روز شیراز و شیرازگردی با خبرنگاران مگ

به گزارش تور آسیایی ارزان، امروز، 15 اردیبهشت، روز جشن میانه بهار (بهاربد) و بعلاوه روز شیراز است. وقتی در اردیبهشت ماه عطر بهارنارنج همراه با نسیم بهاری در شهر پخش می گردد، تمام کوچه ها به مسیرهای بهشتی تبدیل می شوند و قدم زدن در آن ها تجربه تماشا رویا در بیداری را برای شما به همراه دارد. شیراز به شهر عشق مشهور است و مردم خونگرم آن به مهمان نوازترین مردم ایران معروفیت دارند.

روز شیراز و شیرازگردی با خبرنگاران مگ

ما هم در خبرنگاران مگ تصمیم گرفتیم به بهانه روز شیراز کمی از این شهر زیبا برایتان بنویسیم تا اگر قصد سفر بهاری به شهر عشق و شعر را دارید بتوانید به برترین شکل برای آن برنامه ریزی کنید.

روز شیراز

شیراز شهری با تاریخ غنی و فرهنگ پربار است که همیشه مورد توجه جهانگردان و علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ ایرانی قرار گرفته است. این شهر زیبا با باغ های سرسبز و بناهای تاریخی مثل باغ ارم، مسجد نصیرالملک و باغ قصر ارجمند، بعلاوه شعر و ادبیات غنی و بزرگانی همانند حافظ و سعدی، جذابیت خاصی برای تمام مردم از هر نقطه از جهان دارد.

روز شیراز می تواند فرصتی برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ این شهر زیبا و تماشا جاذبه های جهانگردی آن باشد. بعلاوه، شیراز معمولاً با آب و هوای خنک و مطبوع خود درفصل بهار مردم را به خود جذب می نماید.

بهار برترین زمان برای سفر به شیراز و ثبت خاطره ای خوب از شیرازگردی است. روز شیراز با روز جشن میانه بهار (بهاربد) هم زمان است. این روز در تقویم باستانی ایران به عنوان یکی از جشن های بزرگ ایرانیان ثبت شده است. شاید همین ارتباط شیراز و بهار باعث شده باشد که این روز به نام شیراز در آمده باشد.

جشن میانه بهار و روز شیراز

جشن میانه بهار یکی از جشن های سنتی و مهم در ایران است که در نیمه فصل بهار، به ویژه در نیمه اول اردیبهشت ماه برگزار می شود. این جشن به مناسبت ورود به فصل بهار و اعلام آغاز بهاری و رسمی تر از جشن بهار بد، برگزار می شود.

در جشن میانه بهار، مردم به تزیین خانه ها و محیط های خود با گل ها و گیاهان بهاری، پذیرایی از مهمانان و دوستان، خواندن شعر و آهنگ های بهاری، و شرکت در مراسم ها و پایکوبی های محلی می پردازند. این جشن بهاری به عنوان یک فرصت برای ارتباط اجتماعی، ترویج فرهنگ و سنت های ایرانی، و تتازه نشاط و امید به زندگی تازه، مورد استقبال و توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است.

به طور خلاصه می توان گفت که جشن میانه بهار یکی از جشن های پرطرفدار و مهم در ایران است که هر ساله در نیمه فصل بهار با شادی و خوشحالی جشن گرفته می شود و به عنوان یک مناسبت فرهنگی و اجتماعی مورد توجه قرار می گیرد.

تاریخچه مختصر شیراز

شهر شیراز یکی از شهرهای معروف و تاریخی ایران، واقع در استان فارس است. تاریخچه این شهر به دوران باستان باز می شود و از آن موقع تا به امروز تبدیلات و تحولات زیادی را تجربه نموده است.

شیراز در دوره های مختلف تاریخی، مرکز فرهنگی، مالی و سیاسی بوده است و در دوره اسلامی، به یکی از مراکز فرهنگی و علمی مهم ایران تبدیل شده است. این شهر به عنوان مرکز ادبیات، شعر و هنر در ایران شناخته شده است و شاعران و نویسندگان بزرگی مثل سعدی و خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی در این شهر معروف به جهان آمده اند.

شیراز آثار تاریخی و معماری زیادی زیبا مثل باغ ارم، مسجد نصیرالملک، باغ افتابگردان، باغ دلگشا و باغ آرمگاه دارد که مورد توجه جهانگردان و بازدیدنمایندگان قرار گرفته است. به طور کلی، شیراز یک شهر با تاریخ غنی، فرهنگ پربار و معماری زیبا است که هر ساله میزبان میلیون ها جهانگرد از سراسر جهان می شود.

گشت وگذار در شیراز

شیرازگردی از آن تفریحاتی است که اگر هر روز هم انجام دهید از آن خسته نمی شوید. البته اگر فقط چند روزی مسافر این شهر هستید بهتر است با برنامه ای دقیق همه مکان های تماشای شیراز را ببینید، غذاهای مشهور آن را بخورید و با مردم مهربان و خونگرم شیرازی معاشرت کنید تا برترین خاطرات را برای خودتان رقم بزنید. در این بخش قرار است با همه مکان های تماشای و غذاهای محلی شیراز آشنا شوید.

مکان های تاریخی توریستی شیراز

شیراز پر از بناهای قدیمی و آثار باستانی است اما ممکن است در یک سفر کوتاه امکان تماشا تمام آن ها را نداشته باشید. به همین علت فهرستی از مهم ترین و زیباترین مکان های تاریخی توریستی شیراز را برای شما آماده نموده ایم.

باغ ارم

ساخت باغ ارم به دوره قاجاریه بازمی شود و در حال حاضر در در یک محله زیبا و آرام شیراز قرار گرفته است. این مکان از زمان ساخته شدن تا به امروز یکی از مقاصد محبوب جهانگردی در شیراز بوده است. این باغ دارای بناهای تاریخی مثل ارامگاه ها، کاروانسرای ها و برج های قدیمی است که شاهدی تاریخ و فرهنگ این منطقه هستند.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک یکی از معروف ترین و زیباترین مساجد تاریخی شیراز است که در قلب شهر واقع شده است. این مسجد در دوره قاجار ساخته شده و بخشی از مجموعه ای از بناهای تاریخی و فرهنگی در این منطقه است.

مسجد نصیرالملک با طراحی زیبا، معماری خاص و آثار هنری منحصربه فرد، یکی از جاذبه های جهانگردی شیراز است. این مکان تزئینات زیبایی مثل کاشی های فرسایشی و نقوش هنری دارد که نشان دهنده دقت و زیبایی در طراحی و ساخت این بنا است.

مسجد نصیرالملک به عنوان یکی از مکان های مذهبی و تاریخی شیراز، هر ساله میزبان مسلمانان و جهانگردان از سراسر ایران و جهان است. بازدید از این مسجد، علاوه بر ارتباط با معماری و هنر اسلامی، فرصتی برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ این منطقه هم به شمار می آید.

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از مکان های تاریخی و زیبای شیراز است که در دوره قاجار ساخته شده است. این باغ دارای معماری زیبا و باغچه های فراوانی است که باعث شده بازدیدنمایندگان را جذب خود کند. نام دلگشا به معنای دل نشین یا دل به خواه است و این نام به خوبی توصیف نماینده زیبایی و آرامش این باغ است. باغ دلگشا دارای بناهای تاریخی و زیبا، باغچه های پرورش گیاهان و گل های زینتی، آب نماها و محوطه های سبز است که باعث ایجاد یک فضای آرامش بخش و دل نشین برای بازدیدنمایندگان می شود.

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ یکی از مکان های تاریخی و جهانگردی مهم شهر شیراز در ایران است. این آرامگاه به افتخار شاعر بزرگ ایرانی، خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی ساخته شده است و در حومه شمالی شهر شیراز قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ یک باغ زیبا با درختان سرو و گلابی و یک آبنما دارد که باعث زیبایی و آرامش بیشتر این مکان می شود. دروازه ورودی آرامگاه با طراحی زیبا و معماری سنتی، توجه هر بازدیدنماینده ای را به خود جلب می نماید.

داخل آرامگاه حافظ، قبر حافظ قرار گرفته است و هر روز تعداد زیادی از مردم و جهانگردان به این مکان می آیند تا از آرامش و احساسات متفاوتی که این مکان به آن ها می بخشد را تجربه نمایند. بعلاوه، در این مکان معماری زیبا و آثار هنری مرتبط با شعر حافظ هم به چشم می خورد.

آرامگاه سعدی

این آرامگاه به افتخار سعدی، یکی از بزرگترین شاعران و ادیبان ایرانی، سعدالدین محمد شیرازی ساخته شده است. آرامگاه سعدی در حومه شرقی شهر شیراز واقع شده و دارای باغ های زیبا و آرامش بخشی است که با درختان سرو و گلابی زیبا و یک آبنما تزئین شده است. این مکان دارای معماری زیبا با آثار هنری و مجسمه هایی از شاعر سعدی است . قبر سعدی هم داخل آرامگاه، در کنار آثار هنری خلق شده بر اساس آثار سعدی قرار گرفته است.

ارگ کریمخان زند

ارگ کریمخان زند یکی از آثار معماری مهم و تاریخی در شهر شیراز است. این ارگ در قلب شهر واقع شده و یادگاری از دوران قاجاریه است. این ساختمان از زمان حکومت قاجاریه به عنوان محل اقامت و سرپرستی از اشخاص معتبر استفاده می شده است. ارگ کریمخان زند از نمونه های معماری قدیمی و زیبای شیراز است که ارزش تاریخی و فرهنگی بسیار بالایی دارد.

غذاها و خوراکی های محلی شیراز

شهر شیراز به عنوان یکی از مهمترین مراکز فرهنگی و جهانگردی ایران، غذاهای محلی و خوشمزه ای دارد که مسافران و جهانگردان می توانند از آن ها لذت ببرند. در فهرست زیر محبوب ترین غذاها و تنقلات محلی شیراز را می بینید.

غذاهای محبوب محلی شیراز

 • قره قلاوه
 • کلم پلو شیرازی
 • کبه
 • کله پاچه
 • زرشک پلو
 • قیمه بادمجان
 • آبگوشت
 • قیمه

این تنوع غذاهای محلی شیراز، به همراه مزه ها و ادویه های خاصی که در آن ها استفاده می شود، باعث شده تا غذاهای شیرازی مورد توجه بسیاری از مسافران و جهانگردان قرار بگیرند. به علاوه، رستوران ها و غذاخوری های محلی در شیراز مکان های خوبی برای تجربه و لذت بردن از غذاهای محلی شیراز هستند.

تنقلات محلی محبوب شیراز

 • مسقطی شیرازی
 • یوخه شیرازی
 • کلوچه شیرازی
 • بادام سوخته
 • فالوده شیرازی
 • حلوا شیرازی
 • عرقیات گیاهی

صنایع دستی و سوغات شیراز

 • قلم زنی
 • منبت کاری
 • خاتم کاری

تخت جمشید

تخت جمشید یکی از معروف ترین و شگفت انگیزترین آثار باستانی ایران است که در استان فارس واقع شده و جزو میراث جهانی یونسکو محسوب می شود. این مکان تاریخی برجسته، در دوره هخامنشیان بنا شده و به عنوان محل برگزاری مراسم مهم این امپراطوری شناخته می شود.

تخت جمشید در واقع مجموعه ای از ساختمان ها و سازه های باستانی است که شامل تخت مردانه، تخت زنانه، کاخ هخامنشیان، سرداب ها، سکوی سنگی و سایر سازه های باستانی می شود. این مکان به عنوان یکی از مهمترین مراکز فرهنگی، هنری و تاریخی ایران شناخته می شود و هر ساله جاذبه بسیاری از جهانگردان داخلی و خارجی است.

اگر قصد دارید از شیراز برای بازدید به تخت جمشید بروید می توانید از یکی از روش های زیر بهره ببرید:

 • اتوبوس: شما می توانید از ایستگاه اتوبوس مرکزی شیراز (مانند ایستگاه اتوبوس اصفهان) اتوبوسی به همین مقصد بگیرید. اتوبوس های محلی و بین شهری از شیراز به تخت جمشید ارائه می شوند و معمولا حرکت خود را از از ایستگاه مرکزی شهر شیراز آغاز می نمایند.
 • تاکسی: شما می توانید از خدمات تاکسی محلی در شیراز بهره ببرید. این گزینه ممکن است هزینه بیشتری نسبت به اتوبوس داشته باشد، اما به شما امکان انعطاف بیشتری برای سفر خواهد داد.
 • اجاره خودرو: اگر دوست دارید خودتان رانندگی کنید اما ماشین ندارید، می توانید خودروی اجاره کنید. این گزینه به شما امکان می دهد تا به راحتی و با زمان بندی خودتان به مقصد برسید.
 • خودروی شخصی: فاصله شیراز تا تخت جمشید حدود 70 کیلومتر است و تقریبا با 45 دقیقه رانندگی می توانید به آن جا برسید.

با توجه به فاصله حدود 70 کیلومتری بین شیراز و تخت جمشید، سفر به این مکان تاریخی برای یک روزه یا یک سفر کوتاه بسیار مناسب است. قبل از آغاز سفر هم بهتر است اطلاعات دقیق در خصوص روش های حمل و نقل و زمان بندی مسیر خود را آنالیز کنید.

آلبوم عکس های شیراز

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5349

به "روز شیراز و شیرازگردی با خبرنگاران مگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز شیراز و شیرازگردی با خبرنگاران مگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید