حضور پنج استارتاپ ایرانی در مرحله نیمه نهایی 2020 Future Starts

به گزارش تور آسیایی ارزان، محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران با برپایی اختتامیه چهلمین دوره نمایشگاه جیتکس، گزارشی از فعالیت شرکت های ایرانی در این رویداد مهم ارائه داد.

حضور پنج استارتاپ ایرانی در مرحله نیمه نهایی 2020 Future Starts

به گفته او از اسفند سال گذشته به سبب بیماری کرونا، صدور ویزا برای ایرانیان ممنوع شد. از ماه قبل نیز سیزده کشور از جمله ایران، با تأکید درگیر ممنوعیت در صدور ویزا شدند.

برنامه ریزی های بهتر برای جیتکس 2020

طلایی درباره نقش صندوق نوآوری و شکوفایی در جیتکس گفت: سال گذشته در حاشیه نمایشگاه جیتکس و حضور علی وحدت، رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، از او خواسته شده است برنامه ای برای حضور کسب و کارهای نوپای ایرانی در جیتکس در نظر گرفته گردد.

او با اشاره به اینکه در طول سالی که از نمایشگاه جیتکس سال پیش گذشت تا یک ماه پیش از برگزاری نمایشگاه سال جاری اقداماتی در نظر گرفته می گردد گفت: با توجه به اینکه این ششمین حضور ایران - پس از یک وقفه پنج ساله - در جیتکس بود، خوشبختانه ابتدای سال با فرض برگزاری نمایشگاه در مهرماه، معاونت علمی و صندوق برای حضور 20 استارتاپ برنامه ریزی کرد. ابتدا فراخوان داده شد و سپس 20 شرکت برگزیده شد. آموزش هایی داده شد و در تهیه ابزار تبلیغاتی یاری شد. کل هزینه اقامت و ایاب و ذهاب را نیز متقبل شدند.

او در ادامه با اشاره به مسائل ناشی از شیوع جهانی بیماری کرونا و سیاست های صدور ویزای امارات گفت: متأسفانه به دلیل موضوع ویزا در یک ماه گذشته، احتمال عدم حضور استارت آپ های ایرانی صاحب کانتر بسیار بیشتر شد و در نتیجه برنامه های حضور ایران در جیتکس شرایط مناسبی نداشت.

طلایی تأکید کرد با رایزنی های گسترده و فشرده انجام شده علاوه بر 20 استارت آپ ثبت نامه شده، پنج ویزا برای فعالان ICT صادر شد و هیأتی از مسئولان معاونت علمی و رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی این گروه را همراهی کردند.

او اضافه کرد: شرکت ها پیروز به حضور در جیتکس شدند و مراواداتی هم شکل گرفت. البته به سبب کرونا جیتکس رنگ و بوی گذشته را نداشت. در سال های گذشته بیش از 7هزار شرکت از 100 کشور در جیتکس حضور داشتند و نزدیک 100 هزار بازدید نماینده از 140 کشور داشت. سال جاری چهار نمایشگاه با هم برگزار گردید که 1200 مشارکت نماینده از 60 کشور داشت.

پنج استارتاپ ایرانی در نیمه نهایی رقابت بخش 2020 Future Starts

او با اشاره به ریزش مخاطب نمایشگاه به این مسأله پرداخت برنامه های جانبی برای بهره وری بیشتر از فضا بود. او گفت: 200 سرمایه گذار از 30 کشور در جیتکس حضور داشتند و سخرانی های متعددی نیز در حوزه ICT برگزار گردید. به گفته او پنج استارت آپ ایرانی در بخش 2020 Future Starts به مرحله نیمه نهایی راه می یابند؛ اما نهایتا استارت آپی از برزیل پیروز به کسب عنوان استارت آپ برتر این بخش نمایشگاه شد.

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی اضافه کرد: به سبب اهمیت جیتکس افتتاحیه با حضور حمدان بن محمد بن راشد آل مکتوم، ولیعهد امارت دوبی برگزار گردید و مراسم اختتامیه نیز با حضور محمد بن راشد آل مکتوم، امیر دوبی است. تعداد بازدیدنماینده به گفته او هنوز منتشرنشده است؛ اما به لحاظ چشمی با کاهش مخاطب روبه رو بوده است. همچنین قیمت بلیت ورودیه کاهش پیدا نموده بود و پارکینگ ها نیز رایگان بوده است. بخش جیتکس پلاس و لایو نیز برای دارندگان بلیت رایگان شده بود.

عدم شناخت استارتاپ ها از فضای مراودات بین المللی

طلایی گفت: قرار است دفتری برای توسعه صادرات فناوری اطلاعات در امارات با همکاری ایرانیان مقیم امارات تأسیس گردد. یکی از چیزهای مشهود در نمایشگاه عدم آشنایی شرکت های نوپای ایرانی با فضاهای بین المللی بود. بعضی استارت آپ ها در پی لغو موانع داخلی بود و بعضی به دنبال بازار داخل و حل مسائل تولیدی بودند؛ در حالی که باید تمرکز را بر مسأله صادرات قرار می دادند. بعضی نیز اطلاعات نادرست ارائه می دادند و با قوانین امارات آشنایی نداشتند.

او درباره اطلاعات نادرست به اشتباهات در موضوع خرید ملک برای تأسیس شرکت اشاره نمود که به سبب قوانین جاری در امارات اساساً با پاسپورت ایرانی امکان معامله وجود ندارد. همچنین به عدم اجازه داشتن ایرانیان برای فعالیت تجاری در امارت گفت و اضافه کرد: بعضی به دنبال بازار داخلی امارات بودند که احتیاج به مطالعه از پیش بود تا چگونه پیروز با شرکت های حاضر در جیتکس مذاکره نمایند یا خدمات خود را به وسیله جیتکس به کشورهای دیگر ارائه دهند.

عدم رعایت وظایف از سوی بخش دولتی

طلایی در پاسخ به این پرسش که نحوه گزینش و دستاورد جیتکس چه بوده است، با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی هیچ فعالیتی در حوزه انتخاب استارت آپ های شرکت نماینده در نمایشگاه نداشته است، و تاکید نمود که تمام کسب و کارهای شرکت نماینده در این نمایشگاه از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گزینش شده بودند و اتاق بازرگانی ایران نقشی از گزینش و انتخاب شرکت نمایندگان ایرانی نداشت، بلکه فقط راستا حضور آنها را هموار کرد.

طلایی گفت: بخش دولتی وظیقه فراهم کردن امکانات و تسهیل حضور شرکت های خصوصی را دارد. متاسفانه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، وزارت ارتباطات در حوزه ارتباطات خارجی ضعف دارد و هیچ کاری در این باره انجام نمی دهد. به نظر می رسد که بخش دولتی درحوزه تسهیل تجارت خارجی کسب کارهای نوپا، دانش بنیان و کسب کارهای فناوری اطلاعات نقشه راه مشخصی ندارد.

ضرورت برنامه ریزی دولت برای حضور گسترده تر کسب و کارهای ایرانی در عرصه جهانی

او اضافه کرد: استارتاپ های ایرانی بدون هیچ حمایتی و تجربه ای در شرکت در رویدادهای بین المللی به مرحله نیم نهایی رقابت فیوچر استارز رسیدند. این رویداد به آنها یاری کرد تا پتانسیل کشور را معرفی نمایند. نمایشگاه ها تنها ابزار تبلیغاتی ما برای حضور در بازارهای جهانی به حساب می آیند و جیتکس هم در حال حاضر تنها نمایشگاه عظیم فعال در حوزه فناوری اطلاعات است که در منطقه ما برگزار می گردد.

طلایی گفت: شرکت های ما امکان تبلیغ در مجامع بین المللی را ندارند. نه پتانسیل اقتصادی برای تبلیغ در کشور وجود ندارد و مسائل سیاسی و دیپلماتیک یاریی به بهبود این وضع می نماید. دولت باید برنامه ریزی داشته باشد و نقشه راه بلندمدت تدوین کند. در اتاف بازرگانی ایران کوشش شده است که راستاها برای عرضه پتانسیل های صنعت و کسب و کارهای ایرانی در بازارهای جهانی به سختی حفظ گردد که مشارکت در جیتکس یکی از نمونه های آن است. آن هم در شرایطی که در سال های اخیر کسب و کارهای نوپای ایرانی فرصت مشارکت در هیچ نمایشگاه بین المللی را پیدا نمی کردند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1411

به "حضور پنج استارتاپ ایرانی در مرحله نیمه نهایی 2020 Future Starts" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور پنج استارتاپ ایرانی در مرحله نیمه نهایی 2020 Future Starts"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید