11 نشانه مهم برای شناسایی افراد سمی در زندگی

به گزارش تور آسیایی ارزان، همه ما ممکن است در موقعیت روحی خاصی قرار بگیریم و به طور موقت درگیر افکار منفی شویم. کاملا طبیعی است که در این زمان صحبت ها و ارتباطات ما هم تحت تاثیر این حالت روحی به صورت منفی گرایانه بروز کند. اما افرادی هستند که در تمام شرایط فقط افکار منفی و آسیب زننده دارند و این موضوع در رفتار و تعاملات آن ها به خوبی دیده می گردد. این افراد که با عنوان افراد سمی در زندگی شناخته می شوند می توانند به راحتی باعث ایجاد آسیب روحی در اطرافیان و دوستان خود شوند.

11 نشانه مهم برای شناسایی افراد سمی در زندگی

برترین کاری که می توانید برای سلامت روان خود انجام دهید دور شدن از این افراد است. شناسایی افراد سمی در زندگی سخت نیست، فقط باید نشانه هایی که به شما درباره ارتباط با چنین افرادی را می دهند، به خوبی شناسایی کنید. در این مطلب از خبرنگاران مگ قرار است با 11 نشانه افراد سمی آشنا شوید.

1. افراد سمی در زندگی زود قضاوت می نمایند

این افراد با قضاوت دیگران احساس خوبی پیدا می نمایند و همواره در حال اجرا این کار هستند. آن ها با تحقیر اطرافیان یعی می نمایند خود را بالا ببرند و معمولا این کار با رفتارهای پرخاشگرانه همراه می گردد.

2. بی ادب و آسیب رسان هستند

افراد سمی زندگی شما بدون اینکه فکر کنن نظرات تند بیان می نمایند و این کار را با مسخره کردن دیگران همراه می نمایند. اگر با چنین افرادی در ارتباط هستید احساسات خود را آنالیز کنید و ببینید همراهی با آن ها در شما باعث ایجاد احساس امنیت و نشاط می گردد یا حس بی ارزش بودن را به شما منتقل می نماید.

اگر در کنار آن ها فکر می کنید به میزان کافی خوب نیستید یعنی با یک فرد سمی ارتباط دارید. این فرد می تواند کسی باشد که عاشقانه دوستش دارید و همین موضوع سرانجام دادن به این رابطه را سخت می نماید. اما برای تجربه یک زندگی سالم باید از این مدل افراد دوری کنید.

3. افراد سمی مخاطب خوبی نیستند

افراد سمی اصلا به حرف های شما گوش نمی دهند. ممکن است یک مکالمه کامل با آن ها داشته باشید اما فقط حرف های شما را بشنوند و بدون تمرکز و توجه از آن ها بگذرند. به اصطلاح یک گوششان در باشد و یک گوششان دروازه. مثلا شما به همکارتان می گویید آخر هفته قرار است یک کار مهم انجام دهید یا به مراسم مهمی دعوت شده اید، اما او فقط سر خود را تکان می دهد و چیزی درباره آن اتفاق مهم از شما نمی پرسد. این یعنی به حرف های شما گوش نمی دهد.

4. افراد سمی در زندگی همواره در پی دریافت تایید هستند

این افراد برای دریافت تایید و راضی نگه داشتن دیگران دست به هر کاری می زنند. حتی ممکن است به راحتی نظر خود را درباره مسائل تغییر دهند، فقط به این علت که دوست دارند مورد تایید جمع قرار بگیرند.

5. افراد سمی همواره به وسیله یک دسته از افراد احاطه شده اند

این افراد با ایجاد تعارض و تقویت خشم در افراد، موقعیت اجتماعی خود را تقویت می نمایند. رهبری گروهی از افراد که رفتارهای هیجانی نشان می دهند از موقعیت های مورد پسند افراد سمی است. آن ها برای حفظ جایگاه خود به جای ارائه بازخورد به دیگران، افراد را تحت فشار قرار می دهند تا نظراتشان را بدون چون و چرا تایید نمایند. مرکز توجه بودن از علایق ذاتی افراد سمی است.

6. افراد سمی عاشق شایعه پراکنی هستند

همانطور که گفتیم افراد سمی از تحقیر دیگران لذت می برند. به همین علت عاشق شایعه پراکنی درباره دیگران هستند تا هم مرکز توجه قرار بگیرند و هم دیگران را به صورت غیرمستقیم تحقیر نمایند. افراد سمی در محیط کار به راحتی از روی این خصوصیت شان قابل شناسایی هستند.

7. افراد سمی دوستان با ثباتی برای شما نیستند

اگر دوستی دارید که در شرایط سخت شما را تنها رها می نماید شک نکنید که از دسته افراد سمی است. چون دوست های واقعی و سالم در روزهای خوشی و ناخوشی در کنار شما می مانند. یک فرد سمی در زمان بروز مسائل خانوادگی به درد دل شما گوش نمی دهد یا بعد از شنیدن مسائل شما بلافاصله آغاز به شایعه پراکنی درباره روابط و زندگی تان می نماید. افراد سمی در خانواده، دانشگاه و هر جمعی وجود دارند. پس بهتر است قبل از صمیمی و دوست شدن با افراد، کمی رفتار آن ها را آنالیز کنید و سپس اجازه دهید به شما نزدیک شوند.

8. افراد سمی سازگار نیستند

افراد سمی توانایی تمرکز بر یک موضوع را ندارند و معمولا به جای همکاری در یک پروژه، سعی می نمایند قبل از انجام کوشش کافی در یک موضوع از شاخه ای به شاخه دیگر بپرند. علاقه ای به انجام تعهدات کاری ندارند و همواره سر ناسازگاری دارند و برای انجام ندادن کارها بهانه تراشی می نمایند.

9. افراد سمی هیچ وقت عذرخواهی نمی نمایند

ممکن است که عبارت ببخشید و عذر می خواهم را از افراد سمی بشنوید ولی آنقدر مصنوعی است که می دانید اصلا از صمیم قلب بیان نشده است. این افراد همواره در پی انداختن تقصیرات بر گردن دیگرانند و به راه هایی برای فرار از عواقب کارهایشان فکر می نماید. وقتی گیر می افتند هم معمولا می گویند که من فقط سعی کردم یاری کنم یا به نظرم بیش از حد به این مساله واکنش نشان می دهی. حتی ممکن است به جای عذرخواهی واقعی آغاز به کنایه زدن نمایند.

10. افراد سمی اصلا تحمل شنیدن انتقاد ندارند

این افراد با شنیدن ساده ترین انتقادها و بازخوردها آزرده می شوند. حتما برای شما هم پیش آمده که به یکی از آشنایان یا همکارانتان درباره موضوعی بازخورد داده اید اما آن ها به جای شنیدن، واکنش های تند و گاهی خشن نشان داده اند. افراد سمی تمایلی به قبول اشتباهاتشان ندارند و همین موضوع آن ها را به افراد نقد ناپذیر تبدیل نموده است.

11. افراد سمی از شکست می ترسند

افراد معمولی و سالم معمولا می توانند شکست را بپذیرند و آن را به عنوان یک سکوی پرش برای پیشرفت در آینده در نظر می گیرند. اما یک فرد سمی با اولین مشکل تسلیم می گردد. این افراد اشکالات خود را نمی پذیرند و از شکست آنقدر عصبی می شوند که ممکن است دیگر هیچ وقت به سراغ انجام یک کار نو نروند.

مرور کلی

در این مطلب 11 نشانه برای شناسایی افراد سمی در زندگی را آنالیز کردیم. به طور قطع تماشا یکی از نشانه ها علت سمی بودن یک فرد نمی گردد. اما وقتی رفتارهای دوست، آشنا یا همکار خود را آنالیز می کنید و چند نشانه از این فهرست را می بینید بهتر است با احتیاط بیشتری در آن رابطه پیش بروید. اگر دوست دارید بیشتر در ارتباط با این افراد اطلاعات کسب کنید باید بدانید که درباره افراد سمی کتاب هم نوشته شده و می توانید با مطالعه آن ها اطلاعات تخصصی خوبی به دست بیاورید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: wikihow

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 فروردین 1403 بروزرسانی: 21 فروردین 1403 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 4841

به "11 نشانه مهم برای شناسایی افراد سمی در زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 نشانه مهم برای شناسایی افراد سمی در زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید