سایت دسترسی دارند. آژانس مدعی است که این گزارشات به وسیله آژانس به رسانه ها درز پیدا نمی کند و درواقع، مفهوم غیر مستقیم آن این است که امکان دارد یک یا چند کشور مبادرت به این کار نمایند. برای جمهوری اسلامی ایران، مسوولیت اساسی حفاظت از اطلاعات محرمانه، با آژانس بین المللی انرژی اتمی است؛ چرا که اگر این مکانیسم اطلاع رسانی ایراد دارد، باید آن را اصلاح و مورد تجدیدنظر اساسی قرار دهند.

غریب آبادی اضافه کرد: در این زمینه، مطلبی که اخیرا توسط رویترز منتشر شد نیز مبنای آن گزارش محرمانه آژانس است که در همین سایت داخلی قرار داده شده بود و طبیعتا، می تواند به وسیله بعضی کشورها همزمان برای بعضی رسانه ها نیز ارسال گردد. در اینجا، آژانس مسوولیت مستقیم دارد و از کشورها که به این اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا می نمایند نیز سلب مسوولیت نمی گردد.

وی این موضوع که از گذشته، گزارشات آژانس متعاقبا با تصمیم شورای حکام بطور علنی منتشر می شوند را نیز دلیل موجهی برای انتشار زودتر از موعد آنها توسط آژانس و کشورها ندانست و گفت: هرگونه انتشار اطلاعات محرمانه پیش از سیر روال حقوقی خود، منحصرا در اختیار جمهوری اسلامی ایران، به عنوان دارنده و مالک این اطلاعات، می باشد.

وی که با شبکه خبر گفت وگو می کرد، اظهار داشت که بزودی پیگیری های حقوقی ایران در این زمینه به طور جدی دنبال می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1395

به "تشریح ابعاد بیشتری از افشای اطلاعات محرمانه پادمانی در رسانه&zwnjها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح ابعاد بیشتری از افشای اطلاعات محرمانه پادمانی در رسانه&zwnjها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید