شرح سخنگوی ستاد بودجه درباره واردات خودرو در سال آینده

به گزارش تور آسیایی ارزان، خبرنگاران : با اعمال حقوق ورودی واردات خودرو در بودجه 1400 در حالی حدس ها برای واردات خودرو شروع شد که اعلام مسئولان سازمان برنامه و بودجه از این حکایت دارد که فعلا در خصوص آزاد سازی خودرو تصمیم گیری نشده و این حقوق ورودی مربوط به واردات جدید نیست بلکه برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک در نظر گرفته شده است.

شرح سخنگوی ستاد بودجه درباره واردات خودرو در سال آینده

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ،روز گذشته (12 آذر) بودجه 1400 به مجلس ارائه شد و در کنار تمامی بحث هایی که در رابطه با اعداد و ارقام آن مطرح بود، اعمال حقوق ورودی واردات خودرو موجب شد تا این شائبه ایجاد شود که دولت تصمیم به آزاد سازی واردات خودرو در سال آینده دارد که درآمد ناشی از این واردات را در بودجه پیش ببنی نموده است.

این در حالی است که در ردیف 110402 جدول (5)درآمدی لایحه بودجه سال آینده برای حقوق ورودی خودرو حدود 2040 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

واردات خودرو همچنان ممنوع است

اما پیگیری ماجرای اعمال حقوق ورودی و اینکه آیا قرار است بر این اساس واردات خودرو هر چند به صورت محدود آزاد شود، با شرحاتی از سوی مژگان خانلو -سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه همراه بود.

وی گفت که اعمال حقوق ورودی حدود 2000 میلیارد تومانی در بخش درآمدی دولت در لایحه بودجه به معنی آزادسازی واردات خودرو نیست و همچنان واردات آن ممنوع بوده و در خصوص آزاد سازی واردات خودرو تصمیم جدیدی اتخاذ نشده است.

خانلو شرح داد که در حال حاضر تعدادی از خودروها به دلایلی از جمله مشکل قضایی در گمرک دپو مانده است که هنوز در خصوص ترخیص آن ها تصمیم گیری نشده و ممکن است در سال آینده با رفع موانع ترخیص شوند، بر این اساس از محل آن حقوق ورودی به عنوان یکی از محل های درآمدی دولت در لایحه بودجه پیش بینی شده است.

2783 خودرو در گمرک مانده است

اما خودروهایی که در گمرک باقی مانده به همان ماجرای واردات حدود 12 هزار و 261 دستگاهی بر می شود که از چند سال گذشته و قبل از ممنوعیت واردات خودرو به گمرک آمده بود ولی از سال 1397 با تغییر ضوابط واردات خودرو از جمله ممنوعیت و ثبت سفارش و از سوی مسائل ارزی، امکان ترخیص نداشتند تا اینکه از دی ماه 1397 با مصوبه هیأت وزیران و تحت شرایط تعریف شده بخشی از آن ها به تدریج ترخیص شد.

تمدید مصوبه مربوطه برای ترخیص این خودروها در چهار مرحله صورت گرفت که آخرین آن در فاصله خرداد تا 26 شهریورماه سال جاری بود.

در نهایت گزارشی که ارونقی - معاون نی گمرک ایران- در شهریورماه بعد از خاتمه مهلت اخر برای ترخیص خودروها اعلام نمود از این حکایت داشت که از مجموع خودروهای ورودی، 2783 دستگاه خودرو در گمرک باقی مانده که امکان ترخیص پیدا نکردند.

وی گفته بود که بخشی از خودروهای باقی مانده دارای پرونده های قضایی هستند که برای ترخیص آن احتیاج به رأی قطعی از سوی مرجع قضایی خواهد بود و البته طبق مصوبه هیات وزیران برای ترخیص محدودیت زمانی ندارند.اما از همین مجموع 2783 دستگاه باقی مانده حدود 1000 دستگاه به دلیل عدم ثبت سفارش و تا 70 دستگاه که ساخت و یا سفارش آمریکا بودند امکان ترخیص نداشتند و مابقی نیز مشکل قضایی داشتند.

بر این اساس در هر زمان که مسائل این خودروها رفع و امکان خروج پیدا نمایند باید حقوق ورودی آن ها پرداخت شود که این رقم از سوی دولت پیش بینی و در بودجه قرار گرفته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1386

به "شرح سخنگوی ستاد بودجه درباره واردات خودرو در سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح سخنگوی ستاد بودجه درباره واردات خودرو در سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید