ملازهی: تبعیض علیه مسلمانان برنامه هند برای تبدیل شدن به قدرت جهانی را مختل می کند

به گزارش تور آسیایی ارزان، یک کارشناس مسائل شبه قاره اظهار کرد: در حال حاضر یک دولت راست گرا در هند حاکم است که به این موضوع گرایش دارد که باید فرهنگ هندو در سراسر این کشور حاکم باشد و دیگر اقلیت ها تابع این فرهنگ باشند.

ملازهی: تبعیض علیه مسلمانان برنامه هند برای تبدیل شدن به قدرت جهانی را مختل می کند

پیرمحمد ملازهی، در گفت و گو با تور آسیایی ارزان، با اشاره به تحولات اخیر در هند و افزایش خشونت ها علیه مسلمانان در این کشور توضیح داد: واقعیت این است که درگیری بین مسلمانان و گروه های افراطی در هند که به دنبال این هستند که فرهنگ هندو را به طور کامل بر این کشور حاکم کنند و بقیه قومیت ها را نادیده بگیرند ریشه تاریخی دارد و حتی در زمان سلطه انگلیس بر هندوستان این موضوع در مقاطعی وجود داشته است.

وی ادامه داد: در سال 1947 که شبه قاره هند تجزیه شد جابجایی جمعیت بزرگی در این شبه قاره رخ داد و دو کشور پاکستان و هند شکل گرفت. بخشی از مسلمانان از هند جدا شدند و بخشی دیگر که اکنون حدود 200 میلیون نفر هستند و بزرگترین اقلیت در هند محسوب می شود در این کشور باقی ماندند.

این کارشناس سیاسی با بیان این که دولتمردان هند باید بپذیرند که جمعیت زیادی از مسلمانان در این کشور زندگی می کنند و می بایست شرایط ایجاد شود که آنها زندگی آرامی داشته باشند، اضافه کرد: مسئله این است که در حال حاضر هندوهای افراطی توانسته اند در درون دولت آقای ناراندا مودی از جمله دستگاه های امنیتی و پلیس نفوذ کنند و در همین چارچوب می بینیم که وقتی گروه های افراطی به مسلمانان حمله می کنند نیروهای امنیتی واکنشی به این حملات نشان نمی دهند و بعضا از آن حمایت می کنند.

وی همچنین به تصویب قانون جدید اعطای شهروندی هند به اقلیت های غیر مسلمانان در این کشور و نادیده دریافت حقوق مسلمانان در این زمینه اشاره کرد و گفت: این قانون باعث بلاتکلیفی جمعیت زیادی از مسلمانان در مناطقی چون بنگال هند و همچنین در منطقه کشمیر می شود و با توجه به این موضوع اکنون مشخص نیست که بحث تابعیت آنها که سال هااست در هند زندگی می کنند و به کشورهای چون بنگلادش و پاکستان مهاجرت نکرده اند چه می شود.

ملازهی با بیان این که به نظر وی با اجرای این قانون کل هند دچار مشکل می شود، ادامه داد: هند یک جامعه چند مذهبی و فرقه ای است و یکی از امتیازات هند در عرصه بین المللی این بوده که براساس یک نظام دموکراتیک طیف های مختلف مذهبی و فرقه ای در کنار یکدیگر با آرامش زندگی می کرده اند.

این کارشناس مسائل شبه قاره هند با بیان این که اجرای این قانون به وحدت و انسجام ملی هند ضربه وارد می کند، گفت: به نظرم اجرای این قانون کار سختی برای دولت هند خواهد بود و آنها دیر یا زود متوجه خطرات احتمالی این امر و افزایش فشار به مسلمانان می شوند.

ملازهی با بیان این که در حال حاضر هند در حال تبدیل شدن به یک قدرت جهانی است، بنابراین در این عرصه نیازمند آن است که اعتبار جهانی خود را در بین افکار عمومی حفظ کند، اضافه کرد: افزایش خشونت ها علیه مسلمانان و همچنین تصویب قوانین تبعیض آمیز علیه آنها، لطمه جدی به اعتبار این کشور وارد می کند و اگر هند نتواند شرایط کنونی را سروسامان دهند و از میزان خشونت بکاهد، نفوذ و اعتبارش نه تنها در جهانی اسلام بلکه در سطح جهان کاهش پیدا می کند و قطعا این مسئله ای نیست که دولت هند آن را بخواهد.

وی با بیان این که در حال حاضر یک دولت راست گرا در هند حاکم شده که همراه با افراطیان هندی معتقد است که باید فرهنگ هندو در سراسر این کشور حاکم باشد و دیگر اقلیت ها نیز تابع آن باشند، توضیح داد: با توجه به تحولات جاری در هند به نظرم دولت دهلی نو دیر یا زود به این نتیجه خواهد رسید که باید در این سیاست ها تجدید نظر کند و مانع خشونت های گروه های افراطی علیه مسلمانان در این منطقه شود تا بحران پیش آمده مدیریت شود.

این کارشناس سیاسی در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد که با افزایش خشونت ها، مسلمانان در هند خواستار استقلال و جدا شدن از هند شوند، توضیح داد: مسلمانان در هند در یک نقطه متمرکز نیستند بلکه پراکنده هستند و از طرف دیگر هند دارای ارتشی قوی است و اجازه نمی دهد که چنین اتفاقی بیفتد چرا که اگر مسلمانان بخواهند جدا شوند، ممکن است این مطالبه در بین گروه های مذهبی و فرقه ای دیگر نیز به وجود بیاید و این موضوعی است که دولت هند به هیچ عنوان زیر بار آن نخواهد رفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 857

به "ملازهی: تبعیض علیه مسلمانان برنامه هند برای تبدیل شدن به قدرت جهانی را مختل می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملازهی: تبعیض علیه مسلمانان برنامه هند برای تبدیل شدن به قدرت جهانی را مختل می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید