کشف کتیبه سنگ قبر از دوره صفوی در منطقه کاشان

به گزارش تور آسیایی ارزان، جواد حسین زاده ساداتی، مدیر پایگاه سیلک کاشان گفت: سنگ قبری از منطقه ای ثبت شده در30 کیلومتری غرب کاشان کشف شده است که مربوط به دوران متاخر اسلامی و دوره صفویه است.

کشف کتیبه سنگ قبر از دوره صفوی در منطقه کاشان

وی بر اساس اطلاعات هک شده روی سنگ، این کتیبه را مربوط به سال 1129 هجری قمری دانست و بیان نمود: سنگ قبر از جنس مرمر است که از وسط شکسته شده و بر سطح آن و دور تا دور صلوات کبیره نوشته شده که نشان دهنده شیعه دوازده امامی بودن متوفی است.

حسین زاده افرود: در قاب پیشانی سنگ در 4 سطر نام متوفی و تاریخ وفات این چنین آمده است؛ وفات یافت سیادت و نجات پناه جنت و رضوان، آرامگاه میرزا محمد ابن سیادت پناه حاجی، الحرمین شریفین حاجی محمدحسین برزکی فی، تاریخ شهر صفر المظفر سنه 1129.

مدیر پایگاه سیلک کاشان افزود: در زیر کتیبه همچون دیگر نمونه ها قوس محرابی با تزیینات اسلیمی و در میان قوس، جوغن با ظرافت کار شده و در پایین آن ساقه سروی آمده اما بیشتر سرو که در طرح گلدانی و نیمه پایینی قرار داشته از میان رفته است.

وی ضمن اشاره به اینکه این آثار جزیی از فرهنگ و تاریخ باشکوه ایران و بخصوص کاشان هستند، متذکر شد: متأسفانه اشخاصی سعی بر شکستن این کتیبه به قصد پیدا کردن گنج و اشیای گرانبها داشته اند که از این طریق موجب تخریب و غارت هویت تاریخی کشور می گردد.

حسین زاده ادامه داد: بعضی افراد سودجو این کتیبه ها را به وسیله راه های غیر قانونی به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می نمایند و در موزه آن کشورها به نام تمدن عربی در معرض دید علاقه مندان قرار می دهند.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 فروردین 1403 بروزرسانی: 29 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 5004

به "کشف کتیبه سنگ قبر از دوره صفوی در منطقه کاشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف کتیبه سنگ قبر از دوره صفوی در منطقه کاشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید