صندوق بازنشستگی کشور؛ از افزایش وام ضروری تا ارتقاء تعهدات بیمه ای

به گزارش تور آسیایی ارزان، افزایش وام ضروری به 12 میلیون تومان، افزایش دوبرابری تعهدات بیمه عمر و حوادث بازنشستگان و تشکیل کمیته پیگیری مطالبات بازنشستگان را باید از جمله دستاورد های سازمان صندوق بازنشستگی طی 100 روز فعالیت دولت سیزدهم برشمرد.

صندوق بازنشستگی کشور؛ از افزایش وام ضروری تا ارتقاء تعهدات بیمه ای

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان دومین صندوق بزرگ بیمه ای و قدیمی ترین صندوق بازنشستگی کشور، بیش از یک ونیم میلیون نفر بازنشسته را تحت پوشش دارد و در حدود یک میلیون نفر شاغل در شمار کسورپردازان آن جای دارند.

مجموع بازنشستگان، ازکارافتادگان و وظیفه بگیران تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری در سرانجام اسفند سال 1399 به یک میلیون و 505 هزار و 105 نفر رسید که از این تعداد، یک میلیون و 220 هزار و 926 نفر بازنشسته، 13 هزار و 421 نفر ازکارافتاده و بیش از 270 هزار نفر وظیفه بگیر (61 هزار و 429 نفر ورثه شاغل متوفی و 209 هزار و 329 نفر ورثه بازنشسته متوفی) هستند.

منابع درآمدی صندوق بازنشستگی کشوری شامل کسورات حقوقی بازنشستگان و جرایم مرتبط با آن، درآمد حاصل از سرمایه گذاری، تعهدات دولت و سایر درآمد ها است. از سوی دیگر، صندوق بازنشستگی کشوری انجام تعهداتی، چون پرداخت حقوق بازنشستگان و موظفین مشترک، همسان سازی حقوق و پرداخت یاری هزینه عائله مندی، امور رفاهی و فرهنگی، بیمه تکمیلی درمان و استرداد کسور اشتباه را در قبال ذی نفعان خود به عهده دارد.

تسهیلات وام ضروری بازنشستگان کشوری

صندوق بازنشستگی کشوری در تشریح عملکرد 100 روزه خود در دولت سیزدهم آورده است: تسهیلات وام ضروری بازنشستگان کشوری از 100 به 120 میلیون ریال برای 300هزار نفر با کارمزد 4درصد و بازپرداخت 36ماهه اجرایی شد.

در این گزارش تصریح شده است: در آبان سال جاری نزدیک به 400 هزار نفر برای دریافت این تسهیلات به صورت غیرحضوری و اینترنتی ثبت نام کردند که قرار است پس از بررسی و اولویت بندی 300 هزار نفر از واجدین شرایط در دو مرحله و هر مرحله 6 نوبت، وام خود را بدون نیاز به مراجعه حضوری و طی شدن فرآیند های بانکی و مالی دریافت کنند.

طرح آزمایش آنلاین

یاری هزینه طرح آزمایش آنلاین که به منظور کاهش تردد و مراجعه بازنشستگان به مراکز درمانی به خصوص در شرایط کرونایی با همکاری یک شرکت دانش بنیان و فناور اجرا شده بود در این مدت، از 500 هزار تومان به 750هزار تومان برای هر بیمه شده تحت پوشش خدمات بیمه تکمیلی درمان این صندوق افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، آزمایش و معاینه پزشکی در محل یا منزل بازنشسته، انجام تست کرونا و سرم تراپی و فیزیوتراپی در منزل بیشترین خدمات ارائه شده از سوی این طرح به بازنشستگان و افراد تحت تکفل آن ها بوده است.

با وجود کمبود منابع مالی دولت، تداوم و تسریع ایفای تعهدات صندوق نظیر پرداخت حقوق و مزایای بازنشستگان و موظفین در موعد مقرر قانونی با هماهنگی کامل سازمان برنامه و بودجه کشور و خزانه داری کل کشور و اجرای همه تکالیف به ذیحسابی ها و سایر ذینفعان در موعد مقرر، از دیگر اقداماتی است که در این سه ماه رقم خورده است.

افزایش نزدیک به دو برابری تعهدات بیمه عمر و حوادث

این گزارش حاکیست که افزایش نزدیک به دو برابری تعهدات بیمه عمر و حوادث نیز با موافقت دولت سیزدهم عملیاتی شده است و با پیشنهاد صندوق بازنشستگی کشوری، تعهدات بیمه عمر و حوادث بازنشستگان تحت پوشش صندوق از 79 میلیون ریال به 150 میلیون ریال افزایش یافت.

از سوی دیگر، در این دوره، تامین نیاز های ضروی بازنشستگان کشوری به ویژه در حوزه مسکن با تعامل و همکاری وزارت راه و شهرسازی، در راستای اجرا و تسهیل طرح مسکن ملی و شناسایی بازنشستگان کشوری مشمول طرح، در حال انجام است.

کمیته ویژه پیگیری مطالبات بازنشستگان

همچنین، با ایجاد کمیته ویژه پیگیری مطالبات بازنشستگان و برگزاری نشست های متعدد با کانون های مختلف بازنشستگان سراسر کشور به صورت حضوری و مجازی، پیگیری عملی مطالبات بازنشستگان وظیفه بگیران این صندوق، صورت گرفت.

براین اساس، کمیته پیگیری مطالبات بازنشستگان کشوری، موظف شده تا با دسته بندی مطالبات مطرح شده در نشست های مشترک و همچنین فضای مجازی، نسبت به ارزیابی و عملیاتی شدن مطالبات در چارچوب قوانین اقدام کرده و گزارش آن را به اطلاع ذینفعان برساند.

بهره برداری کامل از سامانه دریافت و پرداخت الکترونیک

در بخش دیگری از این گزارش، بهره برداری کامل از سامانه دریافت و پرداخت الکترونیک و حرکت به سمت حذف صدور چک، برآورد آثار مالی افزایش حقوق و مزایای دستگاه های اجرایی و اعلام آن به سازمان برنامه و بودجه، مکانیزه کردن پرداخت کسور مشترکین خویش فرما، تهیه، تدوین و انتشار سالنامه آماری 1399 و فصلنامه تابستان 1400 صندوق، اجرای فاز سوم ارائه خدمات از طریق فناوری های نوین تلفن همراه، واگذاری سه خدمت تازه به دفاتر پیشخوان دولت، ارائه خدمات خرید اقساطی و تخفیفی از جمله فروشگاه های رفاه به بیش از 101هزار نفر در قالب بسته های طرح یاری، استقرار نظام های جامع انتخاب و انتصاب مدیران آینده، نظام توسعه منابع انسانی با رویکرد جانشین پروری و نظام مدیریت دانش از دیگر فعالیت های سه ماهه صندوق بازنشستگی کشوری در دولت سیزدهم است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1951

به "صندوق بازنشستگی کشور؛ از افزایش وام ضروری تا ارتقاء تعهدات بیمه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندوق بازنشستگی کشور؛ از افزایش وام ضروری تا ارتقاء تعهدات بیمه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید