طرز تهیه آش گوجه سبز مجلسی به 2 روش با گوشت و بدون گوشت

به گزارش تور آسیایی ارزان، آش گوجه سبز یکی از محبوب ایرانی است که با گوجه سبز یا آلوچه های سبز ترش بهاری درست می شود. البته اگر این میوه را فریز کنید، می توانید در دیگر ماه های سال هم این آش خوشمزه و ملس را بپزید. مناسب فصول بهار و تابستان است. در این مقاله از در به 2 مدل طرز تهیه آش گوجه سبز با گوشت و بدون گوشت می پردازیم. در پایان، همه نکات پخت این و بدون گوشت را هم برایتان توضیح خواهیم داد.

طرز تهیه آش گوجه سبز مجلسی به 2 روش با گوشت و بدون گوشت

مواد لازم برای تهیه آش گوجه سبز بدون گوشت

مواد اولیهمقدار مورد نیاز
گوجه سبز350 گرم
سبزی آشنیم کیلوگرم
عصاره گوشت آماده یا آب مغز قلم1 لیوان فرانسوی دسته دار
پیاز (برای پیاز داغ)1 عدد میانه
نخود1 لیوان فرانسوی دسته دار
عدسنصف لیوان فرانسوی دسته دار
برنج نیم دانهنصف لیوان فرانسوی دسته دار
نمک، فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم
روغن مایع سرخ کردنیبه مقدار لازم
سبزی خشک نعناعبه مقدار دلخواه
سیر (برای سیر داغ)چند حبه

مدت زمان آماده سازی مواد: 30 دقیقه

مدت زمان مورد نیاز برای پخت آش گوجه سبز بدون گوشت: 2 ساعت

مراحل طرز تهیه آش گوجه سبز گیاهی و وگان

برای درست کردن آش گوجه سبز ابتدا باید حبوبات را خیس کنید، سپس بقیه مواد را آماده کرده و به ترتیب آن ها را بپزید. استفاده از چاشنی ها هم در طرز تهیه آش گوجه سبز اختکمک است. اگر از زمان پخت حبوبات صرف نظر کنیم و آن ها را در زودپز بپزید، به خاطر استفاده نشدن گوشت در این روش تهیه آش گوجه سبز، زمان پخت تا 1 ساعت هم کاهش خواهد یافت. این آش مناسب گیاهخواران نیز هست.

مرحله اول: حبوبات و برنج را از قبل خیس کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه آش گوجه سبز، حتما حبوبات را از قبل بخیسانید. برای خیس کردن نخود، 24 ساعت زمان بگذارید ولی برای عدس و برنج نیم دانه، 1 ساعت قبل از شروع آشپزی کافی است. آبی که نخود را در آن خیس کرده اید، هر چند ساعت یک بار عوض کنید تا نفخ آن تا جای ممکن گرفته شود.

در صورت تمایل می توانید انواع حبوبات از جمله عدس و نخود و برنج نیم دانه را از فروشگاه های به صورت حضوری و اینترنتی خریداری کنید.

مرحله دوم: بقیه مواد آش گوجه سبز را آماده کنید

قبل از شروع به آشپزی، سبزی آش (همان) را تمیز کنید و بشویید. آن ها را بعد از این که آب خود را از دست دادند، خرد کنید و کنار بگذارید. سپس پیاز را پوست بگیرید و نگینی ریز خرد کنید. در یک قابلمه مقداری روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید. پیازها را در روغن تفت دهید تا سبک و طلایی شود. زردچوبه و فلفل سبز را به پیازها اضافه کنید و چند ثانیه تفت دهید تا خامی آن ها گرفته شود.

شما می توانید انواع روغن سرخ کردنی، پیاز داغ منجمد، سبزی منجمد آش، فلفل سیاه و زردچوبه به صورت حضوری و اینترنتی از فروشگاه های خریداری کنید.

مرحله سوم: حبوبات و عصاره قلم را اضافه کنید

عدس، نخود و برنج را که از قبل خیس خورده بودند، آبکش کرده و به پیاز و ادویه ها اضافه کنید. را به همراه 2 لیوان آب جوش، به مواد اضافه کنید و حرارت را بالا ببرید تا شروع به جوشیدن کنند. اگر از عصاره های بسته بندی گوشت استفاده می کنید، قبل از اضافه کردن به مواد، آن را در مقداری آب حل کنید تا گلوله نشود. سپس به مواد اضافه کنید.

انواع عصاره گوشت بسته بندی شده را می توانید به صورت حضوری یا اینترنتی از فروشگاه های خریداری کنید.

مرحله چهارم: حبوبات آش گوجه سبز را بپزید

وقتی مواد داخل قابلمه شروع به قل زدن کردند، حرارت را روی حالت ملایم تنظیم کنید و درب ظرف را بگذارید. اجازه دهید حبوبات کاملا بپزند و نرم شود.

مرحله پنجم: گوجه سبز و سبزی را به مواد آش اضافه کنید

بعد از پختن حبوبات، گوجه سبزهای شسته و سبزی آش را به مواد داخل قابلمه اضافه کنید. حدود 15 تا 20 دقیقه صبر کنید تا گوجه سبزها بپزند و نرم شوند. نمک آش را بچشید و آن را مقدار کنید. وقتی آش پخت، روی آن را با پیاز داغ ، و سیر داغ تزیین و سرو کنید.

اگر مایل باشید می توانید سبزی خشک نعناع، پیاز داغ و سیر داغ آماده را به صورت حضوری یا اینترنتی از فروشگاه های خریداری نمایید.

مواد لازم برای پخت آش گوجه سبز با گوشت

مواد اولیهمقدار مورد نیاز
گوجه سبز750 گرم
گوشت چرخ کرده300 گرم
سبزی آش1 کیلوگرم
بلغور گندم1 و نیم لیوان فرانسوی دسته دار
لوبیا قرمزنصف لیوان فرانسوی دسته دار
عدسنصف لیوان فرانسوی دسته دار
پیاز4 عدد بزرگ
نعناع خشک3 قاشق غذاخوری
نمک، زردچوبه و فلفل سیاهبه مقدار لازم
روغن سرخ کردنیبه مقدار کافی

مراحل طرز تهیه آش گوجه سبز با گوشت

برای درست کردن آش گوجه سبز با گوشت، علاوه بر طی کردن مراحل طرز تهیه آش گوجه سبز بدون گوشت، باید گوشت چرخ کرده را هم سرخ کرده و بپزید و سپس به مواد آش اضافه کنید. از آن جایی که گوشت چرخ کرده زود می پزد، زمان پخت این آش تفاوت چندانی با مدل قبل ندارد ولی اگر از گوشت تکه ای برای داخل آش استفاده کنید، باید زمان بیشتری را به پخت آن اختصاص دهید.

مرحله اول: مواد آش گوجه سبز را آماده کنید

در ابتدا لوبیا قرمز را از شب قبل در مقداری آب خیس کنید. عدس و بلغور گندم را یک ساعت قبل از پخت بخیسانید و آبکش کنید. سبزی آش را بشویید و خرد کنید. پوست پیاز ها را بگیرید و آن ها را خلالی باریک یا نگینی ریز خرد کنید. سپس پیازها را در مقداری روغن سرخ کنید تا طلایی شود.

شما می توانید برای خرید بلغور گندم به صورت حضوری و اینترنتی از طریق فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله دوم: گوشت چرخ کرده را تفت دهید و بپزید

در این مرحله به مقدار 1 قاشق از پیازهای سرخ شده را جدا کنید و با گوشت چرخ کرده تفت دهید. بقیه پیاز را برای تزیین روی آش جدا بگذارید. به گوشت چرخ کرده و پیاز، نمک، زردچوبه، فلفل سیاه و ادویه های دلخواه بزنید و تفت دهید. حرارت را ملایم کرده و درب ظرف را بگذارید تا گوشت بپزد.

در صورت تمایل می توانید انواع گوشت چرخ کرده را از فروشگاه های به صورت حضوری و اینترنتی خریداری نمایید.

مرحله سوم: حبوبات آش گوجه سبز را بپزید

یک قابلمه دیگر روی شعله گاز بگذارید. به مقدار 1 قاشق دیگر از پیاز داغ را بریزید و لوبیای آبکش شده را به آن اضافه کنید. 2 لیوان آب به لوبیا بیفزایید و بعد از جوش آمدن، اجازه دهید لوبیاها بپزند. وقتی لوبیاها نیم پز شدند، بلغور و عدس را به مواد بیفزایید. همه مواد که پختند، سبزی آش گوجه سبز را اضافه کنید. در این روش هم ترکیب سبزی آش گوجه سبز همان سبزی آش رشته است.

برای خرید لوبیا قرمز می توانید به صورت حضوری اینترنتی به فروشگاه های مراجعه کنید.

مرحله چهارم: گوجه سبز و گوشت چرخ کرده را به آش اضافه کنید

گوجه سبز هایی را که از قبل شسته بودید را به قابلمه اضافه کنید. گوشت چرخ کرده پخته شده را هم به قابلمه بیفزایید. 15 تا 20 دقیقه صبر کنید که همه مواد بپزند و طعم یکدستی بگیرند.

مرحله آخر: آش گوجه سبز را بپزید و سرو کنید

ادویه ها و نمک آش را مقدار کنید. صبر کنید آش گوجه سبز جا بیفتد. در پایان روی آش گوجه سبز را با نعناع داغ و پیاز داغ تزیین و در ظرف مناسب سرو کنید.

در صورت تمایل می توانید نمک را از فروشگاه های به صورت حضوری و اینترنتی خریداری نمایید.

بیشتر بخوانید:

نکات مهم در طرز تهیه آش گوجه سبز

  • در طرز تهیه آش گوجه سبز، اضافه کردن عصاره یا آب قلم و انواع استاک مرغ، گوشت یا سبزیجات می تواند هم به طعم خوب آش کمک کند و هم غلظت آن را بیشتر کند. همچنین افزودن آب قلم یا استاک، آش گوجه سبز را مقوی تر هم خواهد کرد. ولی اگر عصاره را در دسترس نداشتید، می توانید از عصاره های آماده هم استفاده کنید.
  • بعد از اضافه کردن گوجه سبزها و سبزی آش، بهتر است درب قابلمه را روی ظرف نگذارید ولی حرارت را روی ملایم تنظیم کنید تا آش نسوزد. باز گذاشتن درب قابلمه باعث می شود رنگ آش شما تیره نشود.
  • در تهیه آش گوجه سبز می توانید از حبوبات دلخواه مثل لپه، لوبیا چیتی، لوبیا سفید و عدس به همراه بلغور گندم یا برنج نیم دانه استفاده کنید.
  • اگر می خواهید هنگام خوردن آش، هسته های گوجه سبز را زیر دندان احساس نکنید، می توانید از قبل، گوجه سبزها را در کمی آب بپزید و بعد از نرم شدن، هسته ها را جدا کنید. سپس گوشت گوجه سبزها را در آش بریزید.
  • اگر در طرز تهیه آش گوجه سبز از بلغور گندم یا برنج نیم دانه استفاده می کنید، مراقب باشید آش تان ته نگیرد. در این صورت باید هر چند دقیقه یک بار، مواد داخل قابلمه را هم بزنید.
  • در صورت دلخواه می توانید کمی رشته آش هم به مواد اضافه کنید. افزودن رشته باید در 15 دقیقه نهایی پخت آش گوجه سبز باشد. رشته آش را به روش های اینترنتی و حضوری از خریداری کنید.
  • با گوجه سبز غذاهایی مثل اشکنه گوجه سبز یا خورش گوجه سبز هم می توانید درست کنید.

فوت و فن های خوشمزه شدن آش گوجه سبز

در طرز تهیه آش گوجه سبز از چه سبزی استفاده می شود؟

مثل همه آش های اصیل ایرانی از جمله ، در طرز تهیه آش گوجه سبز هم از سبزی آش استفاده می شود. سبزی آش شامل تره، جعفری، گشنیز و شوید است که ترکیب آن ها مساوی است. می توانید از چند برگ اسفناج یا برگ چغندر هم برای سبزی آش استفاده کنید. ولی مقدار آن ها باید کمتر باشد.

آش گوجه سبز متعلق به کدام شهر است؟

برخی افراد این آش را با آش گوجه تبریزی اشتباه می گیرند و آن را اصالتا تبریزی می دانند ولی در مورد این که دقیقا آش گوجه سبز به کدام شهر تعلق دارد، مشخص نیست. هر چند طرز تهیه این دو آش بسیار به هم شبیه است و برخی آش گوجه سبز را هم جزو آش های اصالتا تبریزی می دانند.

چرا آش گوجه سبز ته می گیرد؟

اضافه کردن برنج یا بلغور گندم باعث می شود آش زود ته بگیرد به همین دلیل هر چند دقیقه یک بار باید مواد داخل قابلمه را هم بزنید.

آیا می توان به جای گوشت چرخ کرده از گوشت تکه ای در تهیه آش گوجه سبز استفاده کرد؟

رسپی اصلی این غذا با گوشت چرخ کرده است، اما شما می توانید گوشت را به صورت تکه ای تفت بدهید و بپزید و در نهایت به محتویات آش آلوچه یا گوجه سبز اضافه نمایید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 10 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5254

به "طرز تهیه آش گوجه سبز مجلسی به 2 روش با گوشت و بدون گوشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه آش گوجه سبز مجلسی به 2 روش با گوشت و بدون گوشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید