قلعه عظیمی که بر شهر ایلام سایه افکنده است

به گزارش تور آسیایی ارزان، این استان صد ها اثر تاریخی دیدنی و ماندگار دارد که قلاقیران تنها بخشی از جاذبه ها و پتانسیل های ناشناخته این استان محروم است؛ این کوه در 3 کیلومتری شهر ایلام واقع شده است؛ ارتفاع کوه قلاقیران 2152 متر است.

قلعه عظیمی که بر شهر ایلام سایه افکنده است

در دامنه کوه قلاقیران، جنگل بلوط وجود دارد؛ قلاقیران جهت دشواری دارد که در صورت گذر از آن، چشم انداز فوق العاده شهر ایلام و جنگل های نزدیک آن قابل مشاهده است که روح را می نوازد؛ در زبان کردی ایلامی واژه قلا به معنی قلعه است.

قلعه قلاقیران به ثبت ملی رسیده است

عبدالمالک شنبه زاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام، گفت: کوه قلاقیران علاوه بر جاذبه طبیعی یکی از آثار باستانی نیز هست؛ یکی از قلعه های دوران ساسانی به نام قلعه قلاقیران در بالای کوه وجود دارد که به ثبت ملی رسیده است.

وی اضافه کرد: دسترسی به بالای کوه امکان پذیر نیست و دارای شیب بسیار زیادی است و نمی تواند به مکان گردشگری تبدیل شود؛ دامنه کوه در حال حاضر به عنوان یک فضای جنگلی مورد استفاده قرار می گیرد، اما امکانات رفاهی وجود ندارد به همین دلیل این مکان هنوز برای گردشگران سایر نقاط کشور ناشناخته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام، گفت: برای ایجاد امکانات رفاهی نیاز به بخش خصوصی است که فعلا شرایط برای حضور بخش خصوصی مهیا نیست؛ فراهم کردن زیرساخت ها و ایجاد امکانات رفاهی و سرمایه گذاری جز اولویت های دوم یا سوم ما است.

الگوبرداری طرح میدان آزادی از کوه قلاقیران

جمال شیخی کارشناس آثار باستانی گفت: در بالای کوه قلاقیران بقایای از دوران اشکانی یا ساسانی به جا مانده است که به طور کامل کاوش نشده است؛ با توجه به اطلاعات و یافته های معماری این اثر احتمالا بقایای یک قلعه است.

وی اضافه کرد: این اثر تاریخی که قلعه قلاقیران نامیده شده که در سال 1382 در آثار ملی به ثبت رسیده است؛ در دامنه جنوبی این کوه یک محوطه وجود دارد که نزدیک به 100 هکتار است؛ این محوطه که به صورت دیوار کشی و سنگ چین است مقداری از آن مدفون شده است و این محوطه نیز در سال 1382 در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این کارشناس آثار باستانی، گفت: با توجه به مواد و مصالح به کار رفته در ساخت این اثر می توان گفت این محوطه با قلعه روی کوه هم دوره است؛ چون ما براساس شواهد سطحی حرف می زنیم و متاسفانه، چون آثار تاریخی موجود در این کوه کاوش میدانی باستان شناسی نشده است نمیتوان درباره ماهیت کاربری این آثار احضار نظر کرد.

وی شرح داد: با توجه به گفته هایی که بین عوام و مردم جا افتاده گفته می شود طرح میدان آزادی تهران از کوه قلاقیران الگوبرداری شده است؛ اما نمی توان با قاطعیت در این مورد سخن گفت.

کوه قلاقیران نماد شهر ایلام است

این کوه زیبا از لحاظ مردم شناسی از موقعیت بسیار مهمی برخوردار است و یکی از مکان های خاص این استان محسوب می شود؛ در واقع کوه قلاقیران نماد شهر ایلام به شمار می آید؛ در بسیاری از نماد ها و لوگو های شهر ایلام مانند آرم شبکه استانی، سازمان تاکسی رانی و… از این کوه استفاده شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1225

به "قلعه عظیمی که بر شهر ایلام سایه افکنده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه عظیمی که بر شهر ایلام سایه افکنده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید