زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

به گزارش تور آسیایی ارزان، ایران با داشتن دو کرانه دریایی در شمال و جنوب، صاحب سواحل بکر و دیدنی بسیاری است. از سواحل شنی و مرجانی خلیج فارس گرفته تا کرانه های سرسبز و جنگلی دریای مازندران، هر کدام از این سواحل ویژگی های منحصربفردی دارند که گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می نمایند. در این مطلب، قصد داریم تا بهترین سواحل شمالی و جنوبی کشور را معرفی کنیم.

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

زیباترین سواحل ایران در کرانه دریاهای مازندران، مکران و خلیج فارس قرار دارند و از برترین نقاط توریستی کشورمان به شمار می روند.

امکان سفر به زیباترین سواحل ایران در ماه های مختلف سال برای علاقه مندان به منطقه ها ساحلی و دریا به علت اقلیم چهار فصل کشور مهیا است. بازدید از هرکدام از سواحل جنوبی یا شمالی ایران، حال و هوای خاص خود را دارد. نوع آب و هوای ایران در بخش های شمالی و جنوبی سبب پیدایش زیباترین سواحل ایران با منظرههای متنوع طبیعی شده است.

زیباترین سواحل ایران در شمال و جنوب

برترین سواحل شمال ایران در کرانه دریای مازندران میان جنگل های انبوه و جلگه های سرسبز قرار گرفته اند. این سواحل در همه سال از توریستان سراسر ایران میزبانی می نمایند و از محبوب ترین مقاصد سفر داخلی برای ایرانیان به شمار می روند. دریای مازندران در جوار استان های گیلان، مازندران و گلستان قرار گرفته است و در این بخش ما به معرفی زیباترین سواحل شمال ایران در این استان ها می پردازیم.

ساحل جزیره آشوراده

 • نوع ساحل: ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: امکانات محدود
 • آدرس: غرب بندر ترکمن، شبه جزیره میانکاله، جزیره آشوراده

آشوراده تنها جزیره دریای مازندران است که در فاصله کوتاهی از بندر ترکمن و میان شبه جزیره میانکاله قرار گرفته است. جزیره آشوراده تا گرگان در حدود 40 کیلومتر فاصله دارد و ساحل این جزیره به علت منظره زیبا و بکر آن در طول سال مورد توجه توریستان بسیاری قرار می گیرد.

جزیره آشوراده یکی از ذخیره گاه های زیست کره در دنیا به شمار می رود و از مهم ترین منطقه ها حفاظت شده و پناهگاه ها برای حیوانات است. پیاده روی در سواحل آرام و زیبای آشوراده به خصوص در زمان غروب خورشید برای علاقه مندان به سواحل آرام بسیار لذت بخش خواهد بود. پرندگان مهاجر زیادی به خصوص در 6 ماه دوم سال در این جزیره پناه می گیرند و مرغان دریایی نزدیک ساحل بر آب می نشینند. برای بازدید از ساحل جزیره آشوراده و سایر بخش های این جزیره باید نخست به بندر ترکمن بروید و از طریق قایق خود را به آشوراده برسانید.

ساحل چمخاله

 • نوع ساحل: ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: کامل
 • آدرس: استان گیلان، 12 کیلومتری شرق لنگرود، ساحل چمخاله

ساحل چمخاله از معروف ترین سواحل زیبا در گیلان است که پس از بندر انزلی بیشترین توریست این استان را در طول سال به سوی خود جلب می نماید. این ساحل وسعت زیادی دارد و امکانات تفریحی مناسبی برای استفاده مسافران در آن تعبیه نموده اند. در ساحل چمخاله مسیرهای تونلی قرمز رنگ احداث نموده اند که برای پیاده روی در کرانه دریا مناسب هستند و بسیاری افراد در این تونل ها عکاسی می نمایند.

از امکانات موجود در ساحل چمخاله می توان به قایق رانی، پیست دوچرخه سواری، زمین والیبال ساحلی، موتور چهارچرخ و آلاچیق های اقامتی زیبا اشاره نمود. در نزدیکی این ساحل رودخانه خروشان و جنگل های انبوه نیز وجود دارند که علاقه مندان به طبیعت گردی می توانند زمانی را نیز به گشت وگذار در این منطقه ها اختصاص دهند. برای بازدید از ساحل چمخاله باید به شهرستان لنگرود بروید و مسیر خود را تا 10 کیلومتری جاده چمخاله از این شهر ادامه دهید.

ساحل بندر انزلی

 • نوع ساحل: ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: کامل
 • آدرس: استان گیلان، 40 کیلومتری شمال شرق رشت، شهر بندر انزلی، اسکله انزلی

ساحل بندر انزلی از زیباترین سواحل ایران به شمار می رود. طول کرانه دریای مازندران در این شهر به بیش از 40 کیلومتر می رسد. اسکله ساحلی بندر انزلی از معروف ترین جاهای دیدنی گیلان است و منظرهی زیبا به کشتی های بازرگانی و ماهی گیری دارد. تماشای غروب خورشید در ساحل بندر انزلی توریستان زیادی را به این ساحل جذب می نماید.

در ساحل بندر انزلی نیز امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی برای توریستان و مسافران تعبیه نموده اند. آلاچیق های مناسب اتراق، زمین فوتبال، زمین والیبال ساحلی، قایق های تفریحی، جت اسکی، شاتل، موتور چهارچرخ و پاراسل از جمله امکانات این ساحل هستند. ساحل بندر انزلی در مجاورت اسکله تفریحی این شهر، بیشترین بازدید را در طول سال نسبت به کرانه های دیگر در بندر انزلی دارد. برای دسترسی به اسکله بندر انزلی باید به میدان 23 مهر انزلی، خیابان نجفی و سپس بلوار اطبا بروید.

ساحل بندر گز

 • نوع ساحل: سنگی و ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: امکانات نسبی
 • آدرس: استان گلستان، شهرستان بندر گز، 17 کیلومتری شرق گلوگاه، شهر بندر گز

بندر گز در منتهی الیه شرقی دریای مازندران و نزدیکی گرگان، بندر ترکمن و مرز بین استان های گلستان و مازندران قرار گرفته است. ساحل بندر گز با اسکله چوبی و منظره زیبا از دریای کاسپین، از دیگر سواحل زیبای شمال ایران محسوب می گردد. خلیج گرگان و شبه جزیره میانکاله در شمال بندر گز قرار گرفته اند و این شهر و منطقه ها اطراف آن از پرترددترین شهرهای شمالی ایران هستند.

در بخش جنوبی ساحل بندر گز جنگل های انبوه با گیاهان متنوع و چشمه های پرآب قرار دارند که توجه علاقه مندان به سواحل نزدیک به جنگل را به خود جلب می نمایند. گشت وگذار در ساحل بندر گز و تماشای زیبایی های این منطقه برای مسافران خالی از لطف نیست. از شهرهای گرگان، بندر ترکمن و بهشهر امکان دسترسی به بندر گز را خواهید داشت.

ساحل سی سنگان

 • نوع ساحل: سنگی و ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: کامل
 • آدرس: استان مازندران، 30 کیلومتری جاده نوشهر به نور، ساحل سی سنگان

ساحل سی سنگان در نزدیکی پارک جنگلی سیسنگان قرار گرفته است. این پارک جنگلی در 35 کیلومتری جاده نوشهر به سمت نور قرار گرفته است و ساحل نزدیک آن از زیباترین سواحل شمال ایران است. مجاورت ساحل سی سنگان با جنگل و کوهستان منظرهی تماشایی در کرانه دریای مازندران در این نواحی به وجود آورده اند. گشت وگذار در جنگل سی سنگان و پیاده روی در ساحل نزدیک این جنگل برای علاقه مندان به طبیعت گردی تجربه ای زیبا خواهد ساخت.

جنگل های سی سنگان محل زندگی سنجاب های ایرانی هستند و گونه های متنوع گیاهی در نزدیکی ساحل سی سنگان رشد نموده اند. در این ساحل امکانات تفریحی متنوعی نیز وجود دارد که از میان آن ها می توان قایق سواری، اسب سواری، شاتل، پاراسل و موتور چهارچرخ را نام برد. پس از گشت وگذار در ساحل و جنگل سی سنگان می توانید در آلاچیق های ساحلی اتراق یا در جنگل کمپ کنید. برای بازدید از این منطقه باید به یکی از شهرهای نور یا نوشهر بروید.

ساحل رامسر

 • نوع ساحل: سنگی و ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: کامل
 • آدرس: استان مازندران، شهرستان رامسر، شهر رامسر

رامسر از زیباترین شهرهای مازندران است که از آن با نام عروس شهرهای شمال ایران یاد می نمایند. زیباترین سواحل شمال ایران در گوشه و کنار این شهر به چشم می خورند که برخی شنی و برخی دیگر پوشیده از قلوه سنگ هستند. در سواحل رامسر انواع تفریحات آبی و ورزشی وجود دارند و مجموعه تله کابین این شهر نیز منظرهی تماشایی از کرانه ساحلی رامسر در مقابل چشم توریستان نمایش می دهد.

ساحل خلج رامسر از معروف ترین سواحل این شهر است که سوئیت های اقامتی زیبا و متنوعی در اطراف آن وجود دارند. ساحل کتالم در چهار کیلومتری جنوب شرقی رامسر از دیگر سواحل تفریحی معروف در این ناحیه به شمار می رود. دیگر ساحل زیبای رامسر ساحل نقره ای نام دارد که پوشیده از صدف است و توریستان زیادی این منطقه را برای اتراق و گشت وگذار انتخاب می نمایند.

ساحل پارک آبی رامسر با طرح سالم سازی دریا برای آقایان و بانوان و اسکله تفریحی با امکاناتی مانند جت اسکی، پاراسل، زمین والیبال ساحلی و غیره، از پرترددترین سواحل رامسر در طول سال است. در سواحل رامسر انواع رستوران ها وکافه ها با منظرههای تماشایی از دریا فعالیت می نمایند که برای اتراق و لذت از این سواحل زیبا بسیار مناسب هستند. برای بازدید از سواحل رامسر می توانید به این شهر زیبا بروید و زمانی را به گشت وگذار در کرانه های زیبای رامسر اختصاص دهید.

ساحل چپکرود

 • نوع ساحل: ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: کامل
 • آدرس: استان مازندران، شهرستان جویبار، بخش گیل خوران، 30 کیلومتری شرق بابلسر، ساحل چپکرود

ساحل چپکرود مازندران یکی دیگر از سواحل زیبای شمال ایران است که در نزدیکی جویبار قرار گرفته است. اطراف این ساحل بوستانی زیبا با امکانات تفریحی، ورزشی و رفاهی مناسب برای توریستان ساخته اند که سبب جلب مسافران زیادی در طول سال به این ناحیه می گردد. از امکانات این مجموعه می توان به سالن بازی سرپوشیده، زمین فوتسال شنی، وسایل بازی بچه ها، آلاچیق ها و اتاقک های تابستانه اشاره نمود. در ساحل چپکرود امکان تجربه تفریحات آبی متنوع را نیز خواهید داشت.

ساحل چپکرود از وسیع ترین و یک دست ترین سواحل ماسه ای دریای مازندران به شمار می رود. برای بازدید از بوستان ساحلی چپکرود باید از سمت خزرآباد یا جویبار به سمت این ساحل بروید. ساحل چپکرود دسترسی مناسبی دارد و از تمیزترین سواحل شمالی ایران نیز هست.

ساحل چابکسر

 • نوع ساحل: ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: کامل
 • آدرس: استان گیلان، پنج کیلومتری رامسر، ساحل چابکسر

سواحل چابکسر از برترین سواحل ایران در استان گیلان هستند که فاصله بسیار کوتاهی تا سواحل رامسر دارند. این سواحل نیز میان سرسبزترین جلگه ها و جنگل های شمال ایران قرار گرفته اند و نسبت به سواحل رامسر بکرتر هستند. چابکسر میان دریا، کوه و جنگل قرار گرفته است و در بازدید از سواحل آن می توانید زمانی را به گشت وگذار در جنگل های اطراف اختصاص دهید.

جنگل های کوهستانی چابکسر منظرهی بسیار زیبا از سواحل این شهر دارند. از مهم ترین سواحل چابکسر می توان به سواحل اوشیان، گل سرخ و طلایی اشاره نمود. در بخش هایی از این سواحل با امکانات تفریحی مناسب و اجرای طرح سالم سازی دریا شرایط را برای لذت از تفریحات آبی و آبتنی در دریا فراهم نموده اند. طول نوار ساحلی چابکسر به حدود هفت کیلومتر می رسد. چابکسر در مرز بین استان های گیلان و مازندران قرار گرفته است و با عبور از رامسر به این شهر زیبا خواهید رسید.

ساحل محمودآباد

 • نوع ساحل: سنگی و ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: کامل
 • آدرس: استان مازندران، محمود آباد

ساحل محمود آباد از برترین سواحل ایران در کرانه دریای مازندران است که در طول سال از مسافران زیادی پذیرایی می نماید. در ساحل محمود آباد نیز امکانات تفریحی و اقامتی مناسبی برای توریستان فراهم نموده اند. نزدیکی ساحل محمود آباد به انتهای مسیر جاده هراز سبب استقبال توریستان زیادی از این شهر و ساحل آن می گردد.

محمود آباد چهار پارک اصلی دارد که سه پارک بوستا ن های ساحلی هستند و در کرانه دریای مازندران قرار دارند. ساحل پارک ملت سنگچین است؛ اما دیگر سواحل این شهر ماسه ای هستند و دسترسی به دریا از این سواحل به راحتی میسر است. در سواحل محمود آباد امکانات مناسبی برای استفاده از تفریحات آبی و اتراق وجود دارند. برای بازدید از سواحل زیبای محمود آباد با توجه به مسیر خود از یکی از شهرهای آمل، نور و فریدونکنار می توانید به محمود آباد برسید.

ساحل گیسوم

 • نوع ساحل: ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: کامل
 • آدرس: استان گیلان، 45 کیلومتری بهشهر

ساحل گیسوم در مسیر جاده رشت به آستارا قرار گرفته است و برای بازدید از آن باید از میان جنگل زیبا و تماشایی گیسوم عبور کنید. این ساحل به علت منطقه ها بکر و طبیعی اطراف خود از محبوب ترین سواحل شمال ایران میان مسافران به شمار می رود و علاقه مندان به طبیعت گردی در جنگل اطراف ساحل گیسوم اتراق می نمایند و شب را در طبیعت می گذرانند.

جنگل و ساحل گیسوم در جنوب شهرستان تالش قرار گرفته اند و تنها در حدود 10 کیلومتر با جاده اسالم به خلخال فاصله دارند. در این ناحیه از شمال ایران ظرفیت های توریستی برجسته ای به چشم می خورد و سراسر آن سرسبز و پوشیده از جنگل های انبوه با گیاهان متنوع و میوه های وحشی جنگلی است. در بازدید از ساحل گیسوم می توانید زمانی را به بازدید از جاذبه های طبیعی اطراف این گردشگاه اختصاص دهید. این ساحل امکانات متنوعی مانند پاراگلایدر، پارک بادی بچه ها، قایق های تفریحی، جت اسکی و آلاچیق های اقامتی دارد. شهرهای ماسال، رضوانشهر و اسالم فاصله کوتاهی تا ساحل و جنگل گیسوم دارند.

ساحل صدف آستارا

 • نوع ساحل: صدفی و ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: کامل
 • آدرس: استان گیلان، آستارا، هفت کیلومتری جنوب مرکز آستارا

آستارا از مهم ترین شهرهای توریستی در گیلان است و موقعیت جغرافیایی متمایزی به علت نزدیکی به مرز ایران با جمهوری آذربایجان دارد. ساحل صدف آستارا از معروف ترین جاذبه های توریستی آستارا و زیباترین سواحل شمال ایران است. ساحل صدف در فاصله هفت کیلومتری از مرکز آستارا در جهت جنوبی این شهر قرار گرفته است. این ساحل در مسیر جاده آستارا به تالش قرار گرفته است.

ساحل صدف آستارا از پاکیزه ترین و بکرترین سواحل ایران است. نزدیکی این ساحل به منطقه حفاظت شده لوندویل بر اهمیت این منطقه می افزاید و توریستان زیادی در سفر به این ساحل از جنگل های اطراف نیز بازدید می نمایند. ساحل صدف آستارا را صدف های سفید با شکل های زیبا پوشانده اند و علت نام گذاری این منطقه به نام ساحل صدف نیز همین است. از امکانات این ساحل می توان انواع تفریحات آبی و ورزشی را نام برد. در ساحل صدف امکان اتراق و کمپ کردن را نیز خواهید داشت.

ساحل تفرجگاه نمک آبرود

 • نوع ساحل: ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: کامل
 • آدرس: استان مازندران، نمک آبرود، جنب هتل هایت

تفرجگاه ساحلی نمک آبرود از معروف ترین پارک های ساحلی مازندران است که به سبب استقبال بالای مسافران از این منطقه در طول سال سرمایه گذاری های زیادی برای جلب رضایت توریستان در این منطقه انجام داده اند. در تفرجگاه ساحلی نمک آبرود نیز امکان استفاده از تفریحات آبی و تفریح های ورزشی دیگر را خواهید داشت.

از تفریحات ساحل نمک آبرود می توان به جت اسکی، قایق های تفریحی، شاتل، پاراسل و پاور کرافت اشاره نمود. این تفرجگاه پیست کارتینگ و موتور نیز دارد. اگر به دوچرخه سواری یا سوارکاری علاقه دارید، این ساحل امکانات مناسب برای این ورزش ها را در اختیار شما می گذارد.

در تفرجگاه نمک آبرود شهر بازی برای بچه ها نیز تعبیه نموده اند. کافه و رستوران های ساحلی این تفرجگاه محیطی مناسب برای استراحت و صرف نوشیدنی و غذا دارند. به خاطر داشته باشید نمک آبرود از منطقه ها شلوغ و پرتردد در مازندران است و برای ورود به تفرجگاه ساحی این شهر، به خصوص در فصل شلوغ توریستی ممکن است مدت زیادی در ترافیک بمانید. تفرجگاه ساحلی نمک آبرود در حد فاصل چالوس تا سلمان شهر قرار گرفته است.

ساحل میانکاله

 • نوع ساحل: ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات، بکر
 • آدرس: استان مازندران، 12 کیلومتری بهشهر، تالاب میانکاله

تالاب میانکاله در جنوب دریای مازندران قرار گرفته است و فاصله کوتاه این تالاب تا دریای کاسپین منظره ای تماشایی بین دو عرصه آبی مقابل یکدیگر را مقابل چشم توریستان قرار می دهند. غروب و طلوع خورشید در نزدیکی سواحل میانکاله و دریای مازندران بسیار تماشایی هستند و طبیعت گردان بسیاری برای ثبت تصاویر زیبا در این منطقه به این تالاب سفر می نمایند. تالاب میانکاله از محبوب ترین مقاصد پرنده نگری ایران به شمار می رود.

تالاب میانکاله از منطقه ها حفاظت شده در ایران و یکی از ذخیره گاه های بین المللی زیست کره در لیست یونسکو است. این منطقه ظرفیت های بالایی برای ماهیگیری نیز دارد. مسیر دسترسی به تالاب میانکاله از بهشهر یا بندر امیر آباد می گذرد. بخش های مختلفی از این منطقه را می توانید برای بازدید انتخاب کنید که در جوار دریای مازندران یا در دل منطقه حفاظت شده جنگلی قرار گرفته اند.

سواحل جنوبی کشور ما در کرانه دریای مکران و خلیج فارس قرار گرفته اند. جزیره های ایرانی خلیج فارس با زیباترین منظرههای ساحلی از برترین مقاصد سفر جنوب ایران هستند. استان سیستان و بلوچستان در کرانه دریای مکران نیز ظرفیت های توریستی بسیاری در خط ساحلی خود دارد. زیباترین سواحل جنوبی ایران را سواحل مرجانی، صخره ای و شنی تشکیل می دهند. در این بخش به معرفی این منطقه ها می پردازیم.

ساحل جزیره لاوان

 • نوع ساحل: شنی، مرجانی و صخره ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر
 • آدرس: استان هرمزگان، بندر مقام، جزیره لاوان

جزیره لاوان از بکرترین جزایر خلیج فارس است که دسترسی به آن از بندر مقام صورت می گیرد. سواحل جزیره لاوان را سواحل شنی، مرجانی و صخره ای تشکیل می دهند و بسیار بکر و زیبا هستند. جزیره مارو یا شیدور نیز در بخش شرقی جزیره لاوان قرار گرفته است و منطقه بکر و خالی از سکنه است. در حال حاضر به علت خطر نابودی زیست بوم محیط جزیره مارو امکان بازدید از آن وجود ندارد.

ساحل جزیره لاوان منظرههای بسیار زیبایی از خلیج فارس دارند. آب و هوای مناسب و محیط امن در این سواحل امکان کمپ در طبیعت این جزیره را ممکن می سازند و بسیاری از توریستان در بازدید از جزیره لاوان شب را در سواحل این جزیره می گذرانند. برای بازدید از جزیره لاوان باید به بندر مقام در غرب هرمزگان بروید و از طریق قایق خود را به این جزیره و سواحل بکر آن برسانید.

ساحل درک

 • نوع ساحل: ماسه ای و کویری
 • امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر
 • آدرس: استان سیستان و بلوچستان، چابهار، کنارک، روستای درک، ساحل درک

ساحل درک از زیباترین سواحل جنوب ایران در کرانه دریای مکران است که نمونه آن در دیگر سواحل کشور وجود ندارد. روستای درک منطقه ای کویری است و ساحل درک در محل به هم رسیدن کویر و دریا منظرهی بسیار تماشایی دارد. این ساحل تنها ساحل کویری ایران به شمار می رود که علاقه مندان به کویر و دریا را به سوی خود جلب می نماید.

در ساحل درک تپه های شنی و ماسه ای مقابل دریا قرار گرفته اند و در خط ساحلی نخل ها به چشم می خورند. آسمان شب این ساحل بسیار تماشایی است. ساحل درک از تمیزترین سواحل ایران نیز هست و اثری از آلودگی هوا و آلودگی های شهری در این ساحل زیبا دیده نمی گردد. با توجه به محیط بکر این روستا امکانات خاصی در ساحل درک وجود ندارد و مسافران برای کسب آرامش و لذت از محیط بکر طبیعی به تماشای این ساحل می روند. برای بازدید از ساحل درک باید نخست به بندر چابهار و سپس روستای زرآباد در فاصله 135 کیلومتری غرب این بندر بروید.

ساحل سرخ هرمز

 • نوع ساحل: ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر
 • آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز، ساحل سرخ هرمز

ساحل سرخ هرمز از زیباترین سواحل خلیج فارس است که در جزیره هرمز قرار گرفته است. معروفیت این ساحل به علت خاک سرخ رنگ آن است و در طول سالیان اخیر توریستان بسیاری برای بازدید از این جزیره و ساحل سرخ آن به جنوب ایران سفر نموده اند. ساحل سرخ هرمز میان صخره های بلند قرار گرفته است و از بالای این صخره ها زیباترین منظره از خاک سرخ این منطقه و بازتاب آن در آب دریا را خواهید دید.

در جزیره هرمز انواع خاک ها با رنگ های مختلف به چشم می خورند و به همین علت از این منطقه با نام جزیره رنگین کمانی نیز یاد می نمایند. ساحل سرخ هرمز منطقه ای کاملا بکر است و هیچ گونه امکاناتی ندارد. برای بازدید از ساحل سرخ هرمز پس از ورود به این جزیره باید سوار موتورهای مخصوص گشت وگذار در این جزیره شوید. اهالی جزیره هرمز شما را به بخش های مختلف این جزیره و ساحل سرخ آن می رسانند.

ساحل شبتاب چابهار

 • نوع ساحل: ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر
 • آدرس: استان سیستان و بلوچستان، چابهار، بندر تنگ

ساحل شبتاب چابهار از زیباترین سواحل جنوب ایران در کرانه دریای مکران است که در نزدیکی گل فشان چابهار قرار گرفته است. در این ساحل گونه ای از موجودات ریز دریایی موسوم به پلانکتون ها با تابش نور آبی رنگ از خود منظره ای تماشایی در سواحل به وجود می آورند. این پدیده در برخی سواحل سایر نقاط دنیا نیز اتفاق می افتد؛ اما در کشور ما ساحل تنگ در نزدیکی روستایی به همین نام در حوالی چابهار محل پیدایش این پلانکتون های دریایی است.

برای تماشای پدیده شبتاب در ساحل تنگ چابهار می توانید در شب های زمستان یا پاییز به گشت وگذار در ساحل تنگ بپردازید. این پدیده همیشگی نیست؛ اما در برخی شب ها با گذشت چند ساعت از غروب خورشید به یک باره رخ می دهد. در برخی مواقع ساکنان اطراف چابهار در فصل بهار نیز درخشش آبی رنگ سواحل را دیده اند؛ اما بیشترین احتمال وقوع پدیده شبتاب مربوط به 6 ماه دوم سال است. روستای تنگ در فاصله حدودی 120 کیلومتری از غرب چابهار قرار گرفته است.

ساحل جزیره هنگام

 • نوع ساحل: ماسه ای و صخره ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر
 • آدرس: استان هرمزگان، جزیره هنگام

جزیره هنگام از بکرترین منطقه ها جنوبی ایران در کرانه های خلیج فارس است و سواحل زیبای اطراف این جزیره بسیار تماشایی و بکر هستند. بخش های زیادی از سواحل جزیره هنگام را صخره های فرورفته در آب تشکیل می دهند؛ اما ماسه های نقره ای رنگ نیز در بخش هایی از نقاط ساحلی به چشم می خورند. ساحل نقره ای هنگام از زیباترین سواحل جنوب ایران است که در طول سال های اخیر توریستان زیادی برای بازدید از این منطقه راهی جزیره هنگام شده اند.

در بازدید از ساحل نقره ای جزیره هنگام به یاد داشته باشید حفظ زیست بوم محیط بسیار لازم است. ماسه های نقره ای رنگ این منطقه تنها در سواحل خلیج فارس و در کنار یکدیگر زیبایی دارند؛ پس هرگز برای یادگاری بخشی از این خاک را برندارید. دسترسی به جزیره هنگام از شهر بندر عباس و جزیره قشم امکان پذیر است.

ساحل مرجان کیش

 • نوع ساحل: ماسه ای و سنگی
 • امکانات رفاهی و تفریحی: کامل
 • آدرس: استان هرمزگان، جنوب شرقی جزیره کیش

ساحل مرجان کیش از پرترددترین سواحل خلیج فارس در جنوب کشور ما است و توریستان زیادی در طول سال از این ساحل زیبا بازدید می نمایند. ساحل مرجان که به نام ساحل حافظیه نیز شناخته می گردد، در جنوب شرقی جزیره کیش قرار گرفته است و آلاچیق های مناسبی برای اتراق در محیط ساحلی این منطقه تعبیه نموده اند.

در ساحل مرجان کیش انواع تفریحات دریایی و زمین های بازی وجود دارند و علاقه مندان به غواصی می توانند تجربه ای متفاوت از سفر به اعماق خلیج فارس زیبا و تماشایی به دست آورند. این ساحل در مجاورت بوستانی زیبا قرار گرفته است و انواع مختلف صدف، مرجان و حلزون در طول آن پراکنده شده اند.

ساحل جزایر ناز قشم

 • نوع ساحل: ماسه ای و صخره ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر
 • آدرس: استان هرمزگان، جزیره قشم، جنوب شرقی جزیره قشم

جزایر ناز مجموعه ای از صخره های زیبا در نزدیکی ساحل قشم هستند که بر اثر پدیده کشند آب دریا و بالا و پایین رفتن سطح آب خلیج فارس در 24 ساعت شبانه روز، در نزدیکی ساحل نمایان می شوند. در زمان پایین رفتن آب، مسیر باریکی از ساحل به سمت این جزایر باز می گردد و توریستان می توانند خود را به صخره های جزیره ناز برسانند. برخورد آب به دیواره های بلند این جزیره منظره ای تماشایی می سازد.

منظره جزایر ناز از ساحل قشم بسیار زیبا و تماشایی است و توجه مسافران را به خود جلب می نماید. جزایر ناز در بخش جنوب شرقی قشم قرار دارند و برترین زمان برای بازدید از این جزیره پیش از غروب خورشید است.

ساحل بریس چابهار

 • نوع ساحل: ماسه ای و صخره ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر
 • آدرس: استان سیستان و بلوچستان، چابهار، روستای بریس، اسکله بریس

ساحل بریس چابهار از زیباترین سواحل صخره ای در کرانه دریای مکران است. صخره بزرگ ساحل بریس از یک سو به دریا و از سوی دیگر به اسکله بریس می رسد. تماشای غروب و طلوع خورشید از فراز صخره های بریس برای توریستان فراموش نشدنی خواهد بود؛ اما به خطر داشته باشید این صخره ها به علت مجاورت با آب دریا در طول سالیان طولانی، توخالی و فرسوده شده اند. زمان پیاده روی روی این صخره ها از کناره های مسیر فاصله بگیرید و تا لبه صخره ها پیش نروید.

در مجاورت اسکله بریس قایق ها و لنج های ماهیگیری منظره ای تماشایی به وجود آورد ه اند. ساحل بریس منطقه ای بکر و محلی است و در سال های اخیر توریستان علاقه مند به سواحل بکر این منطقه را شناسایی نموده اند. این ساحل امکانات چندانی ندارد و بازدید از آن برای طبیعت گردان علاقه مند به سواحل بکر مجذوب کننده خواهد بود. ساحل بریس در فاصله 60 کیلومتری از شرق چابهار قرار گرفته است.

ساحل بنود عسلویه

 • نوع ساحل: صخره ای و ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر
 • آدرس: استان بوشهر، 30 کیلومتری بندر عسلویه، روستای بنود

ساحل بنود از زیباترین سواحل صخره ای بوشهر در نزدیکی بندر عسلویه است. محیط زیبا و تماشایی این ساحل در کرانه خلیج فارس علاقه مندان به کمپ در طبیعت را به سوی خود جلب می نماید. تماشای طلوع و غروب خورشید و درخشش مهتاب در ساحل صخره ای بنود بسیار مجذوب کننده است. این ساحل محیطی بکر دارد و پیچ وخم صخره های آن همراه با دو غار کوچک و بزرگ برای عکاسی و ثبت تصاویر زیبا مناسب هستند.

ساحل بنود در فاصله تقریبی 30 کیلومتری از جنوب شرقی عسلویه و در مجاورت روستای بنود قرار گرفته است. برای بازدید از این ساحل صخره ای زیبا می توانید به عسلویه یا پارسیان در هرمزگان بروید.

ساحل کلبه هور کیش

 • نوع ساحل: ماسه ای و سنگی
 • امکانات رفاهی و تفریحی: کامل
 • آدرس: استان هرمزگان، غرب جزیره کیش

ساحل کلبه هور از دیگر سواحل زیبا و تماشایی در جزیره کیش است که محلی مناسب برای اتراق و گشت وگذار در کرانه خلیج فارس به شمار می رود. در ساحل کلبه هور نیز مانند بسیاری از سواحل جزیره کیش امکان استفاده از تفریحات دریایی و غواصی در عمق خلیج فارس را خواهید داشت. در گذشته این منطقه با کلبه های چوبی محل استراحت ماهیگیران بود و نام کلبه هور از همان زمان به یادگار مانده است.

ساحل کلبه هور به علت محیط آرام و دنج خود توریستان زیادی را جلب می نماید. غاری طبیعی به عمق پنج متر در بخش جنوبی این ساحل وجود دارد که برای پیاده روی و ثبت تصاویر زیبا مناسب است. علاقه مندان به سوارکاری می توانند در این ساحل اسب کرایه نمایند و مدتی را به سواری در ساحل بپردازند. کشتی یونانی به گل نشسته نیز در نزدیکی ساحل کلبه هور قرار گرفته است. برای بازدید از این ساحل باید به غربی ترین بخش ساحلی جزیره کیش بروید.

ساحل مکسر

 • نوع ساحل: صخره ای و ماسه ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر
 • آدرس: استان هرمزگان، جاده مقام بستانو، 10 کیلومتری بندر مقام

ساحل مکسر از تماشایی ترین سواحل صخره ای جنوب ایران در منطقه ای بکر نزدیک به بندر مقام است. این ساحل زیباترین تلاقی کوهستان و دریا را مقابل چشم توریستان به تصویر می کشد. ساحل مکسر از مجموعه صخره های فرسوده در جریان مداوم آب در طول سالیان طولانی تشکیل شده است. شکل ظاهری این صخره ها شبیه تندیس هایی تراشیده به دست مجسمه سازی ماهر هستند. شیارهای منظم و هماهنگ در تخته سنگ های بزرگ ساحل مکسر مناظری زیبا از سواحل صخره ای ایجاد نموده اند که توریستان را به وجد می آورند.

تماشای آسمان و زیبایی های ساحل مکسر در شب لطف دوچندان دارد و به همین علت بسیاری علاقه مندان به طبیعت گردی، شب را در این ساحل می گذرانند. برای بازدید از ساحل مکسر باید به بندر مقام یا شهرستان پارسیان در هرمزگان بروید و به جاده بستانو در حد فاصل این دو شهر وارد شوید. ساحل بنود، گردنه عشاق و سواحل صخره ای پارسیان در طول این مسیر از زیباترین سواحل خلیج فارس هستند. ساحل مکسر در نزدیکی بندر مقام قرار گرفته است.

ساحل امام حسن بوشهر

 • نوع ساحل: ماسه ای و صخره ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: امکانات نسبی
 • آدرس: استان بوشهر، بندر امام حسن (ع)، ساحل امام حسن (ع)

ساحل امام حسن (ع) در بندری به همین نام در بوشهر از قدیمی ترین سواحل جنوبی ایران است که سابقه طولانی در بازرگانی و توریستی دارد. این ساحل از زیباترین سواحل خلیج فارس است و در گذشته با نام ساحل سینیز شناخته می شد. ساحل امام حسن (ع) در حد فاصل بنادر دیلم و گناوه قرار گرفته است. بنا بر نظر کارشناسان قدمت بندر و ساحل امام حسن (ع) به دوره حکومت هخامنشیان می رسد؛ اما در زمان حکومت ساسانیان این منطقه به اوج شکوفایی خود رسید.

برای بازدید از ساحل امام حسن (ع) می توانید به یکی از شهرهای بندر گناوه و بندر دیلم برود و سپس خود را به این ساحل برسانید. از مهم ترین جاذبه های توریستی در نزدیکی ساحل امام حسن (ع) می توان به پارک سینیز، نخلستان امام حسن (ع) و پارک ساحلی خلیج فارس اشاره نمود.

ساحل ریشهر

 • نوع ساحل: ماسه ای و صخره ای
 • امکانات رفاهی و تفریحی: امکانات نسبی
 • آدرس: استان بوشهر، 10 کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر

ساحل ریشهر بوشهر از زیباترین کرانه های خلیج فارس در جنوب غربی کشور است. در مجاورت این ساحل بوستانی زیبا تعبیه نموده اند تا توریستان با استفاده از امکانات رفاهی این پارک لحظاتی شاد و دلپذیر در این ساحل زیبا سپری نمایند. ساحل ریشهر فاصله کوتاهی تا شهر باستانی ریشهر دارد و از زیباترین جاهای دیدنی بوشهر به شمار می رود.

قدمت تاریخی ساحل ریشهر و امکانات مناسب اطراف آن این ساحل را به معروف ترین و پرترددترین ساحل بوشهر تبدیل نموده اند. از دیدنیهای نزدیک به ساحل ریشهر می توان دهکده توریستی و بخش تاریخی شهر بوشهر را نام برد. برای بازدید از ساحل ریشهر باید به فاصله تقریبی 10 کیلومتری از جنوب شرقی بندر بوشهر بروید.

نکات تکمیلی

1: دریای مازندران در شمال ایران، با آب های زلال و سواحل زیبای خود، یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی کشور است. سواحل این دریا در استان های گیلان، مازندران و گلستان گسترده شده اند و هر کدام جاذبه های منحصربفردی دارند. از سواحل پرطرفدار شمال می توان به جزیره آشوراده، چمخاله، بندر انزلی، رامسر و چپکرود اشاره نمود.

2: جزیره آشوراده، تنها جزیره دریای مازندران، با سواحل بکر و زیبای خود، یکی از جاذبه های توریستی استان گلستان است. این جزیره، پناهگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر و حیات وحش است و توریستان می توانند در کنار لذت بردن از سواحل آن، از تماشای پرندگان نیز لذت ببرند.

3: ساحل چمخاله در استان گیلان، با امکانات تفریحی متنوع و مسیرهای تونلی قرمزرنگ برای پیاده روی، یکی از پرطرفدارترین سواحل شمال است. این ساحل، فضای مناسبی برای قایق رانی، دوچرخه سواری، والیبال ساحلی و اقامت در آلاچیق های زیبا فراهم نموده است.

4: بندر انزلی، با سواحل طولانی و اسکله تفریحی خود، از دیگر مقاصد محبوب توریستی در شمال کشور است. این ساحل، امکانات متنوعی از جمله آلاچیق های اتراق، زمین فوتبال، والیبال ساحلی، قایق های تفریحی و جت اسکی را در اختیار توریستان قرار می دهد.

5: رامسر، به عنوان عروس شهرهای شمال، سواحل زیبا و متنوعی دارد که از میان آنها می توان به سواحل خلج، کتالم، نقره ای و پارک آبی رامسر اشاره نمود. این سواحل، با امکانات تفریحی و رفاهی مناسب، توریستان را برای لذت بردن از آب و هوای خنک شمال به سوی خود می خوانند.

6: در جنوب ایران، سواحل زیبای خلیج فارس و دریای عمان، منظره متفاوتی از سواحل را به نمایش می گذارند. جزایر زیبای خلیج فارس، از جمله لاوان، هرمز، هنگام و کیش، با سواحل مرجانی و صخره ای خود، توریستان زیادی را به سوی خود جلب می نمایند.

7: ساحل سرخ جزیره هرمز، با خاک سرخ رنگ منحصربفرد خود، یکی از جاذبه های توریستی خلیج فارس است. این ساحل، میان صخره های بلند قرار گرفته و منظره زیبایی از بازتاب خاک سرخ در آب دریا را به نمایش می گذارد.

8: جزایر ناز در قشم، مجموعه ای از صخره های زیبا هستند که در زمان پایین رفتن آب خلیج فارس، مسیری برای دسترسی به آنها باز می گردد. تماشای این صخره ها و برخورد آب به دیواره های بلند آنها، منظره ای تماشایی را رقم می زند.

9: در کرانه دریای مکران، ساحل درک چابهار، با منظره کویری و ساحلی خود، یکی از بی نظیرترین سواحل ایران است. این ساحل، تنها ساحل کویری کشور محسوب می گردد و توریستان می توانند از تماشای تپه های شنی و نخل های ساحلی آن لذت ببرند.

10: ساحل بریس در چابهار، با صخره های بزرگ و اسکله ماهیگیری خود، یکی دیگر از سواحل دیدنی دریای مکران است. تماشای غروب و طلوع خورشید از فراز این صخره ها، تجربه ای فراموش نشدنی برای توریستان خواهد بود.

سخن پایانی

ایران با سواحل متنوع و چشم نواز خود، فرصت های بی شماری را برای توریستان داخلی و خارجی فراهم می نماید. از سواحل شنی و مرجانی گرفته تا کرانه های صخره ای و کویری، هر یک از این سواحل، جاذبه های منحصربفرد خود را دارند که می توانند تجربه ای متفاوت از سفر را برای توریستان رقم بزنند. بازدید از این سواحل، فرصتی برای لذت بردن از زیبایی های طبیعت و آرامش در کنار دریاست.

انتشار: 3 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5106

به "زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید