مهر تاییدی بر کیفیت ساخت ژاپن در فضا

به گزارش تور آسیایی ارزان، فرودگر قمری SLIM پس از زنده ماندن در دومین شب قمری خود، عکس های جدیدی را به زمین فرستاد.

مهر تاییدی بر کیفیت ساخت ژاپن در فضا

به گزارش خبرنگاران ، به نظر می رسد که فرودگر هوشمند ژاپن هنوز میخواهد زنده بماند.

به نقل از ایسنا، بیشتر فرودگرهایی که به ماه فرستاده می شوند، پیش از نابود شدن به وسیله سرمای شدید شب قمری، به مدت یک روز قمری معادل حدود دو هفته زمینی کار می نمایند اما فرودگر هوشمند برای آنالیز ماه(SLIM) اکنون دو شب در ماه زنده مانده و همچنان به کار خود برای ارسال تصاویر به زمین ادامه می دهد که یک شاهکار باورنکردنی است.

فرودگر SLIM اولین فرودگر قمری ژاپن است و با فرود خود، ژاپن را به پنجمین کشوری تبدیل کرد که یک فضاپیما را روی ماه فرود می آورد. این فرودگر هنگام فرود آمدن روی ماه در روز 19 ژانویه کج شد و به همین علت، پنل های خورشیدی نتوانستند انرژی کافی را به منظور کارکردن آن برای بیش از چند ساعت فراهم نمایند.

پس از 9 روز، خورشید به مقدار کافی در آسمان حرکت کرد و فرودگر توانست دوباره به سمت بالا حرکت کند اما تنها پس از سه روز زمینی، شب قمری شروع شد. دمای شب در ماه تا منفی 133 درجه سلسیوس کاهش می یابد که می تواند باتری ها و تجهیزات الکترونیکی فضاپیماها را خراب کند. به طور کلی، فرودگرهای ماه طی شب قمری خاموش می شوند و دیگر هرگز از خواب برنمی خیزند اما هنگامی که خورشید در روز 25 فوریه بالای سر SLIM طلوع کرد، این فرودگر دوباره روشن شد.

این جریان به نوبه خود مایه شگفتی بود زیرا فرودگر به طور ویژه برای زنده ماندن در شب قمری طراحی نشده است و مأموریت اولیه آن قرار بود با فرا رسیدن شب سرانجام یابد. بنابراین، وقتی یک شب دیگر فرا رسید، گمان می رفت که این سرانجام کار SLIM باشد.

حساب رسمی SLIM در پلتفرم ایکس، در روز 27 مارس یک عکس نو را منتشر کرد و در شرح آن نوشت: ما پاسخی را از SLIM دریافت کردیم که تایید می نماید SLIM در دومین شب خود پیروز بوده است. دیشب وقتی خورشید هنوز بالا بود و تجهیزات گرم بودند، بلافاصله از دوربین ناوبری استفاده کردیم تا برای مدت کوتاهی از منظره ها معمولی عکس بگیریم.

به نظر می رسد که طی چند روز زمینی آینده، فرودگر دوباره بتواند تحلیل خود را از محیط اطراف شروع کند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 فروردین 1403 بروزرسانی: 10 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4589

به "مهر تاییدی بر کیفیت ساخت ژاپن در فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهر تاییدی بر کیفیت ساخت ژاپن در فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید