کمپانی های معروفی که در طول جنگ جهانی دوم با آلمان نازی همکاری داشتند

به گزارش تور آسیایی ارزان، باید گفت که بعضی از کمپانی هایی که در این فهرست به آن ها اشاره می گردد، اصالتاً آلمانی بوده و بدین ترتیب همکاری آن ها با آدولف هیتلر و حزب نازی قابل درک است، همچنین بعضی نیز کمپانی های خارجی هستند.

کمپانی های معروفی که در طول جنگ جهانی دوم با آلمان نازی همکاری داشتند

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزیاتو، آدولف هیتلر رهبری آلمان را در جنگ دنیای دوم بر عهده داشت، جنگی در نتیجه آن 85 میلیون نفر جانشان را از دست دادند. حزب نازی کشتار و تخریبی را در دنیا سبب شد که نمونه اش تا پیش از جنگ دنیای دوم دیده نشده بود. اما آن ها این کارها را به تنهایی انجام ندادند زیرا بسکمک از کمپانی های مشهور و رهبران بازار دنیای مدرن فعالانه در پروژه های حزب نازی در دهه 1930 و 1940 مشارکت داشتند، در حالی که بعضی از آن ها تامین نماینده ماشین آلات و تجهیزات جنگی دولت آلمان نازی بودند که برای کشتن میلیون ها انسان به کار گرفته شدند. همچنین یکی از بهترین معروف ترین و محبوب ترین نوشیدنی های گازدار دنیا در ابتدا برای بازار آلمان نازی ساخته شده بود که سازنده آن هنوز هم در بازارهای دنیای فعال است.

جالب تر از آن اینکه هیتلر خود پرفروش ترین خودرو فراوری انبوه شده دنیا را طراحی نموده بود. اگر چه باید گفت که بعضی از کمپانی هایی که در این فهرست به آن ها اشاره می گردد اصالتاً آلمانی هستند و بدین ترتیب همکاری آن ها با آدولف هیتلر و حزب نازی قابل درک است، بعضی نیز کمپانی های خارجی هستند. کمپانی های سوییسی و آمریکایی بودند که در طول جنگ دنیای دوم به همکاری تجاری با آلمان نازی ادامه داده و حتی محصولات و تجهیزات جنگی برای ورماخت فراوری کردند.

12- Hugo Boss

شاید مشهورترین مورد همکاری کمپانی های مشهور با نازی ها، همکاری کمپانی Hugo Boss برای طراحی و فراوری یونیفرم های اس اس و جوانان هیتلری از سال 1932 به بعد باشد. این قرارداد به Hugo Boss کمک کرد که از یک کسب و کار کوچک به یک برند دنیای در طول دهه 1930 تبدیل گردد. برند خاص لباس های سیاه براق این کمپانی در واقع برای جذب احترام عامه مردم آلمان نسبت به نظامیان طراحی شده بود. بسکمک از این یونیفرم ها با استفاده از نیروی کار زندانیان و اسرای جنگی فراوری شده بود. هوگو باس خود عضو حزب نازی بوده و پسرش، سیگفرید، نیز در سخنانی مشهور در سال 1997 گفت: البته که پدرم به حزب نازی تعلق داشت. اما آن دوران چه کسی عضو حزب نازی نبود؟.

11- Volkswagen

کمپانی خودروسازی فولکس واگن رقابت نزدیکی با هوگو باس برای داشتن نزدیک ترین رابطه تجاری با حزب نازی و آدولف هیتلر داشت. نه تنها این نازی ها بودند که خودرو معروف Beetle را طراحی کردند بلکه هیتلر خود نامگذاری پرفروش ترین خودرو تمام دوران را انجام داد. پیشوا می خواست خودرویی مقرون به صرفه، زمخت و قوی و البته دارای ظاهری شبیه سوسک بسازد که به خودرو مردم تبدیل گردد، عبارتی که فولکس واگن به همان شکل آن را به انگلیسی ترجمه کرد. از این رو هیتلر از فردیناند پورشه، مغز متفکر کمپانی فراوری خودروهای لوکس پورشه، خواست تا یکی از این خودروها را برای وی بسازد. در طول جنگ دنیای دوم، تقریباً 80 درصد از کارگران کمپانی فولکس واگن برده هایی بودند که بیشتر آن ها در کارخانه فولکس واگن در اشتوتگارت کار می کردند. حتی کار به جایی رسید که فردیناند پورشه از هاینریش هیملر درخواست کرد تا زندانیان کمپ آشوویتز را برای فراوری خودرو در اختیار او قرار دهد. طراحی و ساخت خودرو Herbie که یکی از مشهورترین خودروهای دنیا و مورد علاقه دنیای سینما و بازیگران بود در واقع ایده آدولف هیتلر بود.

10- Coca-Cola

همه می دانند که فرمول ترکیبی نوشیدنی خاص کوکاکولا چنان سری است که تنها چند نفر از آن آگاه هستند، پس بخش آلمان این کمپانی بعد از قطع شدن تدارکات خود بدنبال ورود ایالات متحده به جنگ دنیای دوم، چگونه به این مسئله واکنش نشان داد؟ خب در واقع آن ها یک نوشیدنی جدید خلق نموده و نامش را فانتا گذاشتند. در واقع این نوشیدنی لیمویی در ابتدا برای نازی ها و تمام مردم آلمان در طول جنگ دنیای دوم فراوری شده بود. مقامات ارشد حزب نازی از کوکا کولا متنفر بودند اما مزه آن مردم کشور را شیفته خود نموده بود و به همین دلیل رییس کمپانی کوکا کولا در آلمان می خواست فراوری این نوشیدنی محبوب در صدها کارخانه که در سراسر آلمان پراکنده بودند برقرار بماند. بدین ترتیب مکس کیت با آدولف هیتلر و مقامات ارشد حزب نازی مذاکره کرد تا کوکا کولا بتواند مقادیر بیشتری نسبت به گذشته شکر دریافت کند و او از محصولات موجود در کشور برای فراوری یک نوشیدنی کاملاً جدید استفاده نماید. بدین ترتیب فانتا به نوشیدنی محبوب نازی ها تبدیل شد.

9- Kodak

این غول عرصه عکاسی دنیا چهره ای بسیار دور از یک چهره بی نقص دارد. رابطه و نزدیکی کداک با یکی از مشاوران اقتصادی مورد اعتماد آدولف هیتلر به نما ویلهلم کپلر، باعث شده بود که این کمپانی آمریکایی به طور مرتب کارگردان یهودی را اخراج نموده تا کسب و کارهای آمریکایی بتوانند همچنان از سود تجارت با آلمان نازی برخوردار باشند. این کمپانی همچنین از زندانیان و اسرای جنگی برای کار در کارخانه های خود در آلمان استفاده نموده و علاوه بر چاشنی، دیگر ابزارهای انفجاری برای ماشین جنگی نازی ها فراوری می کرد. در واقع روابط کپلر با کمپانی کداک چنان قوی و نزدیک بود که سرویس های امنیتی ایالات متحده از عنوان مرد کداک برای وی استفاده می کردند.

8- General Motors

کمپانی آمریکایی جنرال موتورز که حتی توسط بازماندگان هولوکاست به خاطر کمک به نازی ها به وسیله استفاده از نیروی کار زندانیان به دادگاه کشانده شد نیز به فراوری ماشین آلاتی کمک کرد که آلمان نازی از آن ها برای اجرای تاکتیک های جنگی خلاقانه اما ویرانگر خود استفاده کرد: blitzkrieg یا جنگ صاعقه ای. کامیون های Blitz در کارخانه جنرال موتورز در آلمان فراوری شده و پیش از حمله های سنگین به کشورهایی مانند لهستان، فرانسه و شوروی در اختیار ارتش ورماخت قرار دریافتد. نکته جالب اینکه آلبرت اشپیر به عنوان وزیر تجهیزات و فراوریات جنگی آلمان نازی به خاطر فراوری لاستیک خاص فراوریی کمپانی جنرال موتورز از این کمپانی آمریکایی تمجید نموده و مدعی شد که نقش مهمی در کمک به سیاست جنگ صاعقه ای ورماخت داشته است.

با شروع جنگ دنیای دوم در سال 1939، کارخانجات جنرال موتورز فراوری هواپیماهای جنگی و کامیون های نظامی را شروع کردند، چیزی که گزارشات سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده از آن به عنوان ستون فقرات سیستم حمل و نقل ارتش آلمان یاد می کردند. کمپانی جنرال موتورز چنان به سیاست های آدولف هیتلر بی اعتنا بود که وقتی در سال 1939، ارتش آلمان نازی به چکسلواکی حمله کرد، آلفرد سولان رییس جنرال موتورز خاطرنشان کرد: رفتار نازی ها نباید نگرانی مدیریت جنرال موتورز باشد. در واقع این کمپانی سود خود را به جان مردم ترجیح داده بود.

7- Ford

همانند رفقای آمریکایی شان در زمینه فراوری خودرو، کمپانی فورد نیز نقش مهمی در فراوری تجهیزات و خودروهای نظامی برای ماشین جنگی آلمان نازی داشت. این کمپانی نیز که بعد از سرانجام جنگ دنیای دوم توسط بازماندگان هولوکاست به خاطر استفاده از زندانیان در کارخانه های خود به دادگاه کشانده شد، در جریان جنگ دنیای دوم به وسیله فراوری خودروهای نظامی برای دو طرف (متحدین و متفقین) کسب سود می کرد. کمپانی فورد بین سال های 1940 تا 1943 سالانه تقریباً 50,000 پوند برای تداوم فراوری کالاها برای آلمان پول اضافه دریافت می کرد.همچنین هنری فورد، موسس کمپانی فورد، یکی از قهرمانان هیتلر به شمار می رفت.

نام او در کتاب نبرد من که بیانیه سیاسی او به شمار می آید برده شده و نشان صلیب عظیم عقاب آلمان به عنوان بالاترین جایزه آلمان نازی را برای یک دیپلمات و چهره خارجی دریافت کرد. مهم تر اینکه پیشوا عکسی از هنری فورد را روی میز کار خود داشت و این موضوع نشان از صندلی فورد در نزد رهبر آلمان نازی داشت. همچنین آدولف هیتلر در سال 1931 از هنری فورد به عنوان یکی از کسانی که برایش الهام بخش و الگو بوده یاد کرد. جالب اینکه هنری فورد نیز به شدت از یهودیان بیزار بود و این باور خود را پنهان نمی کرد.

6- Siemens

کمپانی زیمنس به عنوان یک کمپانی آلمانی دیگر که رابطه ای نزدیک با حزب نازی داشت از زندانیان و به طور ویژه یهودیان برای ساخت سالن های گاز استفاده می کرد، همان سالن هایی که بسکمک از یهودیان را به کام مرگ فرستاد. کمپانی زیمنس که اکنون عظیم ترین کمپانی مهندسی در اروپاست، در آن دوران عمدتاً محصولات مرتبط با حوزه انرژی و تجهیزات پزشکی فراوری می کرد اما در طول جنگ دنیای دوم در ساخت تجهیزاتی که برای ساخت سالن های گاز لازم بودند نقش مهمی ایفا کردند. آن ها همچنین تجهیزات ارتباطی و مخابراتی، زیرساخت های ریلی و فراوری برق مورد احتیاج نازی های را تامین نموده که باعث شد کمپانی زیمنس به مهم ترین کمپانی همکار برای نازی ها تبدیل گردد. علاوه بر این، این کمپانی در سال 2001 کوشش کرد یک اجاق گازی به نام Zyklon را معرفی کند در حالی که نام این محصول شباهت زیادی به گاز زیکلون بی داشت که توسط نازی ها برای کشتن هزاران نفر در جریان هولوکاست مورد استفاده قرار گرفته بود.

5-BMW

با در اختیار داشتن بیش از 50,000 زندانی و اسیر جنگی در طول جنگ دنیای دوم که نیروی کار برده وار بودند، کمپانی بی ام دبلیو از رژیم نازی منتفع می شد. در حالی که سود مالکان کمپانی به خاطر فراوری قطعات موتورسیکلت و موتورهای BMW 132 به کار گرفته شده در هواپیماهای جنگی آلمان در حال افزایش بود، هزاران کارگر این کمپانی به خاطر شرایط نامساعد کاری و شیفت های طولانی کاری جان باختند. نکته دردناک تر این که کمپانی بی ام دبلیو پس از اعلام قوانین ضدیهودی در آلمان توانست بیشترین سهم را در خصوص در اختیار دریافت کسب و کارهای یهودیان داشته باشد. با استفاده از دارایی ها و کسب و کارهای غصب شده متعلق به یهودیان، کمپانی بی ام دبلیو ماشین آلاتی ساخت که نقش مهمی در فتح اروپای شرقی توسط ارتش آلمان و کشته شدن تعداد بیشتری از یهودیان داشت.

4- Allianz

شاید شما هم اسم آلیانز را شنیده باشید اما ندانید دقیقاً چیست. این کمپانی فعال در عرصه تجارت و بیمه که در مونیخ مستقر است حق نامگذاری استادیوم خانگی دو باشگاه اصلی شهر، بایرن مونیخ و مونیخ 1860 را در اختیار داشته و بازی های خانگی این دو تیم در استادیوم آلیانز آرنا برگزار می گردد. علاوه بر حمایت اقتصادی از کمپ آشوویتز، کرت اشمیت به عنوان مدیرعامل کمپانی آلیانز، وزارت اقتصاد رایش سوم را نیز بر عهده داشت. بدین ترتیب جای تعجب نداشت که سرمایه های عظیمی به طور مستقیم در اختیار این کمپانی قرار داده می شد. بعد از سرانجام جنگ دنیای دوم، این کمپانی از پرداخت بیمه به بازماندگان هولوکاست خودداری کرد با این ادعا که هیچ سندی وجود ندارد یهودیان کشته شده در اردوگاه های سراسر آلمان کشته شده باشند. بدین ترتیب کمپانی آلیانز به شدت از هولوکاست سود برد هر چند سال ها بعد بعضی از بیمه های قربانیان هولوکاست را به بازماندگانشان پرداخت کرد.

3- IBM

در سال 1941، ماشین های تجارت بین المللی (IBM) در حال رصد تحرکات یهودیان در سراسر هلند بودند تا اطمینان یابند که این افراد دستگیر شده و در نهایت به اردوگاه های مرگ فرستاده شوند. کمپانی IBM که از زمان رسیدن آدولف هیتلر به قدرت در سال 1933 برای وی و دولتش تجهیزات تیه می کرد، در سال های جنگ برنامه های آموزشی برای تعلیم افسران اس اس به منظور فیلتر کردن، انتقال و در نهایت اعدام یهودیان و دیگر اقلیت های مغضوب راه اندازی کرد. این تکنولوژی آمریکایی باعث شد که آلمانی ها به کارآمدترین اپراتورها در دوران جنگ دنیای دوم تبدیل شوند و این موضوع باعث شد نازی ها در صدر دریافت نمایندگان سوخت قرار گرفته، بهترین و کارآمدترین سلاح ها را داشته و قطارهایشان همواره سر ساعت حرکت نمایند. علاوه بر همه این ها، در سپتامبر 1939، نیوییورک تایمز گزارش داد که سه میلیون یهودی لهستانی از این کشور اخراج شده و به کارخانه آی بی ام در آلمان منتقل خواهند شد تا برای فراوری تعداد بیشتر ماشین های الفبایی ساز سریع به کار گرفته شوند.

2- Random House

به عنوان عظیم ترین ناشر کتاب های عمومی در دنیا، کمپانی رندوم هاوس در انتشار بعضی از محبوب ترین رمان های تاریخ نقش مهمی داشته است اما چیزی که کمتر مورد توجه قرار می گیرد این است که کمپانی رندوم هاوس نقش مهمی در ماشین تبلیغاتی و پروپاگاندایی هیتلر داشت. جوزف گوبلز که وزیر پروپاگاندای رایش سوم بود از کمپانی برتلزمان ای جی که کمپانی مادر رندوم هاوس بود برای چاپ میلیون ها پوستر و کتاب پروپاگاندایی نازی ها، از جمله کتاب Serialisation and Euthanasia: A Contribution To Applied Christian Ethics و آثار ویل وسپر که یکی از چهره های اصلی کتاب سوزان سال 1933 در آلمان بود، استفاده می کرد. علاوه بر این، رندوم هاوس را باید همراه با زیمنس در کنار کمپانی های مرتبط با حزب نازی قرار داد که بعدها به اعتبار خود لطمه زدند زیرا این کمپانی در سال 1977 تعریف دیکشنری وبستر از واژه نازی را بدین شکل تغییر داد: شخصی که به شکلی دیوانه وار به کنترل یک فعالیت یا کار خاص یا غیره علاقه داشته یا به دنبال آن است؛ مانند نازی سوپ.

1- Nestlé

کمپانی نستله که هیچگاه به دور ماندن از جنجال علاقه ای نداشت، در سال 2002 خوستار بازپرداخت بدهی 6 میلیون دلاری کشور اتیوپی شد در حالی که این کشور در قحطی و گرسنگی بی سابقه ای به سر می برد و این موضوع موجب بایکوت شدن فرمول غذای کودک این کمپانی و تمسخر شدنش در عرصه دنیای شد. همچنین پس از اینکه در سال 2005 فاش شد که نستله محصولات قهوه را از مزارعی تامین می نماید که بچه ها در آن ها به اجبار به کار گرفته می شوند، بسکمک از مردم از خرید محصولات این کمپانی سر باز زدند. بدتر از همه اینکه در سال 2000 کمپانی نستله که در سوییس مستقر است تنها 14.5 میلیون دلار برای جبران خسارت های وارده به بازماندگان هولوکاست که در دوران جنگ دنیای دوم مجبور به کار اجباری شده بودند پرداخت کرد.

در واقع نستله اعتراف کرد در سال 1947 یک کمپانی به نام Maggi خریداری نموده بود که از نیروی کار مجانی دوران حکومت نازی ها نهایت سود را برده بود. علاوه بر این، نستله در سال 1939 به حزب نازی مستقر در سوییس کمک اقتصادی نموده و به این حزب کمک رسانده بود تا پایگاه محکمی در کشورهای اروپای مرکزی داشته باشد. دولت آلمان نیز این خوش خدمتی های نستله را جبران نموده و قراردادهای پرسودی با نستله برای تامین شکلات برای ارتش خود بستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1372

به "کمپانی های معروفی که در طول جنگ جهانی دوم با آلمان نازی همکاری داشتند" امتیاز دهید

1 کاربر به "کمپانی های معروفی که در طول جنگ جهانی دوم با آلمان نازی همکاری داشتند" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمپانی های معروفی که در طول جنگ جهانی دوم با آلمان نازی همکاری داشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید