سم شام غیر ایرانی در شبکه نمایش خانگی، ماجرای توهین بهاره رهنما به لرها

به گزارش تور آسیایی ارزان، توهین بهاره رهنما به قوم لر در برنامه شبه ماهواره ای شام ایرانی به دلیل اعتراض وسیع چهره های مختلف جامعه مورد توجه قرار گرفت، اما مشکل اصلی تهیه کننده هایی هستند که ثابت کرده اند صلاحیت برنامه سازی ندارند

سم شام غیر ایرانی در شبکه نمایش خانگی، ماجرای توهین بهاره رهنما به لرها

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از جوان، کارشناسان و دلسوزان معتقدند تعارض فرهنگی برنامه سازی در فضای مجازی و ترویج سبک زندگی غیرایرانی در آن ها لایه های پنهانی دارد که به مرور در سطح جامعه و سبک زندگی مردم دیده خواهد شد.

چند سالی است برخی سینماگران و فیلمسازان که اصالت سود و کسب انتفاع مالی برایشان از هر چیزی مهم تر است با کپی برداری از برنامه ها و سریال های ماهواره ای سعی کرده اند ولو به قیمت تاراج سرمایه اجتماعی خانواده ها و حیازدایی و ساختارشکنی در بین مخاطبان، جیب خودشان را پر کنند. اغلب این برنامه ها کپی کاری شده از شبکه های ضدانقلاب همچون من و تو هستند که در سایه عدم نظارت قانونی و کوتاهی مسئولان خانواده، زنان، باور های اعتقادی جامعه و ارزش ها و هنجار های خانواده ایرانی مورد تاخت و تاز آن ها قرار گرفته است.

شام ایرانی از شبکه ماهواره ای تا نمایش خانگی

شام ایرانی نام مجموعه ای ویدئویی است که سری اول آن به کارگردانی بیژن بیرنگ در زمستان سال 1390 ساخته و منتشر شد. ساخت و توزیع سری جدید این مجموعه از زمستان سال گذشته به کارگردانی سعید ابوطالب در شبکه نمایش خانگی آغاز شد. این برنامه الهام گرفته از مجموعه تلویزیونی به اسم Come Dine with Me است که نمونه فارسی آن چند سال پیش توسط شبکه ماهواره ای من و تو ساخته و پخش شد. این برنامه در فرم و محتوا و سبک زندگی ای که ارائه می دهد، منطبق با سیاست های ضد خانواده شبکه ماهواره ای من و تو طراحی و تولید شده است. اغلب کارشناسان حوزه خانواده و علوم اجتماعی متفق القول هستند پیوست های فرهنگی و اجتماعی این شام شوم و لایه های پنهانش با رویکرد و نوع نگاه ایرانیان نسبت به خانواده و ساختار و سطح روابط خانوادگی ما که بر پایه سبک زندگی و ریشه های تمدنی غنی و اصیل استوار است، کمترین تناسب و تشابهی ندارد.

وقتی نهاد های نظارتی خوابند

در قسمت اخیر مجموعه شام ایرانی به کارگردانی سعید ابوطالب، بهاره رهنما در واکنش به شهرزاد کمال زاده که درباره رسم دریافت شیرب ها از سوی برخی خانواده ها حرف می زند با تمسخر و استهزا عنوان می کند که ماشاءالله دخترای امروزی سر و وضع شان نیکول کیدمنه و طرز فکرشون لر. این جمله رهنما با واکنش طیف های متنوعی از مخاطبان همراه شد. پس از وسعت واکنش ها و بالا دریافت مسئله در بین مردم، این بازیگر سینما و تلویزیون با انتشار پستی در صفحه شخصی ایسنتاگرامش تلاش کرد با اتخاذ حربه کهنه فرار به جلو ضمن وصله پینه کردن جمله توهین آمیزش و طرح تئوری ارتباط گودرز و شقایق، موضوع را به اصطلاح ماله کشی کند.

پس از گذشت چند روز از این اتفاقات و وسیع تر شدن گستره اعتراضات مردمی در فضا های رسانه ای و مجازی به حرف های سخیف و موهن بهاره رهنما بالاخره سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) با انتشار اطلاعیه ای نسبت به این مسئله واکنش نشان داد و اعلام شد با دستور ساترا این بخش از همه رسانه های رسمی منتشرکننده حذف شد!

واقعیت ماجرا این است که اگر هموطنان لر به سخنان سخیف رهنما واکنش نشان نمی دادند، اساساً مرکز نظارتی، چون ساترا نیز ورودی به این برنامه نداشت چراکه ظاهراً تهیه کننده محترم خودی محسوب می شوند و خیال مدیران ناظر راحت است.

از سلبریتی ها بیش از این انتظار نمی رود و رفتار های این جماعت در فضای مجازی همواره نشان داده که فرهنگ برای ایشان اساساً اولویت نیست، اما روی صحبت با مدیران فرهنگی است که سر در زیر برف کرده اند و برنامه سازی و تهیه کنندگی را به دست اشخاص بی صلاحیتی، چون سعید ابوطالب داده اند؛ کسی که پیش از این برنامه های دیگری، چون رالی ایرانی را با حضور سلبریتی ها تولید و پخش کرده است و در این برنامه های پرهزینه تنها چیزی که مطرح نیست فرهنگ است. سعید ابوطالب البته این روز ها برنامه اینترنتی با عنوان مافیا را نیز در حال پخش دارد که در آن نیز با توسل به پشتوانه های مالی و سلبریتی ها قصد جذب مخاطب را دارد. جالب است که بیلبورد های این برنامه تمام سطح شهر را هم در برگرفته است. اساساً برگزیدن عنوان مافیا برای این برنامه نشان می دهد که عوامل آن برای جذب مخاطب حاضرند به هر دستاویزی چنگ بزنند. اصالت سرگرمی و تجارت در فرهنگ البته محدود به فضای مجازی نمی شود و وقتی صداوسیما نیز سمت و سوی برنامه سازی هایش به این جهت رفته معلوم است که شرایط در فضا های دیگر دچار چه شرایطی خواهد شد.

این فرهنگ است یا تجارت

علاج واقعه قبل از وقوع باید صورت بگیرد در غیر این صورت اگر قرار باشد تخلف یا تخطی ای صورت بگیرد و نهاد های نظارتی و مسئولان که باید حکم چشم بیدار دستگاه های متولی حوزه فرهنگ و هنر را ایفا کنند، بعد از همه گیری و گسترش آن اتفاق ناخوشایند موهن و غیرقانونی در جامعه به آن واکنش نشان بدهند که اساساً با اصل وجودی شکل گیری و طراحی چنین ناظرانی در تضاد است. ممکن است واکنش لاک پشت گونه بخش های مسئول و ناظر بر محتوا در جا هایی مثل برنامه زنده تا حدودی قابل رفع و رجوع و توجیه باشد، اما در مورد برنامه های تولیدی و به اصطلاح ضبطی که بعد از گذراندن مراحل مختلف زمانبری مانند تصویربرداری، تدوین، صداگذاری و دیگر اقدامات حرفه ای کسی متوجه خبط مشمئزکننده ای مثل دیالوگ بهاره رهنما در شام ایرانی نشود، باید نسبت به ساختار و رفتار غیرمسئولانه آن تشکیلات بازنگری جدی و عملگرایانه ای صورت بگیرد. اگر قرار باشد یک اقدام یا اتفاق موهن در سطح وسیع و بین اقشار مردم توزیع شود و به دلیل حساسیت مردم نسبت به اصول اخلاقی و دینی منبعث از سابقه تمدنی و معرفتی با واکنش های گسترده روبرو شود، پس این همه خدم و حشم و دکان و دستگاه های عریض و طویل پرطمطراق برای چه مواقعی ایجاد شده اند؟ قطعاً هر اقدامی و واکنشی باید در سطح و تراز کنش باشد، اما این واکنش نباید به شکلی باشد که خاطی یا دیگر کسان جسارت تکرار چنین اشتباهاتی را به خود بدهند، به کلام بهتر اگر برخورد قانونی با این اتفاقات سخیف و مبتذل در اذهان آحاد جامعه بازدارندگی ایجاد نکند، احتمال تکرار و حتی پذیرش ریسک و تقبل پرداخت جریمه احتمالی را به خاطر کسب انتفاع مالی یا اثرات ادراکی آن تخلف در اذهان مخاطبان محتمل می کند.

برخورد و اجرای بدون تنازل ضوابط و چشاندن مُرّ قانون به متخلفین و متمردین امری پسندیده و امیدوارکننده است، اما به غیر از توجه به اصل تخلف و تخطی واقع شده، آن چیزی که اهمیت همترازی دارد، جریحه دار شدن روحیه و غرور اجتماعی است که در چنین موقعیت هایی باید به آن توجه ویژه ای داشت.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1412

به "سم شام غیر ایرانی در شبکه نمایش خانگی، ماجرای توهین بهاره رهنما به لرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سم شام غیر ایرانی در شبکه نمایش خانگی، ماجرای توهین بهاره رهنما به لرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید