عکس ، جهانی که سراسر آتشفشان است

به گزارش تور آسیایی ارزان، صدها میلیون کیلومتر دورتر از ما دنیایی وجود دارد که مملو از آتش فشان هایی است که دائم فوران می نمایند. ظاهرا فضاپیمای جونو به قدری خوش شانس بوده که بتواند چنین لحظه ای را ثبت کند.

عکس ، جهانی که سراسر آتشفشان است

تینا مزدکی: فضاپیمایی جونو آژانس فضایی که از سال 2016 به دور مشتری می چرخد، هفته گذشته توانست تصاویر آیو قمر آتش فشانی این غول گازی را ثبت کند. دانشمند ستاره شناسی ناسا که بر روی آیو تحقیق می نماید گفت: ما جزئیات باورنکردنی را روی سطح این قمر می بینیم که به نوع خود فوق العاده است.

این نماهای چشمگیر به وسیله پردازشگرهای حرفه ای و آماتور، که بعضی از آن ها برای ناسا یا دیگر برنامه های تحقیقاتی فضایی می نمایند، پردازش شدند. توجه داشته باشید که نقاط تیره تر آتش فشان ها یا نقاط پرحرارت این قمر را نشان می دهند.

سراسر آیو پوشیده از آتش فشان های در حال فوران است، زیرا این قمر در کشمکش بین اجرام مجاور خود، ازجمله مشتری بزرگ الجثه، گیر افتاده است. به گفته ناسا نه تنها بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی به وسیله گرانش این قمر را به سمت خود می کشد بلکه اروپا و گانیمد دائماً در حال واردکردن نیروی گرانش به این قمر هستند؛ بنابراین آیو که به طور مداوم در حال کشیده شدن است، تنها واکنشش ایجاد گدازه هایی است که به شکل آتش فشان فوران می نماید.

این دنیای آتش فشانی، تنها کمی از قمر سیاره ما یعنی ماه، بزرگ تر است. آیو دائم در حال فوران است و در ماه های اخیر، جونو اشکال مه آلود را بر فراز یکی از آتش فشان های آن ثبت نموده است. مأموریت گالیله ناسا نیز در سال 2000نیز اشکال مه آلودی را بر فراز این آتش فشان ها ثبت نموده بود. جالب است بدانید که اولین بار که آیو به وسیله وویجر 1 موردبررسی نهاده شد، حداقل هشت آتش فشان فعال در آن دیده شد.

منبع: mashable

58323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 فروردین 1403 بروزرسانی: 29 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4992

به "عکس ، جهانی که سراسر آتشفشان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، جهانی که سراسر آتشفشان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید