12 جای ایران که باید با آن عکس یادگاری داشته باشیم

به گزارش تور آسیایی ارزان، گوشی های هوشمند که توسعه یافت، مشکل خیلی ها هم برای عکاسی در سفر حل شد. تا پیش از این وقتی سفر می رفتیم عکس زیادی در کار نبود، اما حالا در دست هرکسی یک گوشی هوشمند هست که می تواند تک تک لحظه های سفر را ثبت کند. این روزها آنقدر از سفرهایمان عکس داریم که روزها و ماه ها می توانیم خاطره سفرها را زنده کنیم و با تماشا عکس ها دلمان برای جایی که بودیم بارها پر بکشد.

12 جای ایران که باید با آن عکس یادگاری داشته باشیم

1- مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک پر از شیشه های رنگی ست که نور از بین شان عبور می نماید و روی فرش ها می افتد. همین موضوع هم باعث شده که خیلی ها دوست داشته باشند با نصیرالملک عکس یادگاری داشته باشند. کاشی های هفت رنگ مسجد و گل های سرخ زنبق جلوی ورودی، هوس عکس گرفتن در این مسجد را دوچندان می نماید.

آدرس: محله گودعربان، خیابان لطفعلی خان زند، کوچه نصیرالملک

2- مسجد شاه

انتخاب یکی دو جا در اصفهان برای عکس گرفتن سخت است، ولی از ما می شنوید با مسجد شاه حتما عکس بیاندازید. بهتر است تنها به عکس انداختن با جلوی مسجد اکتفا نکنیم و داخلش هم برویم.

تاریک روشنای حیاط و دالان های تو در توی مسجد و کاشی های هفت رنگ آن باعث شده مسجد شاه یا امام، به مسجدی خارق العاده تبدیل گردد. در همین میدان نقش جهان می توانیم با اتاق موسیقی عالی قاپو هم عکس بیاندازیم.

آدرس: میدان نقش جهان

3- ماسوله

در ایران سه روستای پلکانی وجود دارد، یکی اورامان، یکی پلنگان و دیگری ماسوله. از بین این سه روستا، دسترسی به سومی از همه آسان تر است. ماسوله را به خانه های پلکانی اش که در دامنه کوه های سرسبز ساخته شده می شناسند.

ماسوله پر از رنگ و چیزهای مجذوب نماینده و غیرمنتظره است. رودخانه ماسوله رودخان که از میان روستا می گذرد و مه ای که بیشتر وقت ها منطقه را دربرگرفته، کامل نماینده آن همه زیبایی است. ضمن اینکه زندگی روستایی را هم می گردد از نزدیک لمس کرد.

آدرس: ماسوله در 26 کیلومتری جنوب غربی فومن و 65 کیلومتری جنوب غربی رشت قرار گرفته

4- هرمز

هیج جزیره ای در ایران مثل جزیره هرمز نیست. هرمز، خاک قرمزرنگی دارد که ترکیبش با آبی دریا، تصویر نابی را پیش چشممان می سازد. هرمز پر از رنگ است، از خاک گرفته تا صخره ها و کوه ها و دالان ها، قرمز و نارنجی و سفید و زردند و وقتی بین شان راه می روید و بادی هم بوزد، انگار در جزیره ای پر رمز و رازید، جایی که با همه جا فرق دارد. جز خاک قرمز رنگ هرمز، باید با تنگه هرمز که کشتی ها در آن در رفت و آمدند و دره مجسمه ها هم عکس انداخت.

آدرس: هرمزگان، 40 دقیقه تا قشم

5- آبشار بیشه

لرستان، سرزمین آبشارهای ایران است، اما برخی از آبشارهای این استان معروف تر از جاهای دیگرند. آبشار بیشه در دل جنگل های بلوط و کوه های زاگرس واقع شده و جدا از تماشای جنگل های بلوط و منظره ایستگاه راه آهن، هوای خنک اطرافش می تواند خستگی یک راه طولانی را از تنمان بیرون کند.

آدرس: این آبشار در 65 کیلومتر خرم آباد و 30 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان دورود در بخش پاپی، شهر سپید دشت و روستایی به نام بیشه و در کنار راه آهن تهران - خوزستان و در نزدیکی ایستگاه بیشه واقع شده است.

6- ابیانه

بودن در روستایی 1500 ساله که تا حد زیادی هنوز چهره قدیمش را حفظ نموده، چیزی ست که برای خیلی از ما که درگیر زندگی شهری هستیم غنیمت است. ابیانه روستایی ست مثل ماسوله، وقتی از دور به آن نگاه می کنید روستایی چند طبقه به نظر می رسد طوری که پشت بام خانه های پایینی، حیاط خانه های بالا هستند. ابیانه ای ها هنوز رسم و رسوم گذشته را حفظ نموده اند و در کوچه پس کوچه های روستا که راه بروید و با مردم همکلام شوید داستان ها و حرف های خیلی جالبی دستگیرتان می گردد.

آدرس: روستای ابیانه هم به وسیله جاده کاشان - نطنز و هم از اتوبان کاشان - اصفهان قابل دسترسی است. در کیلومتر 50 جاده قدیم کاشان - نطنز جاده ای به سمت راست جدا می گردد و بعد از 20 کیلومتر به ابیانه می رسد.

7- ائل گلی

نمی گردد تبریز برویم و بدون تماشا ائل گلی یا شاه گلی ترکش کنیم. ائل گلی، قشنگ ترین جای شهر است، جایی که هوایش از وسط شهر خنک تر است و در استخرش می گردد قایق سواری کرد.

پیاده روی دور دریاچه از سرگرمی های رایج اینجاست و خسته که شدیم می توانیم در کنار یکی از دکه ها، یرالما یومورتا خوشمزه ای بر بدن بزنیم. نان لواش یا سنگک را توی ظرف پهن می نمایند و رویش سیب زمینی آبپز و تخم مرغ را له می نمایند و کره، نمک و فلفل و نعناع خشک را اضافه می نمایند. شاید بگویید فقط همین؟ ولی نتیجه یکی از بی نظیرترین غذاهاست.

آدرس: 7 کیلومتری مرکز شهر

8- باغ دولت آباد

عکس انداختن با بلندترین بادگیر خشتی جهان، یکی از چیزهایی ست که می تواند ما را سر ذوق بیاورد. اگر حتی موقع رفتن به باغ دولت آباد از ترافیک، گرما و شلوغی راستا کلافه شده باشیم، وقتی از سردر و هشتی باغ بگذریم، همه آن کلافه گی مان از بین می رود و نفس راحتی می کشیم؛ چون سختی ها جایش را به خنکی، سرسبزی و آرامش این باغ می دهد.

آدرس: باغ دولت آباد در محله چهار منار و خیابان شهید رجایی واقع شده

9- خانه طباطبایی ها

حتما تا به حال دیگر با همه خانه های تاریخی کاشان عکس گرفته اید و منتظر حرف ما نیستید. اما اگر اینطور نیست، در سفر به کاشان تماشا خانه طباطبایی ها را نباید فراموش کنید.

طباطبایی ها یکی از قشنگ ترین خانه های تاریخی کاشان است. این خانه با حیاط های دل انگیز و حوض بزرگش آدم را مجذوب خود می نماید. در سفر به کاشان تماشا تیمچه امین الدوله را هم نباید فراموش کنید.

آدرس: محله سلطان امیراحمد

10- خالدنبی

خالد نبی جای حیرت انگیزی ست. جایی که تا چشم کار می نماید اطرافش دشت ها و تپه های سرسبز است. زیارتگاهی که در بالای کوه قرار گرفته و از آن بالا که به اطراف نگاه کنید، انگار آسمان ادامه زمین است و تپه های ماهوری اطرافش که به هزار تپه هم معروف است، آن را به جایی تبدیل نموده که فرسنگ ها با این کره خاکی فاصله دارد.

آدرس: پس از طی راستای حدودا 40 کیلومتری گنبد کاووس تا کلاله که با خالد نبی 55 کیلومتر فاصله دارد باید به سمت روستای گچی سو حرکت کنید (فاصله این روستا تا قبرستان 6 کیلومتر است). از روستای گچی سو، دشت صاف و هموار ابتدای جاده تبدیل به دشت های تپه ای کوچک و بزرگ می گردد.

11- طاق بستان

9 کیلومتر که از شهر به طرف شمال غربی برویم به طاق بستان می رسیم. طاق بستان، تماشای ترین جای کرمانشاه است، هم برای خود کرمانشاهی ها و هم برای مسافران. این محوطه، خنک ترین جای شهر است و تابستان ها خیلی ها برای فرار از گرما به آن پناه می برند. عمر این منطقه را مربوط به قرن سوم میلادی و دوره ساسانیان می دانند. تماشا نقش و نگارهای شاهانه روی صخره ها و انعکاس آنها در دریاچه روبه رو باعث می گردد نخواهیم از آنجا دل بکنیم.

آدرس: 9 کیلومتری شمال غربی کرمانشاه

12- میدان شهرداری

میدان شهرداری رشت، جای خیلی سرزنده ایست. خیابان های اطرافش را سنگ فرش نموده اند و آدم ها خوش و خرم و خندان جلوی فواره عکس های یادگاری می گیرند و تا صبح بساط کبابی ها و جگرکی ها به راه است.

میدان شهرداری رشت جایی ست که بعد از سفر، وقتی عکس هایش را نگاه می کنیم، دلمان برای جایی که انقدر سرزنده بود و آن همه لحظه خوب را بهمان هدیه داد تنگ می گردد.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 24 دی 1400 بروزرسانی: 24 دی 1400 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 1945

به "12 جای ایران که باید با آن عکس یادگاری داشته باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 جای ایران که باید با آن عکس یادگاری داشته باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید