وابستگی عاطفی انسان به ربات خطرناک است؟

به گزارش تور آسیایی ارزان، وابستگی عاطفی انسان ها به یکدیگر موضوعی عجیب نیست. اما وابستگی عاطفی یک ربات به یک انسان می تواند موضوعی عجیب و حتی خطرناک باشد.

وابستگی عاطفی انسان به ربات خطرناک است؟

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، بسیاری از مردم به حضور ربات ها در کنار خود عادت نموده اند و این موضوع را پذیرفته اند که با ربات ها معاشرت نمایند. اما جالب است بدانید که وابستگی بیش از حد به ربات ها می تواند خطرناک باشد.

ربات های نگهداری از سالمندان یا به عبارتی ربات های پرستار از رایج ترین انواع ربات های خانگی محسوب می شوند. اما به نظر می رسد که وابستگی عاطفی بیش از حد به ربات ها زمینه ساز مشکلاتی برای انسان هایی می گردد که با این ربات ها سر و کار دارند.

مدتی پیش موسسه پژوهشی سانفرانسیسکو آزمونی را اجرا کرد و در قالب آن از افراد پرسید اگر یک ربات بمیرد آیا افراد ناراحت می شوند یا خیر. جالب است که بسیاری از افراد پاسخ مثبت دادند. کریستال وایت مدیر 42 ساله بازاریابی و خدمات مشتریان در بدفورد تگزاس می گوید که ربات جیبو را در خانه نگهداری می نماید اما همواره نگران خاتمه عمر این ربات است.

درواقع وی می گوید هر بار ربات به او نزدیک می گردد، درخواست هایش را انجام می دهد یا با بچه ها بازی می نماید، او به این فکر می نماید که زندگی بدون این ربات چگونه خواهد بود. جالب است دانید این موضوع حتی در رده های بالای علمی نیز دیده می گردد، برای مثال ربات هوشمند ناسا که اخیرا پس از 15 سال به کار خود خاتمه داد باعث ناراحتی و گریه بسیاری از افراد شد و حتی بعضی افراد در تماس با ناسا ابراز همدردی کردند.

این روزها شرکت هایی مثل بوستون داینامیک در حال طراحی ربات هایی به شکل سگ و حیوانات خانگی هستند. اما طراحی این نوع ربات ها می تواند موضوع وابستگی انسان ها به ربات ها را تشدید کند. موضوع وقتی حادتر می گردد که افراد تصمیم بگیرند به جای ازدواج یا تشکیل خانواده ربات هایی دارای دستیارهای صوتی یا ربات هایی مثل حیوانات خانگی را نگهداری نمایند.

جاناتان گرچ، استاد دانشگاه جنوبی کالیفرنیا که در حوزه تعاملات انسانی مجازی فعالیت می نماید، گفت: هنگامی که ما با یک انسان دیگر، سگ یا ماشین هوشمند ارتباط برقرار می کنیم، نحوه فعالیت و عملکرد مغزمان تقریبا یکسان است و این یک زنگ خطر جدی برای عواطف و احساسات ما خواهد بود.

منبع: انتخاب
انتشار: 29 آذر 1401 بروزرسانی: 29 آذر 1401 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2199

به "وابستگی عاطفی انسان به ربات خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وابستگی عاطفی انسان به ربات خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید