راه اندازی بخش ثانویه رآکتور اراک

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه امروز شاهد راه اندازی بخش ثانویه رآکتور اراک هستیم، گفت: اگر رآکتور اراک را به 52 سیستم تقسیم کنیم، 20 سیستم تکمیل شده است.

راه اندازی بخش ثانویه رآکتور اراک

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، علی اکبر صالحی در حاشیه راه اندازی مدار ثانویه رآکتور آب سنگین اراک در جمع خبرنگاران گفت: یکی از بزرگترین دستاورد های جمهوری اسلامی در حوزه فناوری هسته ای، طراحی و ساخت راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک است. این راکتور پدیده بسیار باارزشی است و نشان می دهد جوانان ما توانسته اند، به آن دست یابند. این فناوری از حدود 20 سال پیش با همکاری روس ها شروع شد و تا به امروز قدم های بلندی در این زمینه برداشته شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ما امروز شاهد راه اندازی بخش ثانویه راکتور اراک خواهیم بود. مجموعه اقداماتی که در این راکتور می بایست انجام گیرد را اگر به 52 سیستم تقسیم کنیم؛ تقریباً 20 سیستم از این 52 سیستم در حال حاضر تکمیل شده، 18 سیستم در دست طراحی است و برای تکمیل 12 سیستم دیگر عقد قرارداد اجرا شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که تا سال 1399 سیستم های باقی مانده، طراحی و فعال سازی شان انجام گردد.

صالحی اعلام کرد: امروز بخش قابل توجهی از راکتور راه اندازی می گردد. راکتور از دو قسمت تشکیل شده است، قسمت اولیه که قلب راکتور آنجاست و فعل و انفعالات در آن انجام می گیرد. پس از آن حرارتی که در آنجا فراوری می گردد، باید برداشت گردد و این برداشت حرارت توسط قسمت ثانویه صورت می گیرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام نمود: امروز شاهد راه اندازی بخش ثانویه خواهیم بود که بخش عظیمی است و همچنین اتاق کنترل آن نیز ساخته شده که امروز رونمایی می گردد ضمن اینکه در قسمت اولیه راکتور نیز شاهد جاگذاری درپوش راکتور خواهیم بود که شامل سه قطعه است. این اقدام یک قدم بزرگ در جهت توسعه فناوری هسته ای است و در آینده نزدیک، تجهیزات تغییر سوخت را نیز در این مرکز نصب خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 21 بهمن 1398 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 648

به "راه اندازی بخش ثانویه رآکتور اراک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی بخش ثانویه رآکتور اراک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید