پدیده بازیگران پولی در سینما؛ بکش و مشهورم کن!

به گزارش تور آسیایی ارزان، روزنامه‬ شهروند‬: بر‬ خلاف دوران گذشته که بازیگری حرفه خوش نامی نبود و هنرپیشگان برای ورود به این حیطه باید موانع زیادی را پشت سر می گذاشتند؛ در سال های اخیر بازیگری تبدیل شده به یکی از جذاب ترین مشاغل. حرفه ای که می تواند شهرت و ثروت و موقعیت اجتماعی را یک جا به ارمغان آورد. همین نیز موجب شده که بسیاری راضی باشند امتیازات مختلفی بدهند به شرطی که راه طولانی ورودشان به این عرصه کوتاه تر و سهل تر گردد. یکی از بهترین راه های کوتاه کردن این جهت پول است.

پدیده بازیگران پولی در سینما؛ بکش و مشهورم کن!

رویاهایت چند؟

از زمانی که رسانه های اجتماعی انحصار رسانه ای را از بین برده اند، در گوشه و کنار فضای مجازی ادعا ها و شایعات زیادی درباره راه های مختلف ورود بازیگران به سینما منتشر شده. راه هایی که به ادعای شایعه پردازان در سه شاه جهت پول و پارتی و زیبایی خلاصه می شوند. در این بین، با بالا رفتن هزینه های فراوری فیلم نقش پول در مناسبات خاص ورود به سینما بالا و بالاتر رفته و بیراه نیست اگر بگوییم در حال حاضر یکی از مطمئن ترین راه ها برای کسانی که رؤیای بازیگری و شهرت دارند، پرداخت هزینه پیگیری رویاشان است!

یافتن سرمایه گذار

با این که کسی در این نکته که می توان با پرداخت مبلغی- کم یا زیاد - بازیگر شد، شکی ندارد، اما این قضیه از حد شایعات و پچ پچه های در‬ گوشی فراتر نمی رفت تا این ‬ که ماجرای بازیگر فیلم خفگی پیش آمد. بازیگری به ‬ نام پاشا که ظاهراً قرار بود نقش اصلی فیلم فریدون جیرانی را بازی کند، اما در روز های اول فیلمبرداری نوید محمدزاده جایگزینش شد. آن روز ها امیررضا پاشا گفت که سال ها پیش قرار بود در فیلم پارک وی آقای جیرانی باشم. اما این اتفاق رخ نداد و من هم از سینما دلزده و خسته شدم و از ایران رفتم. سه سال پیش دوباره فریدون جیرانی را دیدم و او هم گفت که همواره دوست داشته با من کار کند. بعد هم فیلمنامه خفگی را آورد و گفت که پاشا بازیگر اصلی است.

فارغ از این که ماجرای حذف چه بود آن روز ها مسأله پول دادن پاشا برای دریافت نقش بار ها به صراحت در رسانه ها مطرح شد. با این که خود امیررضا پاشا منکر این قضیه بود و می گفت که قرار بود ما دونفری دنبال سرمایه گذار بگردیم و این گونه نبود که من سرمایه بیاورم تا نقش اول را کسب کنم.

پول بده مشهور شو!

بعد از آن ماجرای عجیب، این ماجرا دیگر از حالت تابو بودن درآمد و خیلی ها از‬ جمله رسانه ها با آزادی و صراحت بیشتری درباره سرمایه گذاری بعضی از بازیگران تازه وارد در بعضی از پروژه ها سخن گفتند. ماجرایی که به گزارش هایی شبیه رپرتاژ هم انجامید: دیدن چهره تان روی سر‬ در سینما ها آرزوی شماست؟ باور کنید این یک رؤیای محال و دور از دسترس نیست. فقط کمی پول می خواهد و رابطه.

باور می کنید این چند خط در یکی از سایت های سینمایی درج شده بود؟ این سایت که البته خیلی زود بعد از چند روز این آگهی مانند را حذف کرد، به ‬ تلویح گفته بود که اگر به این شهرت بازیگری علاقه مندید، کافی است پول داشته باشید. ادعایی که با توجه به اوضاع سینمای ایران دور از حقیقت به نظر نمی رسد و حداقل نگارنده این سطور که دستی بر آتش فیلمسازی دارد بار ها و بار ها شاهد خرید و فروش نقش در سینما بوده است.

بازیگران سرمایه گذار

درباره بازیگران زیادی شایع شده که با سرمایه گذاری وارد سینما شده اند. شواهد و قرائن هم بر این شایعات گواهی می دهند. مثلاً این روز ها فیلمی روی پرده است که در کنار جواد عزتی، بازیگری ناشناس هم دیده می گردد و جالب این که همه جا در تبلیغات و بیلبورد های فیلم هم این بازیگر ناشناس در کنار سوپراستار فیلم حضور دارد. حالا اگر حتی سازندگان فیلم بیایند و سرمایه گذاری این تازه آمده را در فیلمشان تکذیب نمایند، باز هم یک ذهن منطقی و سالم می تواند این رشد ناگهانی را حاصل روندی سالم بداند؟ گذشته از این که این ادعا ها و شایعات تا چه حد حقیقت دارند، در خصوص بازیگرانی، چون آناهیتا درگاهی، الهه حصاری، شهره قمر، الهه استیری و حتی بازیگران شناخته شده ای، چون پوریا پورسرخ، بهرام رادان، محمدرضا فروتن، شاهرخ استخری و… این شایعات گاه باورنکردنی در مقاطعی مطرح شده. شایعاتی که بسیاری از آن ها را اصلاً نمی توان جدی گرفت.

حسن شکوهی، تهیه نماینده باسابقه از اوضاع سینما نالان است: نمی دانم چه اتفاقی افتاده که روند پیدایش بازیگران پولی در سینما رخ داده و بازیگران نوظهور با دادن پول در هر نقشی بازی می نمایند و سینما را در دست گرفته اند.

مثل کورش زارعی که او نیز گلایه دارد: این روز ها کسانی که بازیگر نیستند و تخصص ندارند یا بر اثر خریدن نقش یا ارتباطات دوستی و آشنایی وارد این حوزه می شوند، پس از مدتی خودشان متوجه می شوند که این کاره نیستند و به تدریج از این عرصه خارج می شوند.

حذف نابلد ها

فرشته صدرعرفایی، بازیگر فیلم شبی که ماه کامل شد می گوید: جلوی ورود افراد جدید به سینما نباید مانع ایجاد کرد. البته ممکن است کسانی با یاری پول وارد سینما شده باشند که اینان هم زود حذف خواهند شد. مگر این که اینان آن قدر سرمایه بگذارند و فیلم بازی نمایند که بالاخره بازیگر شوند.

صحبت های محمدحسین فرح بخش که جزو معدود تهیه نمایندگان واقعاً خصوصی ایران است، درباره این موضوع می تواند معتبر باشد، می گوید: این گونه نیست که کسی پولی بدهد و بازی کند و به جایگاهی برسد. برای ماندگار شدن در سینما بازیگر باید چیزی داشته باشد که مردم او را دوست داشته باشند. سوپراستار هایی که در سینمای ما جایگاهی دارند، اغلب پشت شان کارنامه ای بوده که آن ها را پیروز نموده. مثلاً امین حیایی هر جور هم آمده باشد، می دانیم که تئاتر بازی می نموده. بهرام رادان هم می دانیم که قبل از ورود به سینما دوره های بازیگری دیده. یا مهناز افشار که همه می دانند در کار تدوین فیلم بوده. حتی گلزار هم چون نوازنده بوده به هرحال در حال و هوای هنر بود.

ستاره چیست؟!

آرش معیریان هم به واسطه فیلم هایی که ساخته در این زمینه می تواند صاحب نظر باشد. او، اما نه درباره موضوع خاص گزارش ما، بلکه درباره مفهوم ستاره سینما حرف می زند: در سینمای کلاسیک یک بازیگر برای ستاره شدن باید مهارت های کافی را می داشت. وقتی چهره ای کشف می شد کمپانی روی او سرمایه گذاری می کرد و تعلیم می داد. در آن سینما زیبایی هم متر و معیاری داشت. پس ستاره هم باید استاندارد های بازیگری را رعایت می کرد و هم از نظر ظاهر و فیزیک و فتوژنیک بودن حداقل هایی می داشت. امروز، اما این معیار ها مخدوش شده اند. مشکل سینمای امروز این است و نه ورود بازیگران جدید.

تکذیب یک بازیگر

الهه استیری یکی از بازیگران تازه آمده ای است که درباره سرمایه گذاری او نیز حرف وحدیث هایی وجود داشت. او که در سایه روشن فرزاد موتمن درخشید، به ‬ نظر می آمد که در حال تثبیت در سینماست، اما به یک باره ناپدید شد. استیری می گوید که، چون می خواسته مراقب تمرین های فرزندش باشد که در سطح قهرمانی ورزش می نماید، از سینما دور افتاده است. استیری درباره شایعات موجود در خصوص پول دادن برای دریافت نقش هم می گوید: تهیه نماینده آن فیلم آقای ساداتیان بود. ما با ایشان بیست ‬ سال است آشنایی خانوادگی داریم و این حرف ها به ایشان نمی چسبد. اما همین حرف ها در زمان فراوری فیلم باعث شد رابطه ما با هم به مشکل بخورد. در هر حال باید یک بار دیگر تأکید کنم که من برای فراوری آن فیلم حتی یک ریال هم نداده ام و البته ریالی هم دستمزد نگرفته ام.

یعنی شایعات موجود درباره دیگر بازیگران نوآمده هم شایعه بوده اند!

منبع: برترین ها
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 154

به "پدیده بازیگران پولی در سینما؛ بکش و مشهورم کن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدیده بازیگران پولی در سینما؛ بکش و مشهورم کن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید