مش وای فای در برابر تقویت کننده وای فای؛ آنالیز تفاوت ها و شباهت ها

به گزارش تور آسیایی ارزان، با مسائل قطع شدن سیگنال وای فای روبرو هستید؟ ابزارهای تقویت کننده وای فای و مش وای فای قول می دهند که سیگنال وای فای شما را بهبود بخشند و توسعه دهند، اما آن ها به روش های متفاوتی به این هدف می رسند. علاوه بر این اگر محصول و ابزار مناسبی را خریداری نکنید، ممکن است متوجه شوید که سرمایه گذاری شما بی ارزش بوده است. در ادامه نکاتی را برای انتخاب درست ذکر می کنیم.

مش وای فای در برابر تقویت کننده وای فای؛ آنالیز تفاوت ها و شباهت ها

تقویت نماینده وای فای چیست؟

تقویت نماینده وای فای معمولا یک جعبه است که به صورت مستقیم به پریز برق وصل می گردد. ممکن است آنتن های خارجی داشته باشد یا نداشته باشد و همانطور که از نامش پیداست، برد شبکه وای فای شما را توسعه می دهد.

برای مثال، اگر شبکه وای فای شما در اتاق نشیمن، اتاق خواب ها و آشپزخانه منزل قوی است، اما به اتاق کار نمی رسد، پس یک تقویت نماینده وای فای که در نقطه مناسبی قرار گرفته باشد، می تواند به شما در دستیابی به پوشش مورد احتیاج یاری کند.

تقویت نماینده های وای فای پیش از ظهور سیستم های مش، یک گزینه محبوب برای بهبود شبکه های خانگی به شمار می رفتند. با این حال، هنگام خرید تقویت نماینده وای فای، معمولا سردرگمی ایجاد می گردد، زیرا با دستگاه هایی به نام تکرارنماینده وای فای، توسعه دهنده و یا تقویت نماینده روبرو می شوید.

تقویت نماینده ها معمولا دارای نام شبکه (SSID) متفاوتی نسبت به شبکه اصلی خانه هستند و مثلا با نامی مانند Home Wi-Fi Ext روبرو می شوید. بعضی از دستگاه ها به شما امکان می دهند تا از نام و رمز عبور یکسانی برای هر دو تقویت نماینده و شبکه اصلی بهره ببرید، اما این معمولا ایده خوبی نیست. مشکل اینجاست که دستگاه بی سیم شما ممکن است همچنان به سیگنال ضعیف تر متصل بماند و در نتیجه باعث ایجاد مشکل گردد. اگر شما هر دو شبکه را با نام های مختلف ذخیره نموده باشید، تلفن ها و تبلت های شما به طور اتوماتیک به سیگنال قوی تر متصل می شوند. بعلاوه اگر از سیگنال بی سیم برای تلویزیون یا کنسول استفاده می کنید، بهتر است فقط مشخصات تقویت نماینده وای فای را در آن ها قرار دهید تا از کوشش برای وصل شدن به سیگنال ضعیف تر جلوگیری گردد.

در حالی که تقویت نماینده ها می توانند بسیار یاری نماینده باشند، مشکل این است که هرچه از منبع (روتر یا مودم شما) دورتر می شوید، سیگنال وای فای ضعیف تر می گردد. بنابراین به عنوان مثال، اگر برای پوشش دهی زیرزمین از دو تقویت نماینده بهره ببرید، سرعت و قدرت Wi-Fi شما اغلب به طور قابل توجهی کندتر خواهد بود.

مش وای فای چیست؟

زمانی که تقویت نماینده ها کارایی لازم را نداشته باشند، شبکه مش به یک راه چاره بسیار مجذوب نماینده تبدیل می گردد. شبکه های مش اغلب به عنوان سیستم هایی شناخته می شوند که کل خانه شما را با وای فای پوشش می دهند. یک سیستم مش از یک روتر اصلی و گره های اضافی تشکیل شده است که می توان آن ها را در سرتاسر خانه قرار داد. تعداد گره هایی که احتیاج دارید به مقدار خانه و پوشش دهی ارائه شده به وسیله سیستم موردنظر بستگی دارد. پس از نصب، دستگاه های مش برای ارائه یک سیگنال وای فای قوی در کل خانه شما تحت یک نام شبکه واحد به هم متصل می شوند. با حرکت در خانه، دستگاه های همراه شما به سادگی به دستگاهی با برترین سیگنال برای آن بخش از خانه متصل می شوند.

شبکه های مش نیز مانند تقویت نماینده ها، سیگنال اصلی را که از مودم می گیرد، تکرار می نمایند. با این حال، تفاوت این است که این روترها بسیار هوشمندتر و قدرتمندتر از یک تقویت نماینده معمولی هستند. برای مثال، اگر یک سیستم مش سه بانده تهیه کنید، سیستم معمولا یکی از باندهای خود را به انتقال اختصاصی داده اختصاص می دهد. این یعنی روترها از یک باند به طور انحصاری برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می نمایند تا عملکرد را به شکل قابل توجهی نسبت به چیزی که حتی یک تقویت نماینده سه بانده هم می تواند انجام دهد، بهبود بخشند. در همین حال، دو باند دیگر برای استفاده دستگاه های شما هستند.

شبکه های مش دو بانده نیز از انتقال اختصاصی داده استفاده می نمایند، اما آن ها این پهنای باند را با سایر دستگاه های شبکه شما به اشتراک می گذارند، بنابراین عملکرد آن ها به مقدار یک سیستم سه بانده بالا نیست. سیستم های مش بعلاوه می توانند بسته به سیستمی که خریداری می کنید، با انبوهی از ویژگی های اضافی همراه باشند. آن ها می توانند با دستگاه های خانه هوشمند یکپارچه شوند، به عنوان یک مرکز خانه هوشمند عمل نمایند، یا با بلندگوهای داخلی همراه باشند که به عنوان اسپیکرهای هوشمند نیز عمل می نمایند.

به خاطر داشته باشید: پوشش دهی بیشتر همواره آن چیزی نیست که احتیاج دارید

ما تفاوت های فنی بین شبکه های مش و تقویت نماینده های وای فای را آنالیز کردیم، اما قبل از اینکه یکی را به جای دیگری توصیه کنیم، باید احتیاجهای واقعی بی سیم خود را در نظر بگیرید. آیا وای فای شما در کل خانه کند یا ضعیف است؟ عواملی مانند تداخل از طرف همسایگان، سرعت پایین اینترنت ایران و موقعیت یابی نامناسب روتر به راحتی می توانند نقش داشته باشند و با یک تقویت نماینده رفع نمی شوند.

از طرف دیگر لزوما کنار گذاشتن روتر و استفاده از شبکه مش هم قرار نیست معجزه کند. اما اگر واقعا در خانه یا محل کار شما نقاط کور برای شبکه وای فای وجود دارد و قبلا موقعیت روتر را بارها تغییر داده اید، در چنین شرایطی استفاده از تقویت نماینده وای فای یا شبکه مش به احتمال زیاد مفید خواهد بود.

تقویت نماینده در برابر مش وای فای؛ کدام بهتر است؟

انتخاب بین تهیه یک سیستم مش یا یک تقویت نماینده به چند موضوع بستگی دارد. اول اینکه، سیستم مش گران تر خواهد بود. حتی اگر شبکه مش از یک روتر و یک گره تشکیل شده باشد، برای تهیه آن باید مبلغ بسیار بالایی بپردازید. این در حالی است که تقویت نماینده های وای فای قیمت خیلی بالایی ندارند.

اگر مثلا فقط یک اتاق در خانه شما وجود دارد که نقطه کور محسوب می گردد، یک تقویت نماینده تک نفره ممکن است انتخاب بهتری باشد. با این حال، به محض اینکه به نظر برسد برای کارکرد به چندین تقویت نماینده احتیاج دارید، یک سیستم مش اغلب گزینه بهتری به شمار می رود. سیستم های مش زیادی برای هر بودجه ای در بازار وجود دارد. ایده آل این است که یک سیستم سه بانده با یک باند اختصاصی برای انتقال داده تهیه کنید. اما اگر بودجه شما به آن نمی رسد، سیستم های دو بانده زیادی وجود دارند که همچنان بسیار خوب هستند.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5104

به "مش وای فای در برابر تقویت کننده وای فای؛ آنالیز تفاوت ها و شباهت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مش وای فای در برابر تقویت کننده وای فای؛ آنالیز تفاوت ها و شباهت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید