عزت الله فولادوند: عاشق ایرانم و این سرزمین را دوست دارم

به گزارش تور آسیایی ارزان، عزت الله فولادوند، مترجم پیشکسوت فلسفه شمع کیک تولد 84 سالگی اش را به امید آرامش و صلح و دوستی برای ایرانیان فوت کرد و گفت: من عاشق ایران هستم و از ته دلم این سرزمین را دوست دارم.

عزت الله فولادوند: عاشق ایرانم و این سرزمین را دوست دارم

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبنا - پنجم دی ماه زادروز 84 سالگی عزت الله فولادوند، چهره نام آشنای فلسفه ایران بود. به همراه نیکنام حسینی پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و تعدادی از خبرنگاران حوزه کتاب و فرهنگ به ملاقات این مترجم پیشکسوت فلسفه رفتیم تا به این مناسبت با او ملاقات کنیم.

فولادوند در ابتدای این ملاقات به گرمی از ما استقبال کرد. می توانستیم شور و خوشحالی را در چشمانش ببینیم. در و دیوار خانه پر از عکس های قدیمی و خانوادگی بود. به هر جا که نگاه می کردی یک شیء عتیقه و قدیمی چشم را به سوی خود خیره می کرد، از شمعدان های قدیمی گرفته تا ظروفی که نشان می داد بخشی از تاریخ ایران را به همراه دارد.

او عکس های دوران کودکی و خانوادگی اش را با شوقی بسیار به ما نشان می داد و از پدر و پدربزرگش برای ما سخن گفت: پدربزرگم از سران مشروطه خواه بختیاری بود که در جریان مشروطه با گلوله عوامل محمدعلی شاه زخمی شد. پدرم نیز دوره ای استاندار خوزستان و روزگاری هم استاندار فارس، رییس کل ثبت و همچنین نماینده دوره هفدهم مجلس شورای ملی بود.

این جمله ها را چنان پُرحرارت برایمان می گفت که می توانستیم ایران دوستی نیاکانش را نیز در کلامش احساس کنیم. فولادوند از دبیرستان فیروزبهرام برایمان گفت، از زمانی که در این دبیرستان تاریخی چند سالی را تحصیل نموده و سپس به فرانسه رفته بود.

این مترجم نام آشنای فلسفه، خاطره ای را از این مدرسه برایمان تعریف کرد مبنی بر اینکه سال ها پیش دبیرستان فیروزبهرام به پاس نکوداشت بزرگان، افرادی را که در این مدرسه درس خوانده اند دعوت نموده تا برایشان روزهایی که در این دبیرستان سپری شده یادآوری شود.

او از بنای تاریخی این مدرسه نیز گفت؛ اینکه چه معماری باشکوهی دارد و در همان روز جشن سده زمانی که آتش نیاکانی را روشن کردند به چه زیبایی زبانه می کشیده و همه گرد آن به شادی ایستاده بودند.

فولادوند در این ملاقات همچنین درباره شرایط کتاب و نشر نیز مطرح کرد: بسیاری از کتاب ها ویراستاری ضعیفی دارد و نابسامانی های بسیاری در این زمینه وجود دارد.

او همچنین به تاریخ و ادبیات ایران و دیگر کشورها نیز اشاره و از شرایط جامعه کنونی ایران اظهار ناخشنودی کرد؛ اینکه مهاجرت بسیار زیاد شده و بیشتر جوانان برای زندگی بهتر ایران را ترک می نمایند. وقتی به چشمانش نگاه می کردی می توانستی این را بفهمی که دلش می خواهد به ما امید بدهد تابتوانیم این روزگار را سپری کنیم.

فولادوند شمع های کیک تولدش را به امید خوشی و آرامش و صلح و دوستی برای مردم ایران فوت کرد و گفت: من عاشق ایرانم و از ته دلم این سرزمین را دوست دارم. با وجود این که هم زبان انگلیسی و فرانسه را به خوبی می دانستم و می توانستم در کشورهای اروپایی و آمریکا بمانم اما عشق به ایران مرا واداشت که به کشورم برگردم و همین جا زندگی کنم زیرا مردم ایران مهربان و دوست داشتنی هستند و این را نمی توانی در هیچ جای دنیا پیدا کنی.

این مترجم برجسته فلسفه، هنگام فوت کردن شمع های کیک از همسر مرحومش نیز یاد کرد و این نیز نشان از مهر و دلبستگی وی به شخصی می داد که سال ها در کنارش زندگی نموده و فراز و نشیب ها را از سر گذرانده بود.

فولادوند به این مساله نیز اشاره نمود که نویسندگان و شاعران بزرگ از روی دوش هم بالا می فرایند و کسانی هم بودند که بسیار نویسنده و شاعر خوبی بودند اما اشخاص دیگر می آیند و از آن ها تاسی می نمایند و جلوتر می فرایند.

به گفته او، برای ملل قدیمی و باستانی مانند ایرانی ها بسیار سخت است که از آن سوابق تاریخی بیرون بیایند ولو این سوابق تاریخی درخشان هم باشد.

فولادوند در سرانجام ملاقات نسخه ای کهن از شاهنامه آورد و به ما نشان داد و ابیاتی از آن را برایمان خواند، سروده فردوسی را چنان محکم و با غرور می خواند که می توانستی عِرق ایرانی بودن را در چشم تک تک افراد ببینی.

چنین است کردار چرخ بلند / به دستی کلاه و به دیگر کمند

چو شادان نشیند کسی با کلاه / بخم کمندش رباید ز گاه

چرا مهر باید همی بر دنیا / چو باید خرامید با همرهان

چو اندیشه گنج شود دراز/ همی گشت باید سوی خاک باز

اگر چرخ را هست ازین آگهی/ همانا که گشتست مغزش تهی

چنان دان کزین گردش مطلع نیست / که چون و چرا سوی او راه نیست

پس از خوانش شاهنامه او درباره اعجاب زبان فارسی مطرح کرد: این که می گویم زبان فارسی بسیار عجیب است برای این است، زیرا اشعار بی مانند فردوسی چنان به دل می نشیند که به عنوان عنصر مهم فرهنگ و ملیت ایرانی به شمار می آید.

او همچنین به اشعار سعدی و خوشخوان بودن بوستان و گلستان اشاره نمود و اینکه چگونه با خواندن این اشعار به اوج زیبایی زبان فارسی دست می یابیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 673

به "عزت الله فولادوند: عاشق ایرانم و این سرزمین را دوست دارم" امتیاز دهید

1 کاربر به "عزت الله فولادوند: عاشق ایرانم و این سرزمین را دوست دارم" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عزت الله فولادوند: عاشق ایرانم و این سرزمین را دوست دارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید