فرایند سرمایه گذاری تسلیحاتی عربستان؛ امنیت داخلی یا جنگ افروزی منطقه ای

به گزارش تور آسیایی ارزان، نگاهی به فرایند سرمایه گذاری عربستان در بخش نظامی و چگونگی استفاده این کشور از تسلیحات نشان می دهد که همه این هزینه ها در راستای جنگ افروزی در منطقه صرف می شود.

فرایند سرمایه گذاری تسلیحاتی عربستان؛ امنیت داخلی یا جنگ افروزی منطقه ای

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عربستان سعودی که توان علمی، فکری و عملی لازم برای تولید و بومی سازی سلاح های نظامی را ندارد و در حال حاضر پنجمین کشور پرهزینه دنیا از لحاظ واردات تجهیزات نظامی است، اخیرا اعلام کرده که قصد دارد در دهه آینده حداقل 20 میلیارد دلار در صنعت نظامی خود هزینه کند.

به همین دلیل احمد بن عبدالعزیز العوهلی رئیس سازمان کل صنایع نظامی عربستان سعودی گفت که این کشور به عنوان بخشی از برنامه های بلند پروازانه خود برای افزایش هزینه های نظامی داخلی، در دهه آینده بیش از 20 میلیارد دلار در صنعت نظامی خود سرمایه گذاری خواهد کرد.

سیاست جنگ افروزی برای سعودی ها چقدر آب می خورد؟

طبق جدیدترین برآوردهای موسسه پژوهش های صلح بین المللی استکهلم (SIPRI) هزینه های نظامی عربستان سعودی در سال 2018 نزدیک به 67.6 میلیارد دلار بوده است. این کشور، از لحاظ هزینه های نظامی سومین کشور در دنیا است. در منطقه غرب آسیا عربستان سعودی با اختلاف در صدر جدول قرار گرفته است.

از جمله شاخص های بارزی که نقش نظامی گری را در سیاست های عربستان سعودی نشان می دهد این است که 8.8 درصد از سهم تولید ناخالص داخلی عربستان به هزینه های نظامی اختصاص یافته است. در یک مقطع زمانی (سال 2015) این هزینه ها 13 درصد از تولید ناخالص داخلی سعودی ها را تشکیل می داد.

بعد از یک دوره سیر نزولی بین سال های 1999 تا 2008، واردات سلاح توسط عربستان سعودی به سرعت افزایش پیدا کرد. این رقم بین سال های 2009 تا 2013 و 2014 تا 2018 افزایش 192 درصدی را تجربه کرد تا عربستان سعودی بین 2014-2018 بزرگترین واردکننده سلاح در دنیا لقب بگیرد.

در نتیجه این معاملات، عربستان اکنون دارنده بزرگترین زرادخانه سلاح در میان کشورهای جنوب خلیج فارس به شمار می رود. تهیه هواپیماهای جنگنده و سوخت رسان یک قلم از واردات مهم این کشور محسوب می شود. در سال 2016 آمریکا تحویل 154 ففرایند جنگنده اف 15 اِس آ به عربستان را شروع کرد. پیشتر، در طول سال های 2017-2009، بریتانیا 72 ففرایند جنگنده چندمنظوره تایفون را به این کشور تحویل داده بود.

بودجه نظامی عربستان سعودی از زمان شروع مداخله نظامی در یمن از بودجه بخش آموزش و پرورش و بهداشت این کشور بیشتر بوده است. براساس آمار موسسه دنیای متخصص هزینه های نظامی، این کشور از سال 2016 تا 2020 حدود 273 میلیارد دلار یعنی 20.9 درصد هزینه های دولت را خرج سلاح و هزینه های نظامی کرده است.

این در حالی است که بودجه بخش آموزش و پرورش آن طی این سالها 271 میلیارد دلار یعنی 20.7 درصد هزینه های دولت و بودجه بخش بهداشت 202 میلیارد دلار معادل 15.4 درصد هزینه های دولت را شامل می شود. طی بیش از پنج سال جنگ ویرانگر عربستان در یمن، ایالات متحده تامین کننده اصلی سلاح برای سعودی ها بوده است.

آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه عمده ترین تأمین کننده سلاح به عربستان هستند. 73 درصد از کل واردات جنگ افزار عربستان از آمریکا و 13 درصد از انگلیس بوده است.

موسسه بین المللی پژوهش های صلح استکهلم در آخرین گزارش خود که فوریه 2020 منتشر شد بیان نمود نیمی از کل فروش تسلیحات آمریکایی در این سال ها راهی خاورمیانه شده و نیمی از سلاح های آمریکایی اختصاص یافته به خاورمیانه، یعنی یک چهارم کل فروش سلاح آمریکا، به عربستان رسیده است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز آوریل 2020 در گزارشی نوشت شرکت آمریکایی ریتیون بلافاصله بعد از شروع جنگ یمن در سال 2015 بیش از 3 میلیارد دلار بمب به عربستان سعودی فروخت.

هزینه های نظامی عربستان در جنگ یمن

محمد علی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن دسامبر 2019 بیان نمود که هزینه ماهانه عربستان در جنگ علیه یمنی ها 5 میلیارد دلار برآورد می شود.

اندیشکده آمریکن سینکر (American Thinker) پیشتر بیان نمود که عربستان روزانه برای استخدام مزدوران و تسلیحات نظامی 200 میلیون دلار هزینه کرده است.

براین اساس عربستان تا به امروز 378 میلیارد دلار در جنگ یمن هزینه کرده است. شبکه العربیه عربستان نیز در آوریل 2015 تنها 8 روز پس از شروع تجاوز علیه یمن بیان نمود که عربستان احتمالا ماهانه 175 میلیون دلار در یمن هزینه کند. مجله آمریکایی فوربس نیز 8 ماه پس از شروع جنگ یمن بیان نمود که هزینه 6 ماه جنگ حدود 725 میلیون دلار است. تخمین دیگر در مطالعه ای منتشر شده توسط دانشگاه هاروارد اجرا شده است که در آن اعلام شده که هزینه جنگ یمن 200 میلیون دلار در روز است. دویچه وله آلمان نیز هزینه 100هواپیمای جنگی سعودی در جنگ یمن را 175 میلیون دلار تخمین زده است.

پایگاه الخلیج نیز در گزارشی در سال 2017 اعلام کرده که هزینه 90هزار حمله هوایی عربستان به یمن در دو سال اول جنگ با احتساب 84 هزار تا 104 هزار دلار برای هر حمله حدود 7 میلیارد و 560 میلیون دلار است. همچنین جنگ یمن باعث شده تا هزینه های نظامی عربستان نیز افزایش چشمگیری داشته باشد. بودجه نظامی تخصیص یافته عربستان از سال 2016 تا 2020 بیش از 273 میلیارد دلار است که 20، 9 درصد از کل هزینه های دولت را شامل می شود.

حمایت تسلیحاتی عربستان از تروریست ها

از زمان شروع بحران سوریه، عربستان با کمک آمریکا، انگلیس، فرانسه و ترکیه، اقدام به ایجاد گروه های تروریستی همچون النصره، فیلق شام، احرار الشام، ارتش آزاد، داعش و ... کرد. سعودی ها از همان ابتدای بحران در سوریه و دیگر کشورهای منطقه تا به امروز بیشتر هزینه های اقدامات تروریستی را به عهده گفتند.

در مارس 2018 تیم اندرسون نویسنده و پژوهشگر استرالیایی و نویسنده کتاب جنگ کثیف سوریه در یکی از مطالعات خود به نقش عربستان در ایجاد و حمایت از داعش اشاره کرد. بر اساس نتائج این مطالعات، عربستان سعودی در سال 2006 میلادی برای جلوگیری از هرگونه نزدیکی میان عراق و ایران، داعش را تاسیس کرد. عربستان همچنین از همه گروه های مسلح تندرو در سوریه از جمله تروریست های شهر درعا، حمایت های مالی و تسلیحاتی کرده است.

در این پژوهش تاکید شده است: تامین مالی تروریسم از سوی عربستان سعودی امری مستند است و تلکس های وزارت خارجه عربستان این امر را تایید می کند.

دسامبر 2018 نیز راند پال، نماینده مجلس سنای آمریکا در مصاحبه ای با شبکه خبری سی ان ان در دفاع از خروج نظامیان آمریکا از سوریه گفت که آمریکا و عربستان سعودی به گروه های تروریستی مانند داعش، النصره، القاعده و سنی های افراطی که در حال پیکار با بشار اسد در سوریه بودند، سلاح می رساندند.

در آگوست 2019 رابرت فیسک روزنامه نگار مشهور انگلیسی در یادداشتی که روزنامه ایندپندندت آن را منتشر کرد از شواهدی جدید مبنی بر دست داشتن رژیم سعودی در ارسال سلاح برای گروه های تروریستی در سوریه پرده برداشت.

فیسک گفت که در یکی از انبارهای زیرزمینی جبهه النصره در شهر حلب صدها خمپاره که در یکی از روستاهای بوسنی ساخته شده کشف شده و او در برگه های راهنمای استفاده از این خمپاره ها به نام شخصی برخورده و سپس با او در بوسنی ملاقات کرده است.

به گفته فیسک، این شخص به او گفته است که یک وزیر عربستانی و سه نفر از افسران ارتش این کشور به کارگاه او در بوسنی رفته و این سلاح ها را خریداری و به سوریه ارسال کرده اند.

بررسی ها نشان می دهد در بازه زمانی 20 ساله (1998 تا 2017) عربستان سعودی هزینه های نظامی خود را 3 برابر افزایش داده و در سال 2015 این هزینه ها به بیشترین مقدار خود (90 میلیارد دلار در سال) رسید.

اکنون نیز سعودی ها به دنبال ادعاهای ایالات متحده برای توقف فروش سلاح به عربستان، در حالی از تلاش برای بومی کردن سلاح و سامانه های نظامی خود خبر می دهند که کارشناسان نظامی منطقه بارها تاکید کرده اند که این کشور توان فکری، علمی و عملی اجرای چنین طرح هایی را ندارد.

همچنین بلند پروازی های عربستان سعودی در حالی انجام می شود که ناظران سیاسی و نظامی پیش از این نیز با اشاره به اقدامات غرب برای فروش اسلحه و مهمات به ریاض هشدار داده اند که مخارج نظامی سنگین عربستان، منطقه غرب آسیا را به انبار مهمات آماده انفجار تبدیل کرده است.

درواقع نگاهی به فرایند هزینه ها و چگونگی استفاده سعودی ها از تجهیزات نظامی نشان می دهد که بر خلاف ادعاهای ریاض این هزینه های گزاف برای تامین سلاح ارتباطی با بخش دفاعی و تلاش عربستان برای تامین امنیت داخلی نداشته و در چارچوب جنگ افروزی در منطقه صرف شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1535

به "فرایند سرمایه گذاری تسلیحاتی عربستان؛ امنیت داخلی یا جنگ افروزی منطقه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند سرمایه گذاری تسلیحاتی عربستان؛ امنیت داخلی یا جنگ افروزی منطقه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید