خدمات درمانی در منزل چیست و چگونه خدمتی است؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، خدمات درمانی در منزل شامل ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی در محیط منزل برای افرادی که احتیاج به مراقبت درمانی دارند می باشد، این خدمات ممکن است شامل مراقبت پزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی و خدمات بهداشتی مختلفی باشد، این خدمات معمولاً برای افراد مسن، فرد معلول و یا بیمارانی که به دلایلی نمی توانند به مراکز درمانی مراجعه نمایند فراهم می گردد خدمات درمانی در منزل می توانند شامل انجام مراقبت های پزشکی مانند تزریقات، تعویض پانسمان، مراقبت های ویژه و ارائه درمان های فیزیوتراپی و توانبخشی باشد، بعلاوه پرستاران ممکن است در ارائه مراقبت های خاص مانند تغذیه مناسب، مراقبت از بهداشت شخصی و یاری در انجام فعالیت های روزمره نیز نقش داشته باشند، این خدمات بر اساس احتیاج های هر فرد و توصیه های پزشک تنظیم می شوند، با توجه به اینکه مرکز خدمات پزشکی پرستاری و مراقبتی در منزل درمان نو در این حیطه بسیار فعالیت مناسب و تخصصی دارد قصد داریم در این مطلب در رابطه با نکات مختلف این خدمت اطلاعات کامل تری را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، با ما همراه باشید.

خدمات درمانی در منزل چیست و چگونه خدمتی است؟

مهم علل دریافت خدمات درمانی و پرستاری در منزل چیست؟

علل مختلفی ممکن است باعث دریافت خدمات درمانی و پرستاری در منزل شوند که از جمله مهم ترین این موارد می توان به:

 1. شرایط سلامتی: افرادی که به دلایلی احتیاج به مراقبت و درمان دارند ممکن است به علت بیماری های مزمن، صعب العلاج و یا ناتوانی های جسمی احتیاج به خدمات درمانی در منزل داشته باشند.
 2. مسائل پزشکی: بعضی از افراد به علت عمل جراحی، صدمات جسمانی و یا بیماری های حاد و مزمن احتیاج به مراقبت و درمان پس از ترخیص از بیمارستان دارند.
 3. مراقبت از سالمندان: افراد سالمند که به علت بیماری های مزمن یا ناتوانی های جسمی احتیاج به مراقبت دارند و ممکن است از خدمات درمانی و پرستاری در منزل بهره مند شوند.
 4. آسان تر شدن پیشرفت بیماری: بعضی از افراد ممکن است بخواهند مراقبت و درمان را به جای مراجعه به بیمارستان یا مرکز درمانی در محیط آرام و آشنای خانه خود دریافت کنند که این مورد نیز می تواند از علل مهم دیگر در دریافت خدمات درمانی در منزل باشد.
 5. افزایش راحتی: خدمات درمانی در منزل می توانند به افراد یاری کنند تا از راحتی و انطباق با محیط خود لذت ببرند و به طور اختصاصی در خصوص احتیاجهایشان مراقبت شود.

انواع خدمات درمانی و بهداشتی در منزل کدام است؟

انواع خدمات درمانی و بهداشتی در منزل شامل:

 1. مراقبت پزشکی: ارائه خدمات پزشکی مانند تزریقات، مشخص داروها، تعویض پانسمان و ترمیم زخم و مراقبت های پزشکی دیگر.
 2. پرستاری: ارائه مراقبت و نظارت بر فعالیت های روزمره، مدیریت دارو، تغذیه مناسب و ارائه حمایت جسمانی و روحی.
 3. فیزیوتراپی و توانبخشی: ارائه تمرینات فیزیکی، درمان های توانبخشی، و اعمال فیزیوتراپی در منزل.
 4. مراقبت از سالمندان: فراهم کردن مراقبت های مختلف برای سالمندان از جمله یاری در حمام بیمار در تخت، تغذیه مناسب، و مراقبت از احتیاج های روزمره.
 5. مراقبت از بیماران مزمن: ارائه مراقبت های متخصص برای بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری های قلبی، بیماری های تنفسی و سایر بیماری های مزمن.
 6. خدمات بهداشتی: شامل مراقبت از بهداشت شخصی، تمیزی، و بهداشت محیطی مانند پانسمان کردن زخم ها و تعویض پانسمان، بخیه زدن در منزل، گچ گیری و باز کردن گچ در منزل.

البته این موارد تنها چند مثال از انواع خدمات درمانی و بهداشتی در منزل هستند و بسته به احتیاجهای هر فرد ممکن است تنوع بیشتری داشته باشند.

خدمات پزشکی و پرستاری در منزل برای کاربران دریافت کننده این خدمات چه فوایدی دارد؟

خدمات پزشکی و پرستاری در منزل برای کاربران دریافت کننده این خدمات دارای فواید زیادی هستند، از جمله:

 1. راحتی و آرامش: دریافت خدمات درمانی و پرستاری در محیط آشنا و آرام خانه، باعث افزایش راحتی و آرامش بیشتری برای بیمار می شود.
 2. انعطاف پذیری زمانی: خدمات درمانی در منزل به بیمار امکان انتخاب زمان مناسب برای دریافت خدمات را می دهد و احتیاج به مراجعه به مراکز درمانی را از بین می برد.
 3. کاهش خطر عفونت: با دریافت خدمات درمان در منزل، خطر انتقال عفونت های بیمارستانی کاهش می یابد زیرا بیمار در معرض محیط آلوده بیمارستانی کمتر قرار می گیرد.
 4. حفظ استقلال: ارائه خدمات درمانی در منزل به افراد امکان ادامه زندگی مستقل در محیط خود را می دهد و از احساس وابستگی به دیگران جلوگیری می کند.
 5. مراقبت فردی و توجه ویژه: با دریافت خدمات در منزل، بیماران از مراقبت فردی و توجه ویژه پرستاران و پزشکان به احتیاج های خود بهره مند می شوند.
 6. کاهش هزینه ها: در بعضی موارد، دریافت خدمات درمانی در منزل می تواند هزینه های پزشکی را کاهش دهد زیرا احتیاج به بستری در بیمارستان و هزینه های مربوط به آن از بین می رود.

آیا خدمات درمان در منزل را می توان با بیمه درمانی نیز دریافت نمود؟

بله، خدمات درمان در منزل می توانند شامل بیمه درمانی نیز باشند، بیمه درمانی به کاربرانی که می خواهند از امتیازات بیمه ای خود استفاده کنند یاری می نماید تا به صورت دقیق هزینه های درمانی اجرا شده در منزل آن ها به وسیله کارشناسان بیمه خود پایش و آنالیز و مبلغ هزینه ای که برای دریافت این خدمات پرداخت کرده اند یا به طور کامل پرداخت شود و یا بخشی از آن متحمل بیمار شود، البته گفتنی است که برای دریافت بیمه و خدمات بیمه ای باید قبل از دریافت این خدمات اطلاعات لازم را از بیمه گذار خود دریافت نمایید تا متوجه شوید که می توانند تعرفه های درمانی در منزل را تقبل هزینه ای کنند یا خیر.

آیا خدمات درمانی در منزل برای سالمندان ناتوان نیز قابل ارائه می باشد؟

بله، خدمات درمانی در منزل برای سالمندان ناتوان نیز قابل ارائه می باشند، در واقع خدمات درمانی در منزل معمولاً به طور ویژه برای سالمندانی که به دلایلی ناتوان هستند و احتیاج به مراقبت و درمان دارند ارائه می شود، این خدمات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 1. مراقبت پزشکی: ارائه خدمات پزشکی مانند مراقبت از زخم ها، مشخص دارو ها، انجام آزمایشات و مراقبت های پزشکی دیگر در منزل.
 2. پرستاری: فراهم کردن پرستاران حرفه ای برای ارائه مراقبت های مختلف از جمله مدیریت دارو، تغذیه مناسب، یاری در حرکت و نقل و انتقال، و مراقبت از بهداشت شخصی.
 3. مراقبت از بهداشت: توجه به بهداشت شخصی، تغذیه مناسب، مدیریت دارو ها و ارائه خدمات بهداشتی مانند تعویض پانسمان و مسائل مربوط به آن و یاری در اجرای خدمات مراقبتی همچون استحمام و پر کردن اوقات فراغت سالمند.
 4. فیزیوتراپی و توانبخشی: ارائه تمرینات فیزیکی و توانبخشی در منزل به وسیله فیزیوتراپیست های حرفه ای.
 5. حمایت روانشناختی: ارائه حمایت روانشناختی و هدایت به سالمندان ناتوان و خانواده های آن ها به وسیله مشاوران و روانشناسان.

جمع بندی

در جمع بندی، خدمات درمانی در منزل ارائه خدمات پزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی، بهداشتی، و حمایت روانشناختی به افرادی که به دلایلی احتیاج به مراقبت و درمان دارند می باشد، این خدمات به سالمندان ناتوان، بیماران مزمن و افراد دارای ناتوانی های جسمی یا روانی ارائه می شود، مزایای این خدمات شامل راحتی، انعطاف پذیری زمانی، حفظ استقلال، کاهش خطر عفونت و کاهش هزینه های پزشکی می باشد، گفتنی است که در اجرای تمام تعهدات و تمهیدات لازم پزشکی مرکز خدمات پرستاری و پزشکی درمان نو می تواند یاری رسان 0 تا 100 درصدی شما عزیزان باشد.

منبع: هفت گنج
انتشار: 14 فروردین 1403 بروزرسانی: 14 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4660

به "خدمات درمانی در منزل چیست و چگونه خدمتی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خدمات درمانی در منزل چیست و چگونه خدمتی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید