طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی ساده و خوشمزه به چند روش

به گزارش تور آسیایی ارزان، ترشی پیاز و گوجه فرنگی یکی از است که شما می توانید به راحتی با مواد بسیار کم در منزل تهیه کنید و در هر زمان از سال آن را کنار سفره خانواده قرار دهید. اگر می خواهید یک ترشی عالی، خوش رنگ و خوش مزه داشته باشید، فقط کافیست نکات اصولی طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی را بدانید. در این مقاله از در روش طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی و فوت و فن های خوشمزه شدن آن را به شما آموزش می دهیم.

طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی ساده و خوشمزه به چند روش

مواد لازم برای تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی

مواد اولیهمقدار مورد احتیاج
گوجه فرنگی سفت و بدون زدگی و لک5 عدد کوچک
پیاز قرمز3 عدد کوچک
سیر10 حبه میانه
سرکه قرمزنصف لیوان فرانسوی دسته دار
نمک (نمک دریا یا نمک طبیعی آسیاب شده)1 قاشق غذاخوری سرخالی

مدت زمان آماده سازی مواد: 10 دقیقه

مدت زمان تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی: 20 دقیقه

مدت زمان رسیدن ترشی: حدود 2 هفته

مقدار کالری در 100 گرم ترشی پیاز و گوجه فرنگی: حدود 22 کیلوکالری

مراحل طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی

در ادامه طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی را مرحله به مرحله دنبال کنید تا یک ترشی خوش طعم و بدون کپک داشته باشید.

مرحله اول: پیازها را به صورت حلقه ای خرد کنید

در ابتدا باید پوست پیازها را گرفته و بشویید. اجازه دهید پیازها کاملاً خشک شوند. در رسپی اصلی این ترشی باید پیازها به صورت حلقه ای با قطر یکسان برش داده شوند. اما شما می توانید پیازها را به صورت خلالی درشت نیز خرد کنید.

مرحله دوم: گوجه فرنگی ها شسته و خشک کنید

در مرحله بعدی از طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی باید کلاهک گوجه جدا شده و گوجه ها کاملاً شسته شوند. پس از شستن کامل گوجه ها آنها را خوب خشک کنید. برای این منظور می توانید از یک دستمال نخی بهره ببرید. حالا سر سبز گوجه را با چاقوی نوک تیز به آرامی و به صورت گرد جدا کنید طوری که قسمت های جانبی و اطراف گوجه ها آسیب نبینند.

مرحله سوم: گوجه ها را به صورت حلقه ای یا خلالی برش دهید

برای برش دادن گوجه ها از یک چاقوی تیز بهره ببرید. این باعث می گردد تا به بافت گوجه ها کمتر آسیب وارد شده و گوجه ها له نشوند. له شدن گوجه می تواند روی طعم و ظاهر ترشی شما تاثیر منفی داشته باشد.

مرحله چهارم: سیرها را ورقه ای خرد کنید

برای جداسازی آسان تر پوست سیر بهتر است آن را به مدت 30 دقیقه در آب بخیسانید. سپس پوست سیرها را جدا نموده و آنها را خوب خشک کنید تا نم نداشته باند. در این مرحله با یک چاقوی تیز سیرها را حلقه ای برش بزنید.

مرحله پنجم: همه مواد ترشی را در ظرف شیشه ای لایه به لایه اضافه کنید

در این مرحله باید لایه به لایه مواد ترشی را داخل ظرف قرار دهید. در ابتدا کف ظرف را با یک لایه پیاز کاملاً پر کنید. در لایه بعدی گوجه ها، سیر را قرار دهید و مقداری نمک روی آن ها بپاشید.

به همین ترتیب تا پر شدن ظرف مواد را لایه به لایه روی هم بگذارید. در سرانجام سرکه را اضافه کنید.

در صورت تمایل شما می توانید انواع سرکه و انواع نمک را به صورت یا اینترنتی از فروشگاه های خریداری نمایید.

مرحله ششم: درب شیشه ترشی را محکم ببندید و آن را در جای خنک نگهداری نمایید

در آخرین مرحله از طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی درب ظرف را محکم ببندید، طوری که هوا وارد ظرف نگردد. ترشی را در جای خنک و به دور از نور نگه دارید. اگر می خواهید ترشی در طولانی مدت همچنان تازه باقی بماند و طعم و عطر اولیه خود را داشته باشد، می توانید پس از بستن درب شیشه ترشی، آن را داخل یک قابلمه آب جوش قرار دهید.

بعد از گذشت 5 دقیقه شیشه ترشی را از قابلمه خارج نموده و درب آن را محکم کنید. ظرف ترشی را سر و ته کنید، طوری که سر ظرف ترشی رو به پایین باشد. بعد از خنک شدن ظرف آن را در یک جای خشک و خنک و دور از نور خورشید نگه دارید تا ترشی برسد.

شما می توانید انواع را به صورت اینترنتی و حضوری از فروشگاه های بخرید.

بیشتر بخوانید:

طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی به روش های دیگر

شما می توانید این ترشی خوشمزه را با روش های زیر نیز تهیه کنید:

ترشی پیاز و گوجه فرنگی با سبزیجات معطر

دستور تهیه این ترشی مانند طرز تهیه اصلی ترشی پیاز و گوجه فرنگی است که در بالا گفته شد. همه مراحل مانند روش قبل دنبال می شوند، با این تفاوت که شما در این مرحله می توانید سبزیجات معطر مانند جعفری و ریحان شسته شده و خوب خشک شده که ذره ای آب نداشته باشند را همراه با چند دانه فلفل سیاه یا پودر فلفل سیاه به مواد خود اضافه کنید. پس از اضافه کردن همه مواد، درب ظرف ترشی را بسته و آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

برای خرید شما می توانید به صورت حضوری یا اینترنتی از فروشگاه های اقدام نمایید.

ترشی پیاز و گوجه فرنگی با فلفل قرمز

ترشی پیاز و گوجه فرنگی با فلفل قرمز برای افرادی که به غذاها و ترشی های تند علاقه دارند، یک چاشنی تند و ترش عالی است. برای تهیه این ترشی کافیست چند عدد فلفل قرمز را به رسپی اصلی اضافه کنید. در صورت عدم دسترسی به فلفل قرمز تازه، می توانید پودر فلفل قرمز نیز اضافه کنید. اگرچه استفاده از فلفل قرمز تازه، طعم و مزه ترشی شما را بهتر می نماید.

اگر مایل هستید می توانید پودر را به صورت حضوری یا اینترنتی از فروشگاه های خریداری نمایید.

ترشی پیاز و گوجه فرنگی با برگ بو و میخک

مواد لازم تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی با برگ بو و میخک به مقدار مواد رسپی اصلی هستند. با این تفاوت که در این دستورالعمل شما احتیاج به 1 لیوان فرانسوی دسته دار آب، 1 قاشق غذاخوری سرخالی میخک و چند دانه فلفل سیاه و تخم گشنیز دارید. برای آغاز کار در قابلمه یک آب و نمک ریخته و بگذارید این محلول به جوش آید. دانه فلفل سیاه، تخم گشنیز و میخک را به همراه برگ بو به قابلمه اضافه کنید.

اجازه دهید همه مواد حدود 20 دقیقه جوش بخورند. در سرانجام سرکه قرمز را اضافه کنید. سپس زیر قابلمه را خاموش نموده و بگذارید مایع ترشی کاملاً سرد گردد. سپس ادویه ها را از قابلمه خارج نموده و به ظرف ترشی اضافه کنید. در سرانجام روی ظرف ترشی برگ بو قرار داده و محلول سرکه و آب نمک را به ترشی اضافه نمایید. این ترشی گزینه خوب برای افرادی است که طعم ملایم را ترشی را دوست دارند.

نکات مهم در طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی

برای اینکه یک ترشی پیاز و گوجه جا افتاده و عالی داشته باشید، باید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

  • به همان مقدار که طعم و عطر ترشی اهمیت دارد، ظاهر آن نیز مهم است. بنابراین سعی کنید، پیاز و گوجه فرنگی های یک شکل و یک مقدار تهیه نمایید.
  • بهتر است از پیاز قرمز برای تهیه این ترشی بهره ببرید. پیاز قرمز به علت داشتن بافت سفت و طعم تند هنگام ترکیب با سرکه می تواند مزه و طعم ترشی شما را غنی کند.
  • به هیچ وجه نباید از ظروف پلاستیکی برای نگهداری ترشی استفاده کرد، زیرا پس از مدتی طعم و مزه ترشی تغییر پیدا می نماید و ترشی گازدار می گردد. برترین گزینه برای نگهداری ترشی، استفاده از ظروف شیشه ای با درب چوبی یا پلاستیکی است.
  • برای درست کردن این ترشی مثل طرز تهیه ترشی گوجه گیلاسی می توانید از گوجه های گیلاسی هم بهره ببرید.
  • طرز تهیه ترشی پیاز هم مرسوم است. این ترشی هم یک ترشی رستورانی و خوشمزه به روش ساده و فوری است.

بیشتر بخوانید:

فوت و فن های خوشمزه شدن ترشی پیاز و گوجه فرنگی

آیا برای تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی می توان از سرکه سفید به جای سرکه قرمز استفاده کرد؟

شما می توانید از سرکه سفید هم بهره ببرید، اگرچه تهیه این ترشی با سرکه قرمز پیشنهاد می گردد، زیرا سرکه قرمز طعم ملایم تری دارد و به صورت طبیعی تهیه می گردد. سرکه سفید به صورت صنعتی تهیه می گردد و به خاطر اسیدی بودن از جمله عوارض آن سوزش سردل و معده است. بنابراین استفاده از سرکه قرمز گزینه امن تری است.

چرا ترشی پیاز و گوجه فرنگی له می گردد؟

استفاده از گوجه فرنگی های خیلی رسیده یا برش نامناسب گوجه فرنگی ها باعث له شدن آنها در ترشی می گردد.

آیا در طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی می توان از گوجه گیلاسی استفاده کرد؟

بله شما می توانید از گوجه گیلاسی در تهیه این ترشی بهره ببرید. اما برای داشتن ترشی با ظاهر بهتر از پیازهای ریز نیز استفاده نمایید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 6 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5157

به "طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی ساده و خوشمزه به چند روش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه ترشی پیاز و گوجه فرنگی ساده و خوشمزه به چند روش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید