مقایسه قیمت بسته های اینترنت موبایل اپراتورهای مختلف در سال 1403

به گزارش تور آسیایی ارزان، اگر دنبال ارزان ترین قیمت بسته اینترنت موبایل همراه اول یا ایرانسل هستید یا اصلا می خواهید بدانید کدام اپراتور، ارزان ترین تعرفه اینترنت موبایل را دارد؛ این مقاله برای شما نوشته شده و مقایسه ای میان قیمت های بسته اینترنت 7 اپراتور موبایل ایران صورت داده است.

مقایسه قیمت بسته های اینترنت موبایل اپراتورهای مختلف در سال 1403

در این مطلب می خوانید:

Toggle
 • چرا مجبوریم اینترنت موبایل استفاده کنیم؟
 • انواع اینترنت سیم کارتی
 • معرفی اپراتورهای مجازی موبایل (ریسلر)
  • شاتل موبایل
  • لوتوس تل
  • سامانتل
  • آپتل
 • چند نکته درباره مقایسه قیمت بسته اینترنت موبایل
 • مقایسه قیمت بسته اینترنت موبایل یک ماهه
 • مقایسه قیمت بسته اینترنت موبایل دو ماهه
 • مقایسه قیمت بسته های سه ماهه اپراتورهای موبایل
 • مقایسه قیمت بسته های اینترنت چهار ماهه اپراتورهای موبایل
 • مقایسه قیمت بسته های شش ماهه اپراتورهای موبایل
 • مقایسه قیمت بسته های اینترنت موبایل یک ساله اپراتورهای موبایل
 • به صرفه ترین بسته اینترنت موبایلی ایران کدام است؟
 • عملکرد خوب اپراتورهای مجازی و لزوم امکان ترابردپذیری برای آنها
 • جمع بندی مقایسه قیمت بسته اینترنت موبایل

چرا مجبوریم اینترنت موبایل استفاده کنیم؟

اینترنت موبایل یا اینترنت سیم کارتی در همه جای دنیا به عنوان یک راهکار جایگزین و گرا ن قیمت برای اینترنت ثابت خانگی و وای فای محلی مطرح است.

در واقع ارائه طرح های نامحدود اینترنت کابلی در دنیا باعث شده است؛ در تمامی نقاط وای فای های رایگانی وجود داشته باشد که اگر کاربران دغدغه امنیت نداشته باشند، به راحتی می توانند از آن استفاده نمایند.

اما در ایران مانند همیشه قضیه فرق می کند. در ایران اینترنت ثابت آنقدر عقب مانده است که حتی برای مصرف خانگی یک فرد هم جوابگو نیست چه برسد به اشتراک گذاری آن.

در واقع عمده برتری اینترنت کابلی بر اینترنت سیم کارتی، سرعت بیشتر، تاخیر کمتر، قیمت مناسب تر و ارائه حجم نامحدود است که هیچکدام را در ایران نداریم.

البته با آمدن طرح اینترنت فیبر نوری خانگی امیدواریم این مسائل حل شوند ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

همه این مسائل اینترنت ثابت، باعث شده است که مردم روی به استفاده از اینترنت سیم کارتی حتی برای مصارف خانگی بیاورند.

انواع اینترنت سیم کارتی

همانطور که می دانید اینترنت سیم کارتی در ایران به دو دسته اینترنت ثابت سیم کارتی TD-LTE و اینترنت موبایل تقسیم بندی می شود.

البته این تقسیم بندی کاملا دلایل تجاری دارد و دلایل فنی منطقی ندارد.

اینترنت سیم کارتی ثابت بر پایه فناوری TD-LTE است که به دلیل باند فرکانسی خاص و محدودیتی که اپراتورها بر روی این نوع سیم کارت ها گذاشته اند؛ قابلیت استفاده بر روی بیشتر گوشی ها را ندارد.

بسته های نوع TD-LTE غالبا ارزان تر هستند و مناسب استفاده بر روی مودم های خانگی سیم کارتی هستند. می توانید مقاسیه قیمت بسته های TD-LTE اپراتورهای مختلف را که در شبکه چی تهیه کرده ایم؛ بخوانید.

اما اگر قصد استفاده از اینترنت سیم کارتی روی موبایل دارید و یا به قابلیت های 5G نیاز دارید، تنها راه شما خرید بسته های اینترنت از اپراتورهای تلفن همراه است.

در ایران 3 اپراتور اصلی با زیر ساخت اختصاصی داریم که همراه اول، ایرانسل و رایتل هستند. باندهای استفاده شده اینترنت موبایل نیز باندهای 1، 3 و 7 روی 4G و باند N78 برای 5G است.

معرفی اپراتورهای مجازی موبایل (ریسلر)

در سالیان اخیر، اپراتورهای زیادی پیروز به دریافت پروانه اپراتور مجازی شدند. اپراتور مجازی به این معناست که این شرکت ها زیرساخت فیزیکی مانند دکل اختصاصی ندارند و از زیر ساخت فیزیکی اپراتور دیگری استفاده می نمایند.

در واقع نقش اپراتور مجازی، تامین نماینده پهنای باند شبکه و هسته شبکه (در برخی اپراتورهای مجازی هسته شبکه هم متعلق به اپراتور مجازی نیست) می باشد.

اپراتورهای مجازی معروف ایران عبارتنداز:

شاتل موبایل

شاتل موبایل از زیر ساخت هر 3 اپراتور فیزیکی کشور می تواند استفاده کند و امکانی به عنوان سیم کارت هوشمند در اختیار کاربران قرار می دهد که در هر موقعیت بهترین اپراتور میزبان را انتخاب می کند.

همچنین امکان جابجایی دستی بین اپراتور میزبان نیز با اپلیکیشن و کد دستوری فراهم است که امکان بسیار خوبی است.

شاتل موبایل هسته اختصاصی خودش را دارد و پهنای باند شبکه اش را نیز خودش تامین می کند.

لوتوس تل

لوتوس تل متعلق به بانک پارسیان است و از زیرساخت همراه اول استفاده می کند. همچنین این اپراتور هسته اختصاصی خودش را نیز دارد.

سامانتل

این اپراتور متعلق به بانک سامان است. به صورت اتوماتیک به شبکه رایتل وصل می شود ولی در برخی نقاط می توان با جستجوی شبکه دستی به همراه اول نیز متصل شد. متاسفانه در همه جا امکان اتصال به همراه اول برقرار نیست.

بزرگترین ضعف سامانتل این است که هسته اختصاصی شبکه ندارد و از هسته رایتل استفاده می کند. بنابراین سامانتل از همه جهات تا 99 درصد به رایتل شبیه است.

آپتل

متعلق به آسان پرداخت است و از زیر ساخت همراه اول و ایرانسل استفاده می کند. همچنین این اپراتور هسته شبکه اختصاصی دارد. از بزرگترین مزایای این اپراتور، استفاده از زیرساخت یکی از اپراتورهای ترکیه است که اگر به این کشور زیاد سفر می کنید، حتما آپتل برای شما مناسب خواهد بود.

در دی ماه 1402 برخی از اپراتورهای موبایل در یک تبانی آشکار و نامه عجیب، درخواست افزایش قیمت بسته های اینترنت موبایل را کردند که با وجود مخالفت های مردم و برخی مسئولان، بلاخره زور اپراتورها چربید و بسته ها گران شدند.

بنابراین تصمیم گرفتیم مقایسه ای بین تعرفه های تازه اپراتورها داشته باشیم تا بتوانیم بهترین و به صرفه ترین اپراتور کشور را انتخاب کنیم. با ما همراه باشید.

چند نکته درباره مقایسه قیمت بسته اینترنت موبایل

1.مقایسه قیمت ها بین اپراتورهایی با پوشش سراسری در ایران از جمله همراه اول، ایرانسل، رایتل، شاتل موبایل، سامانتل، لوتوس تل و آپتل انجام شده است و به همین دلیل اپراتورهای محلی مانند آذرتل در مقایسه ذکر نشده اند.

همچنین قطعا برخی اپراتورهای کوچکتر وجود دارند که در مقایسه ما نیستند و اگر اپراتوری با تعرفه مناسب و پوشش مناسب می شناسید حتما برای مطالب بعدی یادآور شوید.

2.برخی استثنائات وجود دارند که در جداول با علامت * مشخص شده اند.

*: اپراتور رایتل در کنار خرید برخی از بسته ها، یک بسته شبانه را به عنوان هدیه در نظر گرفته است (در جداول ما فقط حجم اصلی اشاره شده است و کنار قیمت بسته همراه با هدیه، یک ستاره گذاشته شده است) که این هدایا را در سایت رایتل می توانید ببینید.

به طور مثال اگر بسته 18 گیگ 3 ماهه رایتل را به مبلغ 89.600 تومان خریداری نمایید، یک بسته هدیه به حجم 12 گیگ برای ساعات 2 تا 7 صبح به شما هدیه داده خواهد شد.

**: اپراتور سامانتل نیز برای برخی از بسته های یک ماهه خود ویژگی جالب در نظر گرفته است که با خرید آن بسته، حجم شما 2 برابر شارژ می شود. این بسته ها با علامت ستاره در جداول مشخص هستند.

همچنین اپراتور سامانتل در حرکتی بسیار خوب، در روز آدینه تمام بسته های خود را با 40 درصد تخفیف عرضه می کند که امیدواریم این حرکت عالی ادامه داشته باشد. طبیعی است که این تخفیفات نیز در جداول ذکر نشده اند.

***. اپراتور شاتل موبایل بسته های خاصی مانند تجمیع اینترنت ثابت و موبایل این شرکت را دارند که حساب خط ADSL و سیم کارت شما را همزمان شارژ می کند (همگرایی اینترنت ثابت و همراه) که در جداول ذکر نشده اند.

همچنین شاتل موبایل بسته های ترکیبی اینترنت، پیامک و مکالمه هم عرضه می کند که مورد بحث ما نیستند.

3. اپراتورهای ایرانسل و همراه اول بسته های ساعتی دارند که چون 24 ساعته نیستند، مورد بررسی ما نخواهند بود. این بسته ها برای کسانی که دانلود زیادی دارند مناسب خواهد بود.

4. در این مطلب فقط به مقایسه قیمت می پردازیم و کیفیت سرویس ها مورد بحث نیست. چه بسا که اپراتوری قیمت کمتری ارائه کند ولی با ارائه سرویس ضعیف و پرمحدودیت، هزینه های مالی و روانی جانبی بر کاربر خود تحمیل کند.

شناسایی چنین موضوعاتی بیشتر به مکان و تجربیات کاربران بستگی دارد و اگر تجربه ای از کار با هر اپراتور دارید، حتما در بخش نظرات بیان کنید تا برای دیگران مفید باشد.

بطور مثال در شهر بنده با اینکه تعرفه های رایتل و همچنین سامانتل بسیار مناسب هستند، ولی به دلیل هسته شبکه ضعیف رایتل، اینترنت این 2 اپراتور عملا غیر قابل استفاده است.

6.این مقایسه در بازه های زمانی یک ماهه، دو ماهه، سه ماهه، چهارماهه شش ماهه و همچنین یکساله بین تعرفه های موجود در وب سایت اپراتورها انجام خواهد شد.

7. تمام قیمت های ذکر شده بدون محسابه مالیات بر ارزش افزوده هستند و 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده به قیمت بسته ها اضافه خواهد شد.

8. در ستون هر اپراتور و در هر بازه زمانی، به صرفه ترین بسته اپراتور مذکور در بازه مشخص شده در جدول، به رنگ سبز در آمده است.

همچنین در آخر هر جدول، ردیفی قرار گرفته است که قیمت تقریبی هر گیگ اینترنت هر اپراتور در به صرفه ترین بسته بازه زمانی مذکور (باکس سبز رنگ جدول)، آورده شده است.

9. اگر اختلافی در جداول ما و سایت اپراتورها دیدید، بدانید و آگاه باشید که سرعت تغییر بسته های اینترنتی (بخوانید گران کردن) اپراتورها از سرعت آماده سازی مقالات ما بیشتر شده است و ما واقعا بی تقصیر هستیم.

مثلا در طول نوشتن قیمت های TD-LTE، شرکت پیشگامان بسته 1000 گیگ خود را حذف کرد.

مقایسه قیمت بسته اینترنت موبایل یک ماهه

با وجود اینکه معمولا بسته های طولانی مدت به صرفه تر هستند، اما بسته های یک ماهه در میان کاربران موبایل از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

بسته های یک ماهه اپراتورهای موبایل

در نگاه اول شباهت بی نظیر بسته های اپراتورهای همراه اول و ایرانسل خیلی چیزها را نشان می دهد.

اما از این دو اپراتور اصلی که بگذریم، به صرفه ترین بسته اینترنت موبایلی 1 ماهه را اپراتورهای مجازی ارائه می دهند.

بسته 50 گیگ 1 ماهه لوتوس تل و بسته 20 گیگ آپتل با قیمت گیگی 3 هزارتومان، بسیار به صرفه عرضه شده اند.

همچنین نباید از سامانتل گذر کرد که این اپراتور نیز قیمت گیگی را در حالت عادی، تقریبا 3 هزارتومان می فروشد و علاوه بر آن، بسته های 2 برابر و همچنین 40 درصد تخفیف روزهای آدینه را نیز دارد.

همراه اول و ایرانسل نیز هر گیگی را 5.400 تومان می فروشند که گران ترین در بین اپراتورهاست.

مقایسه قیمت بسته اینترنت موبایل دو ماهه

در بسته های 2 ماهه نیز باز لوتوس تل می درخشد. ارائه بسته 20 گیگ 2 ماهه به قیمت 61.200 تومان بسیار مناسب است.

بسته های دو ماهه اپراتورهای موبایل

همچنین سامانتل هم در بازه 60 روزه، گیگی را حدود 3.100 تومان عرضه می کند که با تخفیفات خاص این شرکت، ارزشمندتر نیز می شود.

دو اپراتور بزرگ کشور نیز بسته های خوبی در این بازه ندارند و جای تعجب و خوشحالی است که حداقل در این بازه زمانی بسته های متفاوتی را عرضه کرده اند.

مقایسه قیمت بسته های سه ماهه اپراتورهای موبایل

بسته های 3 ماهه، میان مدت محسوب می شوند و طرفداران زیادی دارند.

بسته های سه ماهه اپراتورهای موبایل

همراه اول و ایرانسل در اینجا نیز همکاری تنگاتنگی داشته اند و هیچ بسته 3 ماه ای عرضه نمی نمایند.

آپتل در بازه 90 روزه خودنمایی می کند و با بسته 50 گیگ 150 هزار تومانی و قیمت هر گیگ 3 هزار تومان، در حالت عادی به صرفه ترین بسته 3 ماهه کشور است.

اما لوتوستل باز هم عرض اندام می کند و بسته 25 گیگ را 75.700 تومان می فروشد.

سامانتل نیز بسته 18 گیگ 55 هزار تومن دارد که اگر آدینه بخرید، مشمول 40 درصد تخفیف می شود و در این حالت به صرفه ترین خواهد بود.

مقایسه قیمت بسته های اینترنت چهار ماهه اپراتورهای موبایل

بسته های 4 ماهه، حاصل همکاری تنگاتنگ همراه اول و ایرانسل هستند. گویی اینکه اصلا این 2 شرکت در یک جلسه مشترک بسته های خود را تنظیم کرده اند و شرایط انحصار را هم به خوبی در نظر گرفته اند.

بسته های چهار ماهه اپراتورهای موبایل

در حقیقت بازه 4 ماهه یا 120 روز، طولانی ترین بازه زمانی است که همراه اول و ایرانسل ارائه کرده اند.

بنابراین در این بازه زمانی بسته خوبی نداریم و فقط این 2 اپراتور با گیگی حدود 5.560 تومان یک بسته مشترک 15 گیگ ارائه داده اند.

مقایسه قیمت بسته های شش ماهه اپراتورهای موبایل

در بازه 180روزه، لوتوستل یک بسته شاهکار با قیمت حدودی گیگی 2.900 تومان دارد که 60 گیگ نیز حجم نیز دارد و یکی از به صرفه بسته های موبایل ایران است.

بسته های شش ماهه اپراتورهای موبایل

آپتل هم بسته 18 گیگ را 53 هزار تومان می فروشد که در بازه زمانی 6 ماهه، برای کاربران کم مصرف بسیار مناسب است.

سامانتل نیز یک بسته 36 گیگ دارد که قیمت مناسب 110 هزارتومانی دارد. لازم به توضیح نیست که این بسته هم شامل تخفیف روز آدینه خواهد بود.

اگر کاربر شاتل موبایل هستید، در این بازه زمانی شاتل موبایل 24 گیگ را 105 هزار تومان می فروشند اما با شرطی عجیب که در هر ماه فقط 4 گیگ استفاده کنید.

اگر مایل به استفاده از اپراتورهای مجازی نیستید، در بازه 6 ماهه همراه اول و ایرانسل حق انتخابی به شما نمی دهند و تنها رایتل انتخاب شما خواهد بود که انصافا بسته 55 گیگش قیمت خوبی هم دارد.

مقایسه قیمت بسته های اینترنت موبایل یک ساله اپراتورهای موبایل

اگر در حال استفاده از اینترنت موبایلی روی مودم هستید؛ احتمالا بسته های 1 ساله را خریداری می کنید. در واقع، خرید بسته های طولانی مدت تا مدت زیادی شما را اثرات احتمالی افزایش قیمت های احتمالی، مصون نگه می دارد.

بسته های یک ساله اپراتورهای موبایل

دو اپراتور دوست و همکار ایرانسل و همراه اول که خیالشان از سهم بازارشان راحت است، لزومی به ارائه بسته 1 ساله ندیده اند.

همچنین در بازه 1 ساله، شاتل هم با 2 اپراتور اصلی همراه شده است و بسته ای ارائه نداده است.

اما رایتل بسته 210 گیگ 1 ساله را دارد که با قیمت تقریبی گیگی 3.180 تومان به صرفه محسوب می شود.

اما گل سر سبد تمام بسته های اینترنت موبایل 1 ساله ایران، بسته 150 گیگ 1 ساله سامانتل است که با قیمت شرایط عادی هر گیگ 2.380 تومان، بسیار به صرفه است.

بعد از آن بسته 200 گیگ لوتوس تل را داریم که با قیمت گیگی 2.850 تومان بسیار مناسب کاربران پرمصرف است.

آپتل نیز گیگی را 3 هزارتومن در بازه 1 ساله می فروشد و می توانید 100 گیگ را 300 هزارتومان بخرید.

به صرفه ترین بسته اینترنت موبایلی ایران کدام است؟

به صرفه ترین بسته اینترنت موبایلی کشور، بسته 1 ساله 150 گیگ اپراتور سامانتل است که با قیمت حدودی هر گیگ 2.380 تومان به فروش می رسد. همچنین فراموش نکنید که امکان استفاده از تخفیفات این شرکت نیز روی این بسته وجود دارد.

پس اگر مانند ببنده بدشانس نباشید و سامانتل در محل شما کیفیت خوبی داشته باشد، این بسته را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای تست اینکه ببینید سامانتل در محل شما چه وضعی دارد، می توانید از یک سیم کارت رایتل استفاده کنید زیرا دقیقا نتایج مشابهی را ثبت خواهند کرد. اگر رایتل در محلی خوب باشد، سامانتل نیز خوب خواهد بود.

دومین بسته به صرفه نیز به یک اپراتور مجازی تعلق دارد. بسته 1 ساله 200 گیگ لوتوس تل با قیمت 570.000 تومان و گیگی حدود 2.850 تومان بسیار به صرفه است. از آنجایی که لوتوس تل از زیرساخت همراه اول استفاده می کند؛ آنتن دهی خوبی نیز خواهد داشت.

در رده سوم، آپتل قرار می گیرد. این اپراتور در بازه های زمانی مختلف بسته هایی دارد که قیمت هر گیگ 3.000 تومان در می آید. بطور مثال بازه 3 ماه 50 گیگ را 150 هزارتومان می فروشد که بسیار مناسب است.

اگر در پی اپراتورهای اصلی هستید، بهترین تعرفه ها مربوط به رایتل است. بسته سالانه 210 گیگ این شرکت با قیمت تقریبی هر گیگ 3.180 تومان به فروش می رسد که نسبت به همراه اول و ایرانسل که در ارزان ترین حالت هرگیگ را 4.850 تومان (بسته 10 گیگ 2 ماهه ایرانسل) می فروشند، بسیار مناسب است.

عملکرد خوب اپراتورهای مجازی و لزوم امکان ترابردپذیری برای آنها

یکی از اهداف اپراتورهای مجازی بیشتر کردن رقابت در حوزه قیمت گذاری بوده است. به خوبی مشخص است که اپراتورهای مجازی با ارائه طرح های خلاقانه، توانسته اند سهمی از بازار را برای خود محیا نمایند.

سامانتل، لوتوس تل و آپتل بسته های بسیار به صرفه ای ارائه دادند و واقعا امیدواریم همین روند را ارائه دهند و شرایط مالی مردم را درک نمایند.

یکی از مهم ترین موانع برای کاربران در استفاده از اپراتورهای مجازی، مهم بودن شماره تلفن برای کاربران است.

یکی از قابلیت های خوبی که به لطف رگولاتوری صورت گرفت امکان ترابردپذیری بین اپراتورها بود که به کاربران اجازه می داد با حفظ شماره، از امکانات اپراتورهای دیگر استفاده نمایند.

اما تا جایی که می دانیم، این امکان فقط روی 3 اپراتور اصلی یعنی همراه اول، ایرانسل و رایتل فعال است و هیچکدام از اپراتورهای مجازی امکان ترابرد را ندارند.

حال نمی دانیم این بخاطر مسائل نرم افزاری اپراتورهای مجازی است یا کارشکنی های اپراتورهای اصلی مانع این اقدام شده اند. اما واقعا امیدواریم بزودی این امکان برای کابران فراهم شود.

جمع بندی مقایسه قیمت بسته اینترنت موبایل

اینکه در سال 1403 خیلی ها در ایران مجبوراند از اینترنت سیم کارتی به عنوان اینترنت ثابت استفاده نمایند درد بزرگی است و جای بحث زیادی دارد.

ولی در چنین شرایطی که مردم مجبور به استفاده از این نوع اینترنت هستند، عملکرد بد 2 اپراتور اصلی کشور در قیمت گذاری کاملا نمود بیشتری پیدا می کند.

در واقع همراه اول و ایرانسل رقابت سالم را کنار گذاشته اند و به صورت مشترک قیمت گذاری کرده اند و در این میان بطور کلی کاربران را فراموش کرده اند.

اما خوشبختانه عملکرد اپراتورهای مجازی فعلا مناسب بوده است و امیدواریم این روند قیمت گذاری رقابتی در این اپراتورها ادامه داشته باشد.

امیدواریم رشد توسعه فیبر نوری در کشور ادامه پیدا کند و بزودی ما نیز مانند سایر مردمان دنیا از اینترنت سیم کارت فقط برای کارهای ضروری خارج از خانه استفاده کنیم. البته اینکه این امر مستلزم ارائه طرح های نامحدود نیز هست.

در این صورت فضای فرکانسی اپراتورها نیز آزادتر خواهد شد و سرعت های بالاتری در اینترنت سیم کارتی تجربه خواهد شد.

شما از چه اپراتوری استفاده می کنید؟ لطفا تجربیات گرانبهای خود را از اپراتورهای مختلف و قیمت بسته اینترنت موبایل با ذکر محل با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید تا ما و سایر مخاطبان شبکه چی از تجربیات شما از اپراتورهای مختلف بهره مند شویم.

منبع: شبکه چی
انتشار: 8 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5186

به "مقایسه قیمت بسته های اینترنت موبایل اپراتورهای مختلف در سال 1403" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه قیمت بسته های اینترنت موبایل اپراتورهای مختلف در سال 1403"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید