چطور با افسردگی تحصیل در خارج از کشور کنار بیاییم؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، زمانی که تحصیل در خارج از کشور را انتخاب می کنید، یکی از مشکلاتی که ممکن است گریبانگیرتان گردد، افسردگی، افت تحصیلی و شوک فرهنگی است که باید با آن مقابله کنید. همراه خبرنگاران باشید.

چطور با افسردگی تحصیل در خارج از کشور کنار بیاییم؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه تحصیل در کالج های کبک هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

ممکن است در طول اقامت در خارج از کشور و تحصیل با مسائلی رو به رو شوید که پیش از سفر حتی به آن فکر هم نمی کردید. دوری از دوستان و خانواده، عدم تسلط به زبان و مشکل در برقراری ارتباط، اختلافات فرهنگی و مسائل اقتصادی، همه و همه دست به دست هم می دهند تا مشکل بزرگتری مانند افسردگی را برایتان به وجود بیاورند. اما چطور می توانیم با این افسردگی که افت تحصیلی و ناکامی در ادامه تحصیل را در پی خواهد داشت، مقابله کنیم؟ برای پیدا کردن پاسخ این پرسش، با تور آسیایی ارزان همراه باشید.

اجازه ندهید که افسردگی، مانع موفقیت شما گردد

در حال تحصیل در خارج از کشور هستید، همان رویایی که همواره در سر می پروراندید. اما به زودی متوجه می شوید که هیچ چیز آن قدر که شما پیش از سفر فکر می کردید هیجان انگیز و جالب توجه نیست. از دیدن جاذبه های گردشگری کشور مقصد که پیش از این با دیدن عکس آنها در بروشورهای تبلیغاتی ذوق زده می شدید، هیچ لذتی نمی برید. حتی دیدن یکی از عجایب هفتگانه نیز شما را شادمان و هیجان زده نمی نماید. زندگی کردن در کنار برج کج پیزا و خوردن پاستا، دیگر برایتان لذتی ندارد.

تحصیل در خارج از کشور، مسافرت طولانی مدت، دوری از خانه و دوستان و اعضای خانواده و به طور کلی خارج شدن از منطقه راحتی یا Comfort zone، می تواند ما را منزوی و گوشه گیر کند. گاهی این افسردگی و دلتنگی ما، معمولا بیشتر از آنچه که تصورش را می کنیم، طول می کشد و حتی دلداری و همدردی دوستان و نزدیکان نیز نمی تواند این مشکل را رفع کند.

کنار آمدن با چنین سختی هایی آن هم به تنهایی، کاری سخت است. سفر به خارج از کشور، تک تک ابعاد زندگی و عادات روزمره ما را تحت تاثیر قرار می دهد. پیدا کردن محلی برای اقامت، تهیه غذا، برقراری ارتباط با دیگران و حفظ و نگهداری از وسایل و مبارزه برای یادگرفتن یک زبان جدید، همه این مسائل گاهی باعث می شوند که یک جهنم واقعی را تجربه کنیم. همه این دغدغه ها و مسائل و وظایفی که در طول روز به عهده داریم، دست به دست هم می دهند تا با ایجاد افسردگی، زندگی را فلج نموده و ما را از سفر به خارج از کشور برای ادامه تحصیل، پشیمان و حتی بیزار نمایند.

متاسفانه افسردگی در میان جوانان حدود بیست سال در حال افزایش است. National Survey of College Counseling در سال 2012 اعلام نموده است که 88 درصد مراکز مشاوره دانشگاهی نسبت به تامین خدمات روانشناسی برای دانشجویان، اعلام احتیاج نموده اند. این یک مسئله جدی برای دانشگاه های بین المللی که دانشجویانشان در خارج از کشور تحصیل می نمایند نیز هست. پس اگر قبلا افسردگی را تجربه نموده اید، در میان اعضای خانواده خود سابقه افسردگی دارید یا مساله ای در زندگی شما را برای رفتن مردد می نماید، درباره سفر به خارج از کشور برای ادامه تحصیل، سهل انگاری نکنید و زود تصمیم نگیرید. چرا که ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد. اگر خارج از کشور تحصیل می کنید و در حال حاضر با این مشکل رو به رو هستید، در ادامه این مقاله با چند نکته برای تسلط بر اوضاع و بهبود آن آشنا می شوید. این نکات به شما کمک می نمایند که بر مشکل خود غلبه کنید و اجازه ندهید که افسردگی بر شما چیره گردد و شما را از موفقیت باز دارد.

اگر پیش از این افسردگی داشته اید

زمان مناسب را برای سفر به خارج از کشور، مشخص کنید

قبل از رفتن، اطمینان حاصل کنید که کاملاً برای این سفر آمادگی دارید. شاید زمان مناسب، ترم بعد یا حتی سال بعد باشد. سفر به خارج از کشور ممکن است مسائل شما را تشدید کند. پس بهتر است که قبل از شروع یک تجربه جدید، آن را از تمامی جهات و بادقت مورد آنالیز قرار دهید. لازم به شرح نیست که بسکمک از دانشگاه ها قبل از اینکه به خارج سفر کنید، برای صحبت درباره شرایط سلامت روانی و رفتار و نگرش شما، توصیه نامه هایی از اساتید در خواست می نمایند چرا که این موارد، کاملا بر شرایط تحصیلی شما تاثیر گذار هستند. آنها این کار را برای این انجام نمی دهند که مانع سفر شما شوند بلکه درباره شرایط سلامتی شما نگران هستند. هر مرحله از فرایند درخواست، برای موفقیت شما در ادامه تحصیل در خارج از کشور، کاملا ضروری و حیاتی است. پس با پدر و مادر، اساتیدی که شما را به خوبی می شناسند و مشاوران تحصیلی خود صحبت کنید تا زمان مناسب را با توجه به شرایط سلامت روانی خود، مشخص کنید. شاید بد نباشد که پیش از سفر برای تحصیل، یک سفر کوتاه مدت به کشور مقصد داشته باشید تا متوجه شوید که آیا توانایی کنار آمدن با فضای موجود را دارید یا خیر. فرقی نمی نماید که چه تصمیمی بگیرید، همواره این نکته را به یاد داشته باشید که شما هیچ گاه مجبور به رفتن نخواهید بود!

مسائل و نگرانی های خود را با مشاوران تحصیلی در میان بگذارید

برای احترام به مقررات حفظ حریم خصوصی، مشاوران تحصیلی شما، تا زمانی که درباره نگرانی ها و مسائل خود با آنها صحبت نکنید، از آن اطلاع پیدا نخواهند کرد. مشاوران، گنجینه ارزشمندی از آگاهی هستند که حتی اگر جواب سوالات شما را ندانند، افراد آگاه را به شما معرفی خواهند کرد و حتما کسی را می شناسند که بتواند به شما کمک کند. پس قرار ملاقاتی با مشاور خود بگذارید و درباره تصمیم خود برای ادامه تحصیل در خارج از کشور و نگرانی ها و مسائلی که در این باره و در مورد افسردگی خود دارید، با او صحبت کنید. علاوه بر پزشک شخصی خود، معمولا پردیس های دانشگاهی دارای امکانات پزشکی و سلامتی هستند که شامل خدمات سلامت روانی نیز می گردد. سری به این مراکز بزنید و با مشاوران صحبت کنید. آنها می دانند که چطور مسائل شما را حل نمایند و شما را به سوی راستا درست در جهت موفقیت در تحصیل و رسیدن به آرزوها، هدایت خواهند کرد.

با دکتر روانشناس خود یک برنامه مراقبتی را تنظیم کنید

علاوه بر برنامه درمانی همیشگی که با روانشناس خود دارید، از او درخواست کنید که برنامه ای برای شرایط فعلی شما و تغییر شرایطتان در اختیار شما بگذارد تا زمانی که مشغول تحصیل در خارج از کشور هستید، برای درمان خود از آن بهره بگیرید. درباره محرک هایتان و نحوه برخورد با آنها صحبت کنید و آنالیز کنید که این شرایط در کشور های دیگر چطور پیش خواهد رفت؟ اگر از درمان دارویی استفاده می کنید، درباره روش های تهیه و ارسال آنها با پزشک خود مشورت کنید. نباید فراموش کنید که نسخه پزشکتان را همواره به همراه داشته باشید. سفر خود به خارج از کشور برای ادامه تحصیل را از تمامی جهات، آنالیز کنید. در شرایط جدید، چه شرایطی خواهید داشت؟ چطور می توانید تجربه درس خواندن در یک دانشگاه جدید، زندگی با یک خانواده بومی و برقراری ارتباط به وسیله یک زبان جدید را مدیریت کنید؟ درباره همه مسائلی که ممکن است در زندگی روزمره تان در خارج از کشور برای شما پیش یباید با پزشکتان صحبت کنید.

درباره امکانات درمانی کشور مقصد، اطلاعات کسب کنید

آیا مدرسه شما با یک روانشناس انگلیسی زبان توافقنامه ای برای دریافت خدمات مشاوره ای دارد؟ آیا بیمه شما، خدمات مشاوره ای را پوشش می دهد؟ در غیر این صورت، آیا یک بیمه مسافرتی وجود دارد که این امکانات را پوشش بدهد؟ زمانی که در خارج از کشور به سر می برید، آیا این امکان را دارید که گهگاه به وسیله اسکایپ با پزشک خود در تماس باشید؟ آیا به مراکز درمانی دانشگاه خود به راحتی دسترسی دارید؟ یکی از مهم ترین کارهایی که موفقیت شما به آن وابسته است، آماده سازی هایی است که پیش از سفر انجام می دهید. قبل از شروع این تجربه جدید و تاثیر گذار، سوالات خود را از افراد آگاه بپرسید و درباره احتیاجهایتان مشورت کنید. سفر به خارج از کشور، تمرینی برای استقلال در زندگی است. پیش از سفر، از تمامی احتیاجهای خود آگاه شوید و تدابیر لازم را بیاندیشید تا از این تجربه منحصر به فرد، نهایت استفاده را ببرید.

با دلتنگی مقابله کنید

با وجود همه کارهایی که پیش از سفر به خارج و اقامت در مقصد جدید، انجام می دهید، باز هم ممکن است که دلتنگی برای خانه و ناراحتی دور شدن از نزدیکان، گریبان شما را بگیرد. دلتنگی برای جشن ها، تولد ها ، مراسم عروسی و دورهمی های خانوادگی (اختلال ترس از دست دادن یا FoMo) ، باعث می گردد که احساس پشیمانی کنید. اما این نکته را نباید فراموش کنید که اقامت در یک کشور خارجی می تواند موقعیت بسیار مناسبی برای کسب تجربه های منحصر به فرد، ثبت خاطرات به یادماندنی و پیدا کردن دوستان جدید باشد. با این وجود، این تجربه شگفت انگیز، قطعا به راحتی زندگی در خانه و وطنتان نخواهد بود. با استفاده از این چند نکته می توانید با دلتنگی دوری از وطن، کنار آمده و به زندگی عادی برگردید و تجربه ای فراموش نشدنی از تحصیل در خارج از کشور در دفتر خاطرات زندگیتان ثبت کنید.

تاثیر موسیقی های مورد علاقه خود را نباید فراموش کنید

زمانی که سفر می کنید، هیچ چیز بهتر از موسیقی نمی تواند روحتان را تسکین ببخشد، به خصوص آهنگ هایی که خاطرات شیرین را به یاد شما می آورند. از دوستانتان بخواهید که آهنگ های موردعلاقه شان را معرفی نمایند و از آنها بپرسید که چرا این آهنگ را دوست دارند. زمانی که احساس دلتنگی می کنید به موسیقی مورد علاقه تان گوش دهید تا بتوانید بر احساس دلتنگی غلبه کنید و برای ادامه راستا، روحیه بگیرید. با وجود تمام زرق و برق ها و جذابیت هایی که تحصیل در خارج از کشور دارد، اما گذشتن از شناخته ها و پذیرقتن تجربیات جدید کار سختی است. به خودتان زمان بدهید تا افکارتان را سامان داده و خود را با شرایط جدید وفق بدهید. گوش دادن به موسیقی می تواند شما را در این راه کمک کند.

ارتباط خود را با دوستانتان حفظ کنید

دوستان خوب، باید در چنین شرایطی به داد هم برسند. پس ارتباط خود را با آنها حفظ کنید و درباره نگرانی ها و مسائلتان با آنها درد و دل کنید. برخی از آنها شما را درک می نمایند و با شما همدردی خواهند کرد اما برخی از آنها ممکن است که شرایط شما را درک ننمایند. می توانید از مشاوران تحصیلی خود بخواهید تا کسانی را که شرایط مشابهی داشته اند و بر مسائل غلبه نموده اند به شما معرفی کند. آنها به خوبی، حال و روزتان را درک می نمایند و می دانند که چطور می توانید ازاین شرایط رهایی پیدا کنید. گر چه این تجربه ای سخت در زندگی شما است اما درس های زیادی از آن خواهید گرفت. دوستان واقعی خود را می شناسید و پی خواهید برد که کدامشان ارزش دوستی را درک می نمایند. شما قوی تر از آن چیزی هستید که فکر می کنید، تحصیل در خارج از کشور نیز یکی از امتحان های زندگی شما است که باید با موفقیت آن را پشت سر بگذارید.

جملات الهام بخش بنویسید و باورشان داشته باشید

حتما تا کنون درباره مانتراها، مجموعه ای از کلمات و آواهایی که با آهنگ خاصی به دفعات تکرار می شوند، چیزهایی شنیده اید و حتما قدرت تفکر مثبت را می شناسید و شاید پیش از این تاثیر آن را تجربه نموده باشید. بد نیست بدانید که ترس، تنها یک تفکر است که گاهی به مغز شما خطور می نماید. پس دست به کار شوید و برای خودتان پوستر هایی از جملات الهام بخش و مثبت درست کنید و در معرض دیدتان قرار دهید؛ نقل قول های دلگرم نماینده ای مانند: تو می تونی از پسش بر بیای! ، یک سفر هزار مایلی با برداشتن اولین قدم شروع می گردد. و یا سایر جملات الهام بخشی که امید را در دلتان زنده می نماید و شما را به ادامه این راستا پر پیچ و خم، دلگرم می نماید. شاید برای برخی از شما این کار عجیب به نظر برسد و فکر کنید که نمی توانید با این راه چاره های پیش پا افتاده، چنین مشکل بزرگی را حل کنید. اما معجزه تفکر مثبت را باور کنید. با صدای بلند و در جلوی آینه این جملات را برای خود تکرار کنید. فرض کنید که دوست شما در شرایط مشابهی قرار گرفته است. برای دلگرمی دادن به او چه می گویید؟

ورزش کنید و به خورد و خوراکتان اهمیت بدهید

یکی از بهترین راه چاره ها برای غلبه بر مشکل افسردگی، ورزش کردن و حفظ تناسب اندام است. پس به ورزش روزانه خود اهمیت بدهید و از وسایل در دسترس تان برای این کار نهایت استفاده را ببرید. مثل راه پله ها؛ حتی اگر همسایه ها با تعجب نگاهتان می نمایند. می توانید از تمام کارهای روزانه تان یک تمرین ورزشی بسازید. مثلا، راه دورتری را برای رفتن به سوپرمارکت انتخاب کنید. با این روش، هم پیاده روی نموده اید و هم در هزینه های رفت و آمد با تاکسی و اتوبوس، صرفه جویی نموده اید. در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید و به یک تیم ورزشی ملحق شوید. یک ورزش جدید مثل جودو یا جوجیتسو را امتحان کنید یا تمرینات ورزشی روزانه خود را دنبال کنید. همواره راهی برای اضافه کردن تمرینات ورزشی تناسب اندام به زندگی روزانه وجود دارد. با این کار نه تنها قلب شما، بلکه فکر و ذهنتان نیز قدردان شما خواهند بود. اگر خانواده ای میزبان شما هستند به آنها بگویید که چه غذاهایی را بیشتر دوست دارید و یا از آنها بخواهید که برای خرید، شما را هم به همراه ببرند. اگر به تنهایی زندگی می کنید، توجه کنید که غذایی که می خورید تمام ویتامین ها و مواد مورداحتیاج بدنتان را تامین می نماید. رعایت این نکته، برای سلامتی جسمی و روانی شما، بسیار لازم است.

قدردان موفقیت های کوچک خود باشید

موفقیت های کوچکی که به دست می آورید را دست کم نگیرید؛ موفقیت هایی مانند باز کردن یک حساب بانکی، سوار اتوبوس شدن و پیاده شدن در ایستگاه درست، هدایت کردن یک نفر در اتوبوس برای پیدا کردن راستا. این اتفاقات کوچک، اعتماد به نفس شما را افزایش می دهند و احساس قدرتمند بودن و شکست ناپذیری را در شما زنده می نمایند. تحقیقات نشان می دهد که هر چه بیشتر بر نقاط مثبت شرایط فعلی تان تمرکز کنید، از نظر فیزیکی و روحی شرایط بهتری خواهید داشت. به علاوه، اگر در طول مدت اقامتتان، ناامیدی به سراغ شما آمد با یادآوری این مطلب که شما راهی طولانی برای رسیدن به این نقطه طی نموده اید و سختی های زیادی کشیده اید، می توانید افکار منفی را از خود دور کنید.

در نهایت اگر هیچ کدام از این ها به بهبود شرایط شما کمکی نکرد، به این فکر کنید که شرایط فعلی شما، موقتی است. بسکمک از افراد هستند که هیچ گاه جرئت رها کردن زندگی در وطن و کسب چنین تجربه ای را ندارند. پس از این که شما این قدرت و جرئت را داشته اید، لذت ببرید. از هر روشی که می توانید برای بهبود شرایط روحیتان کمک بگیرید. برنامه ها و آرزوهایی که برای تحصیلتان داشتید را مرور کنید. با دوستانتان ارتباط برقرار کنید، با مشاورتان صحبت کنید و با پزشکتان در تماس باشید. آنها به شما کمک می نمایند که مسائل را راحت تر تحمل کنید. گرچه مشکل افسردگی می تواند زندگیتان را فلج کند و افت تحصیلی را به دنبال داشته باشد، اما این نکته را نباید فراموش کنید که با آماده سازی های قبل از سفر، مقابله با این مشکل، غیر ممکن نخواهد بود. شما برای غلبه بر افسردگی و دلتنگی تان چه روش هایی را به کار بردید؟ قبل از سفر چه تمهیداتی اندیشیده بودید؟ شما هم اگر تجربه تحصیل در خارج از کشور را دارید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: کجارو / gooverseas.com
انتشار: 12 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 778

به "چطور با افسردگی تحصیل در خارج از کشور کنار بیاییم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور با افسردگی تحصیل در خارج از کشور کنار بیاییم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید