ورود 2 سامانه بارشی به کشور، احتمال اختلال در پروازها

به گزارش تور آسیایی ارزان، اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل ونقل جاده ای، ریلی و هوایی، یخ زدگی و لغزندگی زمین در گردنه های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه های مسیرهای برف گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل ها، آب گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر.

ورود 2 سامانه بارشی به کشور، احتمال اختلال در پروازها

خبرنگاران: سازمان هواشناسی با اشاره به ورود 2 سامانه بارشی به کشور طی امروز و پنجشنبه از بارش برف در نیمه شمالی و بارش شدید برف در 4 استان خبر داد.

به گزارش تسنیم، بر اساس پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز با گذر امواج تراز میانی جو در سواحل دریای خزر، شمال غرب، منطقه های از غرب، ارتفاعات زاگرس واقع در جنوب غرب، غرب اصفهان، دامنه های جنوبی البرز در استان های قزوین و البرز و شمال خراسان رضوی ابرناکی، بارش برف و باران و وزش باد پیش بینی شده است. شدت بارش های امروز برای استان های مازندران، گیلان و شمال اردبیل است.

فردا چهارشنبه در غرب سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز مرکزی، شمال غرب و غرب کشور افزایش ابر و بارش پراکنده باران و برف روی می دهد.

روز پنجشنبه با ورود سامانه بارشی تازه به غرب کشور کل نوار غربی و بعدازظهر در دامنه های جنوبی البرز واقع در قزوین، البرز، تهران، غرب اصفهان، فارس، بوشهر، کرمان، هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان بارش برف، باران و وزش باد شدید پیش بینی می شود. در نیمه شمالی کشور با رش ها به صورت برف است و در منطقه ها جنوب و جنوب شرق بارش باران، رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می شود.

روز جمعه گستره فعالیت سامانه بارشی کل کشور است و در مرکز کشور شامل اصفهان، یزد و نیمه شمالی کرمان بارش ها پراکنده و خفیف است. در جنوب کرمان، مرکز هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید انتظار می رود. در منطقه های از کرمانشاه، لرستان، شمال شرق خوزستان و چهارمحال و بختکمک بارش برف شدید است.

شنبه هفته آینده سامانه بارشی در نوار شرقی فعال بوده و بعدازظهر از مرزهای شرقی کشور خارج می شود.

به گزارش تسنیم، روزهای پنجشنبه و جمعه کاهش دما در نیمه غربی و نوار شمالی کشور روی می دهد و در شرق و جنوب شرق طی روزهای شنبه و یکشنبه آینده کاهش دما انتظار می رود. همچنین امروز و جمعه دریای خزر، روز جمعه و شنبه آینده خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج خواهند بود.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان سرانجام: پنج شنبه 1402/11/12

نوع مخاطره: بارش باران وبرف ،رعدوبرق، در منطقه ها جنوبی تگرگ ، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط همراه با گردوخاک ، کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

سه شنبه 1402/11/10: اردبیل، مازندران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، همدان، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختکمک، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و شرق خوزستان، شرق کرمانشاه و خراسان رضوی، غرب اصفهان، ارتفاعات سمنان.

چهارشنبه 1402/11/11: گیلان، مازندران، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، همدان، مرکزی، کردستان، شرق کرمانشاه، شمال لرستان، ارتفاعات سمنان و خراسان رضوی.

پنجشنبه 1402/11/12: اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختکمک، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، غرب اصفهان.

اثر مخاطره: بارش باران و برف و بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال آب گرفتگی معابر عمومی، لغزندگی و کاهش دید جاده ها در منطقه ها سردسیر و کوهستانی، احتمال یخ زدگی در ساعات شب و اوایل صبح.

توصیه: احتیاط و امتناع از رفت و آمد و تردد های غیر ضروری، به همراه داشتن وسایل ایمنی و گرمایش مناسب در وسایل نقلیه، احتیاط و امتناع از کوهنوردی، آمادگی سازمان های امدادی و شهرداری ها برای کمک رسانی برای هرگونه خسارت احتمالی.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: صبح سه شنبه 1402/11/10

زمان سرانجام: اواخر وقت سه شنبه 1402/11/10

نوع مخاطره: بارش باران و برف ، وزش باد شدید موقت، مه آلودگی و کاهش دید ، در ارتفاعات کولاک برف.

منطقه اثر: گیلان و ارتفاعات مازندران

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل ونقل جاده ای، ریلی و هوایی، یخ زدگی و لغزندگی زمین در گردنه های کوهستانی به سبب بارش برف، انسداد گردنه های مسیرهای برف گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل ها، آب گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری بویژه در گردنه های برف گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در منطقه ها سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، خودداری از کوهنوردی و جابجایی عشایر، پرهیز از فعالیت های عمرانی، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها و آمادگی راهداری جهت برف روبی در گردنه ها و نقاط سردسیر و صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 10 بهمن 1402 بروزرسانی: 10 بهمن 1402 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 2893

به "ورود 2 سامانه بارشی به کشور، احتمال اختلال در پروازها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود 2 سامانه بارشی به کشور، احتمال اختلال در پروازها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید