2.2 میلیارد تومان، هزینه سالانه مکمل غذایی فوتبالیست های ایرانی

به گزارش تور آسیایی ارزان، تیم های مدعی سالیانه حدود 180 میلیون تومان و سایر تیم ها حدود 130 میلیون تومان برای بدن بازیکنان شان هزینه می نمایند.

2.2 میلیارد تومان، هزینه سالانه مکمل غذایی فوتبالیست های ایرانی

به گزارش خبرنگاران روزنامه شهروند نوشت: فوتبال ورزشی است با هزینه های سرسام آور که طبیعی است. وقتی نام حرفه ای روی لیگ برتر آن گذاشته می گردد و میلیون ها نفر در سراسر کشور را درگیر می نماید، اگر پول های میلیاردی در هر کدام از باشگاه ها خرج گردد، مسأله عجیبی به نظر نمی رسد. اگر چه به غیر از چند باشگاه، لیگ رجحان های فوتبال ایران این روزها با مسائل اقتصادی بسیاری دست و پنجه نرم می نمایند اما با توجه به این که نتیجه گرا بودن به اصلی در این رشته تبدیل شده، باشگاه ها برای تقویت تیم های خود دست روی هر عامل محرکی می گذارند.

یکی از این مسائل استفاده بازیکنان از مکمل های ورزشی است که حالا دیگر به صورت عرف، مربیان بدنساز و پزشکان تیم ها به بازیکنان می دهند. در این گزارش درباره چگونگی استفاده از مکمل های ورزشی در تیم های لیگ رجحان فوتبال و هزینه های زیادی که این مکمل ها روی دست باشگاه ها می گذارد، می خوانید.

فرار از دوپینگ با نظر پزشکان

در گذشته بارها مشاهده شد که بازیکنان خودسرانه از مکمل ها استفاده کردند و هرچند وقت یک بار تست دوپینگ تعدادی نیز مثبت شد. حالا چند سالی است باشگاه ها برای جلوگیری از دوپینگی شدن بازیکنان تصمیم گرفته اند استفاده از مکمل ها را در برنامه های روزانه خود بگنجانند و از طرفی کنترل دقیقی روی بازیکنان داشته باشند. بر این اساس، دیگر فوتبالیست ها شخصا مکمل نمی خرند و بر اساس فهرستی که پزشکان و مربیان بدنساز ارایه می دهند، مامور خرید باشگاه آن را تهیه می نماید و به طور یکسان در اختیار بازیکنان قرار می دهد.

از آنجایی که پزشکان تیم ها با فهرست داروهای ممنوعه که کمیته ضد دوپینگ معرفی نموده، آشنا هستند دیگر نگرانی خاصی بابت مثبت شدن تست دوپینگ بازیکنان وجود ندارد و یکی از عواملی که باعث شده در چند سال گذشته آمار دوپینگی های فوتبال به کمترین حد خود و حتی نزدیک به صفر برسد نیز همین موضوع است؛ هرچند که خرید مکمل در طول یک سال هزینه زیادی روی دست باشگاه ها می گذارد.

محبوب ترین مکمل فوتبالیست ها

در سیستم باشگاه های لیگ رجحان این طور جا افتاده که پزشک تیم فهرست و مقدار مکمل مورد احتیاج را به سرپرست ارایه می دهد. از این رو بیشترین مکمل هایی که باشگاه ها می خرند کراتین، گلوتامین و ایزو کاپروییک است. ترکیب این مکمل ها در طول هر هفته باعث افزایش سوخت و ساز در بدن فوتبالیست ها می گردد.

کراتین به افزایش حجم خالص عضلانی و بهبود شکل فیزیکی بدن یاری می نماید. گلوتامین باعث بهبود بازتولید گلیکوژن در بدن می گردد و پودرهای ایزو نیز رفتار انسولین را در بدن تقلید می نماید که استفاده از آنها بعد از هر تمرین باعث می گردد قند بازیکنان به حالت معمول برگردد.

قیمت مکمل ها چگونه است؟

مکمل هایی که تیم های ورزشی به کار می برند، معمولا در بسته های 4,5 کیلوگرمی است که هر بسته از آن تقریبا در 2 تا 3 روز مصرف می گردد. قیمت هر بسته از این مکمل ها، با توجه به قیمت دلار، در حال حاضر در بازار بین 300 هزار تومان تا یک میلیون تومان است. کراتین در حال حاضر با قیمت حدود 500 هزار تومان به باشگاه فروخته می گردد. هر بسته گلوتامین قیمتی در حدود یک میلیون تومان دارد و باشگاه ها پودرهای ایزو را نیز با توجه به حجم آن بین 300 تا 500 هزار تومان می خرند.

هر تیم چقدر مصرف می نماید؟

اگرچه میزان مصرف مکمل های ورزشی را در هر تیم پزشک و مربی بدنساز زیر نظر سرمربی تعیین می نمایند اما به طور میانگین هر هفته هر تیم حرفه ای فوتبال که در لیگ برتر مشغول فعالیت است دو بسته کراتین، یک بسته گلوتامین و دو بسته ایزو مصرف می نماید. یعنی این مقدار در طول یک ماه تقریبا چهار برابر می گردد و می توان این طور تصور کرد که در یک ماه مصرف هشت بسته 4,5 کیلوگرمی کراتین، چهار بسته گلوتامین و هشت بسته ایزو تقریبا طبیعی است و معمولا تیم های ورزشی از آن استفاده می نمایند.

ماجرای کپسول های اکسیژن

علاوه بر مکمل های ورزشی، طی چند سال گذشته مورد خاص دیگری هم به خریدهای دارویی تیم های لیگ رجحان اضافه شده است؛ کپسول های اکسیژن. با توجه به این که بازیکنان در طول 90 دقیقه دوندگی بالایی دارند، فشار زیادی را تحمل می نمایند و افزایش سوخت و ساز بدن سبب می گردد مشکل تنفسی پیدا نمایند و اصطلاحا در طول بازی نفس کم بیاورند، بنابراین پزشکان تیم دستور خرید کپسول های یک بار مصرف اکسیژن را می دهند.

کپسولی که یک لیتر اکسیژن درون خود دارد و با درپوشی شبیه به ماسک قبل از هر بازی روی دهان بازیکنان قرار داده می گردد تا آنها بتوانند اکسیژن خالص مورد احتیاجشان را به دست بیاورند. به طور میانگین در هر بازی نیز هشت کپسول اکسیژن که هر کدام حدودا قیمتی برابر 50 هزار تومان دارد، به کار برده می گردد.

هزینه 2,2 میلیاردی روی دست فوتبال!

یک تیم فوتبال در طول فصل 30 بازی در لیگ برتر انجام می دهد و اگر در جام حذفی نیز تا فینال پیش برود، پنج مسابقه نیز به آن اضافه می گردد. حال اگر این تیم در لیگ قهرمانان آسیا هم باشد حداقل 6 مسابقه دیگر باید انجام دهد که تعداد مسابقات را در طول یک فصل تعیین می نماید.

اگر بخواهیم هزینه های مربوط به استفاده از مکمل ها و کپسول های اکسیژن (منهای هزینه های دارویی) را برای تیمی مدعی که در سه جام حضور دارد، محاسبه کنیم، باید حداقل 40 بازی در طول فصل در نظر بگیریم. در این شرایط اگر فرض کنیم این تیم در هر بازی هشت کپسول اکسیژن مصرف کند، فقط در طول فصل 16 میلیون تومان هزینه خرید این کپسول هاست.

از سوی دیگر، بنا بر آن چه گفته شد برای تیمی که فقط در لیگ برتر حضور دارد و در جام حذفی نیز با یک یا دو بازی کنار می رود، به طور طبیعی ماهانه 10 میلیون تومان هزینه خرید مکمل هاست و این مبلغ برای تیم های مدعی با توجه به تعداد مسابقات به 13 میلیون و پانصد هزار تومان به طور ماهانه افزایش پیدا می نماید. یعنی تیم های حاضر در سه جام در طول یک سال فوتبالی حدود 180 میلیون تومان فقط برای خرید مکمل و کپسول اکسیژن هزینه می نمایند و تیم های معمولی نیز حدودا 130 میلیون تومان به خرید این اقلام اختصاص می دهند.

حال اگر فرض کنیم چهار تیم لیگ رجحان حاضر در آسیا هر کدام 180 میلیون تومان برای مکمل های مصرفی خرج نمایند و 12 تیم دیگر هر کدام 130 میلیون تومان، می توان نتیجه گرفت بالغ بر دو میلیارد و دویست میلیون تومان در کل فوتبال ایران صرف خرید مکمل و مسائل این چنینی لیگ رجحان ها می گردد که در شرایط اقتصادی کنونی فوتبال عددی بسیار بزرگ است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: asiaro.ir شناسه مطلب: 461

به "2.2 میلیارد تومان، هزینه سالانه مکمل غذایی فوتبالیست های ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2.2 میلیارد تومان، هزینه سالانه مکمل غذایی فوتبالیست های ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید