شگفتی آفرینی ژاپن در ماه: ماه نشین اسلیم برای سومین بار از سرمای مرگبار ماه جان به در برد

به گزارش تور آسیایی ارزان، تقریباً تمام فضاپیماهای ماه نشین در طول شبانگاه 2 هفته ای و بسیار سرد ماه خراب می شوند؛ اما کاوشگر قمری ژاپن به طرز شگفت آوری سه شب دوهفته ای را در ماه پشت سر گذاشته است

شگفتی آفرینی ژاپن در ماه: ماه نشین اسلیم برای سومین بار از سرمای مرگبار ماه جان به در برد

ماه نشین هوشمند ژاپنی برای آنالیز ماه یا به اختصار اسلیم در شاهکاری حیرت انگیز، از سه شب قمری جان سالم به در برده است. فضاپیماهای ماه نشین معمولاً فقط برای یک روز قمری، معادل تقریباً دو هفتهٔ زمینی دوام می آورند؛ زیرا شبانگاه ماه آن قدر طولانی و سرد است که باتری و تجهیزات الکترونیکی فضاپیماها را خراب می نماید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از زومیت، تعداد بسیار کمی از ماه نشین ها برای دوام آوردن در دمای شبانهٔ ماه ساخته شده اند. در این مدت تقریبا 2 هفته ای، دما می تواند تا منفی 133 درجهٔ سانتی گراد کاهش یابد. اسلیم نیز قرار نبود بتواند شبانگاه ماه را به سلامت پشت سر بگذارد؛ زیرا هیچ گرم کن یا عایق خاصی برای گرم نگاه داشتن وسایل الکترونیکی فضاپیما تعبیه نشده بود.

برنامهٔ اولیهٔ ژاپن این بود که با فرارسیدن اولین شبانگاه در محل فرود ماه نشین، انتها مأموریت رقم بخورد؛ درنتیجه کمتر از دو هفته پس ازآنکه اسلیم در 19 ژانویه 2023 (29 دی 1402) به ماه رسید، هیچ کس انتظار نداشت که فضاپیما دوباره از خواب بیدار گردد؛ اما در 25 فوریه 2023 (6 اسفند)، خورشید بر فراز محل استراحت اسلیم در نزدیکی قطب جنوب ماه طلوع و با تاباندن پرتوهای خود روی فضاپیما، آن را بیدار کرد.

در کمال تعجب، تیم مأموریت اسلیم روی زمین دست به کار شد و به ماه نشین دستور داد تا از محیط اطراف خود تا شبانگاه بعدی، زمانی که انتظار می رفت مأموریت واقعاً دیگر تمام گردد، عکس برداری و میزان گیری کند. در اواخر ماه مارس، خورشید بار دیگر طلوع کرد و فضاپیما دوباره روشن شد و آغاز به ارسال داده ها به زمین کرد.

توضیح عکس: تازه ترین تصویر ماه نشین اسلیم از سطح ماه

از هر نظر، بیدار شدن دوبارهٔ اسلیم موفقیتی خیره نماینده بود. این دستاورد در حالی حاصل شد که فضاپیما به شکل وارونه روی یک شیب واقع شده است. بااین حال، شگفتی آفرینی اسلیم همچنان تمام نشده بود؛ زیرا فضاپیما 23 آوریل(4 اردیبهشت)، پس از سومین شب قمری، بار دیگر از مرگ بازگشت.

حساب رسمی اسلیم در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: اسلیم عملنمودهای اصلی خود را حتی پس از سه شب اقامت در ماه حفظ نموده است. تصویر جدیدی از سطح ماه که به اشتراک گذاشته شده است، نشان می دهد که ماه نشین بار دیگر به سختی مشغول جمع آوری داده هایی است که نه تنها به ما در درک ماه یاری می نمایند، بلکه می توانند موجب ساخت فضاپیماهایی شوند که قادر به زنده ماندن در شبانگاه ماه باشند.

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5183

به "شگفتی آفرینی ژاپن در ماه: ماه نشین اسلیم برای سومین بار از سرمای مرگبار ماه جان به در برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفتی آفرینی ژاپن در ماه: ماه نشین اسلیم برای سومین بار از سرمای مرگبار ماه جان به در برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید