تهیه پکیج تور برای گردشگران خارجی

به گزارش تور آسیایی ارزان، نایب رئیس جامعه تورگردانان ایران گفت: خراسان جنوبی دارای جاذبه های فراوانی است، اما داشتن جاذبه به تنهایی کافی نیست؛ بلکه این جاذبه ها باید به مقصد تبدیل شوند و برای تحقق این مهم نیز باید زیرساخت ها فراهم باشد.

تهیه پکیج تور برای گردشگران خارجی

سید محمدعلی اشرف واقفی، عصر روز چهارشنبه (25 آذر ماه) در نخستین جلسه آنالیز زمینه های همکاری صنعت توریستی خراسان جنوبی با جامعه تورگردانان کشور، اظهار کرد:

جامعه تورگردانان کشور 150 عضو دارد که به طور عمده شامل فعالانی در زمینه جذب توریستان خارجی به ایران هستند.

وی ادامه داد:

از سال 84 بر اساس تصویب هیئت دولت، عایدی حاصل از صادرات خدمات توریستی در زمره صادرات سایر کالاها و خدمات نهاده شد و از پرداخت مالیات عملکرد معاف شد.

نایب رئیس جامعه تورگردانان ایران، با اشاره به اینکه در این راستا عایدی فعالان زیر پوشش جامعه تورگردانان معاف از مالیات است، گفت:

بر اساس مشوق های صادراتی در سال 88 به ازای هر جهانگرد از تورگردان حمایت می شد، اما متأسفانه این حمایت ها در حال حاضر تعطیل شده و با شرایط عایدیی امروز کشور انتظاری از پرداخت و اجرای مجدد این مشوق ها نیست.

وی اضافه کرد:

در منطقه خراسان جنوبی باید آنالیز گردد که راهنمایان و تورگردانان باید به چه زبان هایی مسلط باشند و امکانات و اقامتگاه ها در این استان برای جذب توریست خارجی چه ظرفیتی دارند.

واقفی گفت:

در حال حاضر بیش از 4 هزار دفتر و شرکت مسافرتی در کشور فعال است، اما این شرکت ها در زمینه جذب توریست ورودی فعالیت پایینی دارند.

وی توضیح داد:

در شرایط امروز بستری فراهم شده که توریستان خارجی استقبال بالایی از ورود به ایران دارند، اما امیدواریم مصوبه اخیر کنگره آمریکا درباره اینکه افرادی که در پنج سال گذشته به ایران و بعضی کشورهای دیگر سفر نموده اند و قصد مسافرت به آمریکا را دارند باید مجدداً ویزا بگیرند، در مجلس سنا به تصویب نرسد چراکه این اقدام به توریستی کشور لطمه زیادی می زند.

تهیه پکیج تور برای توریستان خارجی

نایب رئیس جامعه تورگردانان ایران از تهیه پکیج تور برای توریستان خارجی اطلاع داد و گفت:

برای توریستان خارجی عمدتا برنامه ای چند روزه در نظر گرفته می گردد و در این برنامه بازدید از جهتهای مختلف توریستی در کشور گنجانده شده است.

وی ادامه داد:

در این پکیج باید جاذبه های منحصربه فرد و آسان در نظر گرفته گردد، بنابراین می توان توقف دو روزه توریستان خارجی را به خراسان جنوبی در این پکیج طراحی کرد.

لزوم طراحی جهتهای توریستی برای تورهای خارجی

واقفی اظهار کرد:

جامعه تورگردانان کشور پس از آنالیز های خود چند جهت توریستی را در خراسان جنوبی طراحی می نماید.

وی با اشاره به تهیه پکیج تور برای توریستان خارجی گفت:

نمایندگان این جامعه به زودی در نمایشگاه های وین، مادرید، میلان و برلین شرکت می نمایند که می توان از این فرصت برای معرفی جاذبه های خراسان جنوبی در سطح بین المللی نیز بهره برد.

خراسان جنوبی، بهشت مردم شناسان

حسن رمضانی، مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی، با اشاره به ظرفیت های موجود صنایع دستی، میراث فرهنگی و توریستی و نقش آن در اقتصاد استان اظهار کرد:

خراسان جنوبی به علت نهاده شدن در جهت مرزهای شرقی، گذرگاهی میان شهرهای شرقی و غربی بوده است و وجود آثاری از فرهنگ های کشورهای مختلف گواه این ادعاست.

وی اضافه کرد:

سنگ نگاره موجود در شهرستان خوسف برگرفته از فرهنگی چینی است و حتی نام بعضی از شهرهای خراسان جنوبی ریشه در تاریخ ماوراءالنهر دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی خراسان جنوبی با اشاره به روابط تاریخی خراسان جنوبی با سایر فرهنگ ها، اضافه کرد:

یکی از ساتراپ های زمان هخامنشیان در مرزهای شرقی ایران سکونت داشته است که نشانه هایی از آن در خراسان جنوبی موجود است.

رمضانی با اشاره به وجود پناهگاه های اولیه مانند غار خونیک، غاز بتون و غار چنشت در خراسان جنوبی توضیح داد:

این منطقه یکی از مراکز اسماعیلی در تاریخ بوده و بعد از قلعه الموت در کشور، بزرگترین مقر حکومت اسماعیلیان در قلعه کوه قائن و قلعه شاهدژ نهبندان بوده است.

وی خراسان جنوبی را بهشت مردم شناسان دانست و گفت:

هنوز در بعضی از روستاهای خراسان جنوبی جشن سده برگزار می گردد و نشانه هایی در لهجه و زبان پارسی میانه و ساسانی در کلام مردم این استان جاری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی خراسان جنوبی ادامه داد:

نهاده شدن خراسان جنوبی در حاشیه کویر مرکزی ایران سبب شده تا از موهبت الهی و جاذبه طبیعی کویر برخوردار باشیم و در عین حال این استان از تنوع آب و هوایی بالایی بهره مند است.

رمضانی توضیح داد:

خراسان جنوبی یکی از مراکز عمده بافت قالی در کشور است و بعضی از نقوش مانند سعدی و ریزماهی ریشه در تاریخ این استان دارد.

وی با بیان اینکه این استان آثاری منحصربه فرد دارد، اضافه کرد:

در شهرستان بشرویه زمینی با عنوان وقف گربه شناخته شده است، به این معنا که عایدی حاصل از زمین، وقف افرادی شده که حیوان گربه به آن ها خسارت زده است و این نمونه ای از احترام به حیوانات در این شهرستان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی خراسان جنوبی با اشاره به تأسیسات و زیرساخت های توریستی این استان، اظهار کرد:

در حال حاضر خراسان جنوبی دارای 15 مهمانپذیر، هفت هتل با پراکندگی مناسب، 10 منطقه نمونه توریستی، 12 روستای هدف توریستی و 14 واحد بوم گردی در روستاهای دارای جاذبه توریستی است.

رمضانی تاکید نمود:

در حال حاضر زیرساخت های استان برای جذب توریستان خارجی فراهم است، چراکه توریستی که برای بازدید از اماکن تاریخی و کویر وارد استان می گردد انتظار اقامت در هتل های لوکس را ندارد و بیشتر از اقامتگاه های بومی استقبال می نمایند.

تعریف یک جهت توریستی مذهبی در خراسان جنوبی

غلامحسین ابراهیمی، مسئول دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی نیز در این جلسه گفت:

خراسان جنوبی به علت نهاده شدن در راه های شهرهای مذهبی می تواند جهتی برای توریستی مذهبی باشد.

وی گفت:

می توان توریستان را به وسیله ترانزیت زمینی که از سمت شاهرود به مقصد مشهد مقدس سفر می نمایند، از جهت برگشت به محور فردوس، طبس و سرایان راهنمایی کرد.

پساتحریم، فرصت ویژه برای توریستی

نایب رئیس جامعه تورگردانان ایران، دوران پسا تحریم و بسته شدن پرونده هسته ای کشور را فرصت استثنائی برای توریستی کشور بیان کرد. واقفی اظهار کرد:

استان خراسان جنوبی یکی از پتانسیل های خوب در حوزه توریستی به خصوص برای توریستان اروپایی است که از نعمت کویر بی بهره هستند.

وی با تاکید بر نقش و اهمیت ویژه توریستی در دنیای امروز ادامه داد:

توریستی در زمینه توسعه پایدار و ایجاد اشتغال در هر منطقه ای نقش بسزایی داشته که این نقش امروز بر هیچ کس پوشیده نیست.

نایب رئیس جامعه تورگردانان ایران، دوران پسا تحریم و بسته شدن پرونده هسته ای کشور را فرصت استثنائی برای کشور بیان کرد و گفت:

اگر نتوانیم از این فرصت به درستی استفاده کنیم، در آینده ای نزدیک با بحران روبرو می شویم، چراکه در حال حاضر توریستان زیادی علاقه مند به سفر به ایران هستند.

واقفی از افزایش 70 درصدی ورود توریست به ایران در امسال نسبت به سال گذشته اطلاع داد و اضافه کرد:

در حال حاضر مشتاقان زیادی برای سفر به ایران وجود دارد که اگر بتوانیم این موضوع را درست مدیریت کنیم، به توسعه صنعت توریستی در کشور یاری بسزایی خواهد نمود.

وی طراحی جهتهای نو در برنامه های توریستی را یکی از راه های مهم برای توسعه صنعت توریستی در کشور برشمرد و اضافه کرد:

در حال حاضر استانی مانند خراسان جنوبی با مشکل کمبود پرواز ها روبه رو است که این موضوع وقت زیادی از توریستان خواهد گرفت و احتیاج است تا جهتهای زمینی نوی برای سفر به این استان طراحی گردد.

وی ادامه داد:

با توجه به اینکه جامعه تورگردانان ایران در نمایشگاه وین و مادرید شرکت خواهد نمود، این زمان فرصت مناسبی است که جهتهای نوی برای سفر به خراسان جنوبی طراحی و در این نمایشگاه معرفی گردد.

واقفی با بیان اینکه در کنار همه این مسائل و شناساندن ظرفیت های استان فراهم نمودن زیرساخت ها یکی از مسائل مهمی است که باید به آن توجه گردد، بیان داشت:

در این زمینه بازسازی خانه های قدیمی یکی از راهکار های مناسب است که هوادار بیشتری نیز خواهد داشت.

وی نبود زیرساخت های توریستی در کشور انتقاد کرد و یادآور شد:

متاسفانه در سال های گذشته کار چندانی در این حوزه انجام نشده و در واقع کشور برای این دوران کاری ننموده است.

تصویر اصلی: ایرنا منبع: ایسنا

منبع: کجارو
انتشار: 15 بهمن 1400 بروزرسانی: 15 بهمن 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1968

به "تهیه پکیج تور برای گردشگران خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه پکیج تور برای گردشگران خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید