دردسر حضور در فضا!، عکس

به گزارش تور آسیایی ارزان، سردرد در فضا، مسئله ای رایج و عودکننده است. حتی فضانوردانی که روی زمین سردرد ندارند در فضا این مشکل را تجربه می کنند.

دردسر حضور در فضا!، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران و بر اساس گزارش زومیت، پروازهای فضایی می توانند دردسری واقعی باشند. از زمان برنامه آپولو، فضانوردها به صورت پیوسته مشکل سردرد در شرایط گرانش اندک را گزارش کرده اند. این در حالی بود که بسکمک از آن ها هیچ مشکل سردرد عودکننده ای را روی زمین تجربه نکرده بودند. به نظر می رسد این مشکل به سفرهای فضایی مربوط باشد که می تواند زمینه ساز علائم سردرد میگرن مانند مثل درد، حساسیت به نور و گاهی تهوع هم بشود.

پژوهشی نو که 13 مارس در مجله نورولوژی منتشر شد نشان می دهد این سردردهای اسرارآمیز پدیده ای رایج در میان فضانوردان است. پژوهشگرها به تحلیل داده های 24 فضانورد پرداختند که گزارش هایی را در حین مأموریت های فضایی چندهفته ای ارائه دادند و همچنین داده های سلامتی 42 فضانورد را بررسی کردند که پیش از آغاز مطالعه به مأموریت فضایی رفته بودند.

براساس یافته ها، در 7 روز ابتدایی ترک زمین سردردها عادی هستند. این آمار بالا توجه پژوهشگرها را به خود جلب کرد. گذشته از این، وقتی بدن انسان برای اولین بار وارد ریزگرانش می شود، اتفاق های عجیبی رخ می دهد. برای مثال خون در نیم تنه و سر انباشته می شود و به ورم چهره و گاهی اختلال های بینایی می انجامد. همچنین مایع درون گوش داخلی که به تعادل ما کمک می کند، به علت نبود گرانش مختل و به اختلال در جهت یابی و بیماری حرکت منجر می شود.

فضانوردها معمولا به علائم یادشده عادت می کنند و ناخوش احوالی، پس از اقامتی چندروزه در فضا برطرف می شود؛ اما شرایط درمورد سردردهای فضایی فرق دارد. بر اساس داده های 87 درصد از فضانوردان مورد بررسی، سردرد در طول مأموریت به صورتی عودکننده رخ می دهد و غالبا با فشار سینوسی و انسداد همراه است. بیش از نیمی از فضانوردهایی که پس از بازگشت به زمین مورد بررسی قرار گرفتند، حداقل یک بار سردرد در طول مأموریت را گزارش کردند. بسکمک از شرکت کنندگان هم این علائم را با مصرف آسپیرین یا دیگر داروهای مسکن درمان و برخی دیگر خواب و ورزش را کارساز توصیف کردند.

با اینکه به سختی می توان علت سردرد فضانوردها را حدس زد، پژوهشگرها گمان می کنند که این سردردها ناشی از افزایش فشار درون جمجمه ای است که به علت بازتوزیع مایعات داخل بدن رخ می دهند. با کاهش قدرت گرانش، خون، لنف و مایعات نخاعی از موقعیت های رایج خود جابه جا می شوند و فشار خود را بر نقطه دیگری وارد می کنند. اگر همین مسئله علت سردردهای فضایی باشد، با یک بیماری شناخته شده سفرهای فضایی به نام سندرم عصبی-چشمی مرتبط با پرواز فضایی که در آن فشار مایعات پشت چشم به اختلال در بینایی فضانورد منجر می شود، مطابقت دارد.

سردردهای فضایی می توانند شایع تر از آن چیزی باشند که مطالعه نشان می دهد. یکی از مسائل ارزیابی این سردردها این است که گزارش های فردی در معرض سوگیری قرار دارند. برای مثال ممکن است فضانورد به علت ترس از زمین گیر شدن یا ضعیف به نظر رسیدن، فراوانی و شدت علائم خود را کم اهمیت جلوه دهد.

همچنین میزان محدود نمونه یک چالش به شمار می رود. در شرایط ایده آل لازم است داده ها از نمونه بزرگی از افراد جمع آوری شوند، اما در پژوهش های فضایی این کار تقریبا غیرممکن است.

پژوهشگرها برای درک بهتر علت سردردهای فضایی، قصد دارند گزارش های فضانوردها را با داده های بیولوژیکی ازجمله اسکن های چشم، اسکن مغز و نمونه های خون، مو و ادرار مقایسه کنند. در نهایت آنها امیدوارند با این تلاش ها به درمان سردردهای فضایی نزدیک تر شوند و بتوانند به درمان سردردهای مشابه ساکنان زمین نیز کمک کنند.

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 فروردین 1403 بروزرسانی: 9 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4554

به "دردسر حضور در فضا!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردسر حضور در فضا!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید