جنگل حرا ، درختانی معجزه گر در جزیره قشم

به گزارش تور آسیایی ارزان، جزیره قشم در میان آب های نیلگون خلیج همواره فارس، پر از زیبایی و منطقه ها دیدنی و شگفت انگیز است اما جنگل حرا قشم، سحر آور ترین بخش این جزیره ایرانی است. رشد گیاه در آب های شور خلیج فارس از ان دست اتفاق هایی است که بیشتر به معجزه می ماند و اتفاقت فیلم های تخیلی تا واقعیت، اما باید به این جنگل سفر کنید تا متوجه شوید رویا نمی بینید و با درختانی روبرو هستید که هر روز زیر آب می روند و سپس بیرون می آیند. آن هم در آبی شور. پس با ما در مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید برای سفر به جنگل حرا در قشم...

جنگل حرا ، درختانی معجزه گر در جزیره قشم

راز درختان جنگل حرا قشم چیست؟

درختان جنگل حرا در قشم در حقیقت یک سیستم آب شیرین کن طبیعی هستند. این درختان همانند یک کارخانه طبیعی، آب شور دریا را جذب کرده، تصویه کرده و نمک آن را دفع می کنند اما این تمام ماجرا نیست و معجزه درختان حرا بیش از این است. ریشه این درختان هنگام پایین رفتن آب اکسیژن مورد احتیاج خود را جذب می کنند و هنگام بالا آمدن آب، از اکسیژن ذخیره شده استفاده می کنند و در تمام روزهای سال سبز و شاداب اند. درختان شگفت انگیز حرا برای فراوری مثل نیز روشی منحصر به فرد دارند. دانه های این درخت در حالی که به درخت مادر چسبیده اند جوانه می زنند و بعد از مدتی از مادر خود جدا می شوند و همراه امواج آب پی زندگی خود می روند تا به بستری نرم برسند و در آن جا سکونت کنند و به حیات خود ادامه دهند. جالب است بدانید از چهار هزار میلیارد هکتار جنگل های دنیا، تنها پانزده میلیون هکتار متعلق به جنگل های زیبای حرا و درختان ایستاده در آب است و از این اندازه بیست و دو هکتارش متعلق به ایران است و از این رو جزیره قشم با جنگل سرسبز حرا در تمام دنیا منطقه ای شناخته شده است.

جنگل حرا در قشم

جنگل سحرانگیز حرا دارای هشت منطقه حفاظت شده است که نایبند بوشهر و کناره های غربی و شرقی جزیره قشم، برترین مکان برای تماشا شان است. برای یهتر تماشا این منطقه باید به فاصله شصت کیلومتری جزیره قشم بروید و در شمال غربی قشم، نگاهی به منطقه ها باتلاقی و تالابیآن بی اندازید. البته از قلم نیاندازید که این سفر، یک سفر آبی است و باید با قایق های بومی های جزیره قشم وارد این تالاب ها شوید و از تماشا درختان غرق شده در آب های خلیج فارس مبهوت شوید.

مشخصات جنگل حرا قشم

جنگل های حرا در استان هرمزگان مساحتی بالغ بر 7500 هکتار را در بر می گیرند که سهم جزیره قشم از این زیبایی، 2400 هکتار است. مسیری که از بندر لافت شروع می گردد و در عرضی بین 50 تا 500 متر به روستای طبل می رسد. زیباترین بخش جنگل حرا در این نوار 150 کیلومتری جایی است بین بند لافت، گازی گورین و روستای کوران. دوربین های خود را آماده کنید تا عکس های بی نظیری شکار کنید. در میان این مسیر قایق رو به جزایری مانند زمرد، مروارید و نگین هم می رسید. درختان آب شور جنگل حرا در آبی به عمق یک تا یک و نیم متر قرار دارند و در هنگام جزر و پایین رفتن آب، کاملا بیرون می آیند و به نظر می رسد در جزیره ای خشک درختان زیادی روئیده اند اما وقتی مد رخ می دهد و آب بالا می آید تنها شاخه های بالایی این درختان شگفت انگیز از آب های خلیج فارس بیرون می آید و به نظر می رسد گیاهانی بر روی آب شناورند. این تصویر یکی از شگفتی های شگفت انگیر جزیره قشم است. چشم انداز ای که جز با تماشاش نمی توان توصیفش کرد.

پرنده نگری در جنگل حرا قشم

در سفر به جنگل حرای جزیره قشم، علاوه بر قایق سواری و عکاسی می توانید به پرنده نگری بپردازید. پرنده نگری که عمری تقریبا چهل ساله دارد امروزه به عنوان یک سرگرمی در سراسر دنیا رواج دارد و عاشقان پرندگان با یک دوربین چشمی و دفترچه راهنمای شناخت پرندگان، ساعت ها در سکوت سکر آور طبیعت می نشینند و به تماشا پرندگان می پردازند. با وجود پرندگان بسیار جنگل حرا به خصوص در فصول سرد سال که به این منطقه مهاجرت می کنند، جنگل زیبای حرا منطقه مناسبی برای پرنده نگری است. پرندگانی چون مرغابی، مرغ ماهی خوار، لک لک، حواصیل و پلیکان. البته علاوه بر پرندگانی که روی شاخه های بیرون مانده درختان جنگل شگفت انگیز حرا، بدون هراس از جانوران شکارچی چهار پا زندگی می کنند دوزیستان فراوانی نیز مانند کلینگ، شیلو، خرچنگ، مار دریایی و انواع قورباغه در این محیط به حیات خود ادامه می دهند. این مجموعه بزرگ زیستی در تاریخ 25 شهریور 1261 تحت حفاظت سازمان محیط زیست ایران نهاده شد. البته گفتنی است که جنگل حیرت انگیز حرا در سال 1351 با تصویب در کنوانسیون رامسر، جهت حفاظت به سازمان دنیای محیط زیست (U.N.E.P) سپرده شد و مسئولیت مراقبت از این زیست بوم مجذوب کننده و تماشای به سازمان محیط زیست منطقه ای شرق (U.N.D.P) تعلق گرفت. اما جنگل حرا آن قدر از لحاظ زیستی مهم و جالب بود که این جنگل های انبوه جزیره قشم به وسیله یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست شناخته شد و در تاریخ 17 ژانویه سال 1977 به لیست دنیای این سازمان پیوست.

ایران سرزمین چهار فصل، مملو از زیبایی های طبیعی است که جزیره قشم، خشکی میان آب های نیلگون خلیج فارس یکی از ان ها است. جنگل حرا با درختان عجیب و زیبایش همانند نگینی در میان تمام این زیبایی ها می درخشد. با سفر به این منطقه رویایی، خاطره ای باور نکردنی برای خود خواهید ساخت.

منبع: همگردی
انتشار: 15 دی 1401 بروزرسانی: 15 دی 1401 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2208

به "جنگل حرا ، درختانی معجزه گر در جزیره قشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل حرا ، درختانی معجزه گر در جزیره قشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید