چاقی یکی از مهمترین دلایل افزایش سرطان در افراد زیر 50 سال است

به گزارش تور آسیایی ارزان، زندگی امروز- سرطان سومین عامل مرگ و میر درجهان است. تعداد افراد جوان و میانسالی که به انواع سرطان ها مبتلا می شوند در سال های اخیر افزایش یافته است. پژوهشگران چاقی را مهمترین علت این مساله می دانند.

چاقی یکی از مهمترین دلایل افزایش سرطان در افراد زیر 50 سال است

به گزارش زندگی امرو، یورو نیوز نوشت: ناتان آ. برگر، محقق دانشگاه پزشکی کیس وسترن ریزرو در ایالات متحده آمریکا با آنالیز صد مورد مطالعه ای که پیش تر بر روی رابطه میان چاقی و سرطان اجرا شده، به این نتیجه رسیده است که چاقی عامل بسیار مهمی در رشد سرطان در افراد زیر 50 سال است.

برای مقدار گیری مقدار چاقی از واحدی به نام شاخص توده بدنی یا بی ام آی (BMI) استفاده می شود. در این شاخص وزن فرد بر حسب کیلوگرم را بر توان دو قد او برحسب سانتی متر تقسیم می نمایند. به اسم مثال بی ام آی فردی با قد 170 سانتی متر و وزن 65 کیلوگرم 22.5 است. [22.5=(1.7*1.7)/65]

افراد براساس شاخص توده بدنی به گروه های دچار کمبود وزن شدید (بی ام آی کمتر از 16.5)، دچار کمبود وزن (بی ام آی 16.5 تا 18.5)، عادی (بی ام آی 18.5 تا 25)، دارای اضافه وزن (بی ام آی 25 تا 30)، چاق (بی ام آی 30 تا 35) و چاق مفرط (بی ام آی بیش از 35) تقسیم بندی می شوند.

نتایج این مطالعه حاکی از آن است که چاقی در افراد جوان و میانسال رابطه چشمگیری با بروز بعضی از سرطان ها مانند پستان، روده، معده، کلیه، مخاط رحم، تیروئید، پانکراس، کبد، میلوما، مننژیوما، تخمدان، مری و کیسه صفرا دارد.

رابطه میان چاقی و بروز سرطان در سنین جوانی و میانسالی بیشتر در افرادی با بی ام آی بالای 30 دیده می شود. اما در افرادی که دارای اضافه وزن هستند هم این رابطه قابل مشاهده است.

برای دهه ها زمان اوج ابتلا به این سرطان ها در افراد در حدود 60-70 سالگی بود. در حالی که در سال های اخیر این سرطان ها افراد بسیاری در رده سنی 40-50 سال بروز پیدا نموده است.

چاقی بر سیستم ایمنی بدن اثر گذاشته و سبب فراوری مواد مضری در بدن می شود که در نهایت با ایجاد جهش در ماده ژنتیکی شانس ابتلا به سرطان را در افراد چاق افزایش می دهند. چاقی بعلاوه با ایجاد تغییراتی در سیستم گوارش و متابولیسم بدن به رشد سرطان یاری می نماید.

چرا هر کاری می کنم، وزنم پائین نمی آید؟

تماشای زیاد تلویزیون شما را می کُشد

مهمترین عامل مرگ و میر در جهان چیست؟

چاقی در سراسر جهان از سال 1975 تقریبا سه برابر شده است.

چاقی در کودکی و افزایش خطر ابتلا به سرطان در بزرگسالی

بچه ها و نوجوانان در سراسر جهان در چهار دهه اخیر 10 برابر چاق تر شده اند. بنا به تحقیقات نو 123 میلیون دختر و پسر در کشورهای مختلف جهان بیش از حد معمول چاق هستند.

چاقی در بچه ها خطر ابتلا به سرطان را در آنان در سال های جوانی و میانسالی افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهد که کاهش وزن سبب بر طرف شدن خطر ابتلا به سرطان در افراد چاق نمی شود، اما مقدار خطر را کاهش می دهد.

به گفته پژوهشگران پیشگیری از چاقی بویژه در بچه ها و نوجوانان برترین راه مقابله با سرطان در دوران جوانی و میانسالی است.

چاقی پیشرفت سرطان را تسریع می نماید

چاقی نه تنها عامل مهمی در بروز سرطان است، بلکه موجب پیشرفت سرطان در بیماران می شود. چاقی سبب می شود که درمان بیماران جهت متفاوتی را طی کند و در نهایت درمان بیماری با پیچیدگی بیشتر و موفقیت کمتر همراه شود.

درمان سرطان در بیماران جوان سبب آسیب رسیدن به قلب، ریه ها و کلیه ها می شود و سبب افزایش ناباروری در زنان و مردان می شود. بعلاوه درمان سرطان می تواند در آینده انواع دیگر سرطان را در بدن فرد پدید آورد.

منبع: زندگی روز
انتشار: 22 شهریور 1400 بروزرسانی: 22 شهریور 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1814

به "چاقی یکی از مهمترین دلایل افزایش سرطان در افراد زیر 50 سال است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاقی یکی از مهمترین دلایل افزایش سرطان در افراد زیر 50 سال است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید